Single post: DirectX 12 demo: consum redus cu 50% si un fps boost de 60%

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    DirectX 12 demo: consum redus cu 50% si un fps boost de 60%

    A curs multa cerneala (electronica, desigur) pe tema optimizarilor DirectX12 si OpenGL NG (precum si beneficiile aduse de Mantle & Co), insa pana acum am avut parte doar de teorie, de slide-uri de prezentare si mai nimic concret. Well, la Siggraph 2014, Intel a avut curajul de a prezenta public primul demo DirectX 12 si Direct3D 12. Ba chiar as spune ca s-a depasit pe sine prezentand un demo pe o masina care nici macar nu era "made by Intel" - este vorba despre un produs Microsoft, mai exact Surface Pro 3. Desigur, avem Intel inside (Core i5 plus HD4400 GPU).

    Contrar unor afirmatii (pripite in opinia mea) prin care se afirma ca "DirectX12 nu va ajuta deloc o consola gen Xbox One pentru ca are un GPU mult prea slab", Intel vine si demonstreaza ca pana si pe un HD4400 se pot obtine avantaje importante. Practic doar prin upgrade software (de la DX11 la DX12), demo-ul rulat la acelasi FPS a aratat un consum cu 50% mai mic in cazul mai noilor API-uri de la Microsoft. Acelasi demo, in modul unlocked, a aratat o crestere de 60% in numarul de FPS-uri, la acelasi consum.

    Demo-ul a fost accesibil pentru oricine a vizitat booth-ul Intel de la Siggraph 2014, ba unii testeri chiar au incercat Fraps pentru a se convinge. Desigur, Intel nu a permis rularea altor jocuri sau benchmark-uri (care oricum nu ar sti de DX12), dar cred ca afisarea a 50,000 de asteroizi (fiecare fiind realizat cu o combinatie unica de vertex shaders, texturi, etc.) a fost destul de concludent. Sunt sigur ca daca in cazul unei placi video "onboard" se poate realiza acest lucru, in cazul GPU-urilor mai puternice, se va putea si mai bine. Acum asteptam sa vedem cu ce vine si OpenGL.

    Important este ca generatia urmatoare de laptop-uri si tablete echipate cu Windows (din pacate DirectX12 nu va fi disponibil pe o alta platforma) vor avea un mare avantaj prin aceste optimizari. Mai adaugam si consumul redus din urmatoarea serie Intel (Broadwell), si cred ca in sfarsit vom ajunge sa avem laptop-uri si tablete care chiar sa reziste aproape o zi intreaga (cu usage normal).
    Attached Images Attached Images asteroids.jpg