Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 60

Thread: Ameteli cauzate de gaming

  1. #1 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar

    Ameteli cauzate de gaming

    Nu stiu cati dintre voi ati intampinat problema ametelilor datorate jocurilor de-a lungul "carierei" de gamer, dar eu ma confrunt cu problema asta de vreo 3 sapt, fara nici un rezultat.
    Stau fara probleme la calculator la servici, dar daca am deschis consola acasa (ma joc pe monitor 22'', 1,5m distanta), in 30 min ma apuca ametelile, de zici ca abia am coborat dintr-un roller coaster.

    So, a avut cineva problema asta si a rezolvat-o?

  2. #2 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    da
    nu te mai juca cateva zile
    eu cand am avut starea asta nu am jucat o saptamana...

  3. #3 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Am incercat mane, chiar 2 sapt n-am deschis consola si ieri cand am bagat un TDU...vaileu.
    Continui abstinenta, bine macar ca nu sunt jocuri prea tari in perioada asta.

  4. #4 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    pai recomand in cazul asta sa nu mai stai si sa nu faci nimic..dute la doctor...niciodata sa zici ca e ok,o sa-mi treaca...oricat de minora e situatia dute la oftalmolog si vezi care e problema...nu costa mult o consultatie

  5. #5 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Mane, am facut ultimele 2 sapt analize(medic de familie, oftalmo, intern, radiologie, ecografie, ORL, neurologie) cat pentru 5 ani, se pare ca n-am nimic.
    Sapt. asta fac si electroencefalograma, just in case.Tinand cont de faptul ca daca sunt in aer liber n-am nici pe naiba si daca ma joc (pe consola doar, in special jocurile cu masini, de la starcraft n-am nimic), am ajuns la concluzia ca e de la gaming, deci am decis sa intreb si aici.

  6. #6 SP
    Prophet of the Void IlieRazvan's Avatar
    Ai incercat si alt joc in afara de cel cu masini ?

  7. #7 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    eu am starea de ameteala cand ma urc in masina,simt ca imi vine sa vomit si ca se invarte totul cu mine...si e ciudat ca nu cred ca sufar de claustrofobie...probabil ca din cauza ca televizorul nu este suficient de mare...si eu am un monitor de 22inchi si nu mai stau mai departe de 1 metru de el...

  8. #8 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Quote Originally Posted by Taw View Post
    Nu stiu cati dintre voi ati intampinat problema ametelilor datorate jocurilor de-a lungul "carierei" de gamer, dar eu ma confrunt cu problema asta de vreo 3 sapt, fara nici un rezultat.
    Stau fara probleme la calculator la servici, dar daca am deschis consola acasa (ma joc pe monitor 22'', 1,5m distanta), in 30 min ma apuca ametelile, de zici ca abia am coborat dintr-un roller coaster.

    So, a avut cineva problema asta si a rezolvat-o?
    Taw imi pare rau sa aud ca ai astfel de probleme. Ca si o gluma sa mai inveselim atmosfera threadului, eu am experimentat ameteli in momentul in care am jucat Prince of Persia dupa 1 sticla de whiskey.

  9. #9 SP
    Member dogdan's Avatar
    eu am dureri de cap cauzate de gaming ,daca ma joc mult pe pc ma doare capu ingrozitor pe consola nu prea am treaba desi si acolo se mai intampla cate odata.m-am gadit sa merg la oftalmolog,dar cand sunt in aer liber sau in fata la tv nu am nimic

  10. #10 SP
    Senior Member Dj Mo's Avatar
    ia du-te tu sa faci un control la ochi

  11. #11 SP
    Member cloud's Avatar
    hmmm, am avut aproximativ aceeasi problema din cauza orele prelungite de quake 3. daca ma ridicam de pe scaun o luam intr-o parte. ce am observat eu atunci ca daca jucam altceva nu se intampla. si mie la momentul respectiv mi-au iesit bine analizele.

  12. #12 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Hai ca incepem sa aflam mai multe de la gameri.

    @cloud
    Eu de la quake2 aproape ca vomitam.Atunci m-am lasat eu de fps-uri.

    @Mo
    Oftalmologul a fost primul vizitat, chiar la binecunoscutul dr Carstocea, unde o consultatie e 150ron.Ochii sunt perfecti.Sapt asta urmeaza o encefalograma, poate aflu mai multe.

  13. #13 SP
    I Unlimited Bitza's Avatar
    Daca zici ca numai la jocurile cu masini,inseamna ca de aici e si problema.Daca te sui in masina si mergi mai tare,ti se imtampla la fel?Zic asta pt ca am un var care de fiecare daca cand se urca in masina,vomita.Acum e sofer si nu mai are probleme,cred ca s-a rezolvat de la sine,nu-mi explic.

  14. #14 SP
    Member kane86's Avatar
    Quote Originally Posted by sekhemet View Post
    eu am starea de ameteala cand ma urc in masina,simt ca imi vine sa vomit si ca se invarte totul cu mine...si e ciudat ca nu cred ca sufar de claustrofobie...probabil ca din cauza ca televizorul nu este suficient de mare...si eu am un monitor de 22inchi si nu mai stau mai departe de 1 metru de el...
    daca ai ameteli si greturi fa un control si la inima...si eu am avut ceva probleme...

  15. #15 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Taw, incearca sa modifici distanta de la care te joci. imi vine greu sa cred ca lucrezi la calc cu monitorul la 1.5m distanta, deci joaca-te ca si cum ai sta la calc si ai juca starcraft sau ai lucra. daca nu mai ai nimic, inseamna ca era distanta mult prea mare, daca ai, inseamna ca e de la joc in sine, de la actiunile pe care le faci in timp ce te joci, iar asta nu ar avea legatura cu ochii. din cite stiu, senzatia de stabilitate vine de la urechea interna (poate te-ai lovit la cap acum 3 saptamani sau ai racit puternic, nu stiu, incearca sa iti aduci aminte daca ai avut un astfel de episod). cind aceasta iti este afectata sau cind e mai sensibila, poti sa ai tulburari de echilibru/ameteli daca este supra solicitata. ar merita investigat. asa cum zicea si bitza2408, chestia ar putea sa treaca de la sine daca exersezi, insa asta nu inseamna ca nu tre sa investighezi problema.

    PS eu ma joc pe plasma de 42 (106cm) de la 1.5m

  16. #16 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    10x pt sfaturi, incerc sa fac niste investigatii.
    Faza e ca si pana acum tot de la 1,5m distanta ma jucam, si n-am avut probleme.Decat asta vara, cand au trecut dupa ce am inceput sa port ochelari cu strat anti-reflex.
    Ani la rand am jucat starcraft cate 8-9 pe zi pe CRT si tot asa, fara prob de ameteli.
    Tind sa cred ca h0stile are dreptate, actiunea jocului s-ar putea sa fie problema (quake 2 si no one lives forever ma terminau acum cativa ani,nici nu puteam sa stau in picioare dupa ce le jucam), si nu distanta in sine.Zilele astea incerc sa vad un film de la aceeasi distanta.

  17. #17 SP
    Member DUMYMIX's Avatar
    Da..posibil sa fie si de la monitor...dar in principiul este de la joc..jocurile cu masini le-am ocolit tocmai din aceasta cauza ,imi produceau ameteala..(specific ca sunt sofer )...daca mai beam si o bere nici nu mai puteam juca....parerea mea este sa te reprofilezi pe alte jocuri ...posibil sa fie si de la "batranete" ca sa spun asa....comenzile care le da creierul mainilor sa fie mai
    obosite decat erau acum 1-5 ani....sau sa obosesti mai repede..si ai senzatia de ameteala..cea ce vreau sa zic ca e posibil sa nu fie de la ochii.....eu joc fifa si 10 ore...si nu am nimic in afara de oboseala normala de la o anumita ora..daca asi juca grid sau fortza
    mai mult de 1-2 ore nu rezist....asa Taw ca apucate frate de fifa......sau ceva mai "batraneste" ca nu mai ai 18 ani de mult..de mult timp.....

  18. #18 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar

    Dumy, am Fifa mane, dar pe PS3.Fifa 2010 il iau pe xbox 360 si jucam ca 2 batranei.
    Pana atunci cred ca bag Puzzle Quest.

  19. #19 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Eu am ameteli la HALO 3 de 2 ori am vomitat si eu nu vomit mai de loc,nici in Roler Coster.

  20. #20 SP
    Member cloud's Avatar
    @taw, daca ajungi sa afli o cauza clara pls posteaza.
    @h0stile, am fost la oftalmolog cand ameteam (avea oarecum logica pentru ca era legat de privitul la monitor), care m-a trimis la orl-ist. amandoi mi-au zis ca-s sanatos tun. raceala la urechea interna ar fi o explicatie f. plauzibila cel putin la mine, avand in vedere ca toata treaba a durat 1-2 luni.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Gaming pe Linux By BigBibi in forum Jocuri PC
    Replies: 4 Last Post: 09-07-2014, 19:05
  2. 4K Gaming By MonkY in forum Jocuri PC
    Replies: 30 Last Post: 06-06-2014, 13:33
  3. 3D Gaming By MonkY in forum Console Club
    Replies: 247 Last Post: 28-01-2014, 02:52
  4. Canal TV gaming By BoDoPSX in forum Console Club
    Replies: 37 Last Post: 26-05-2013, 12:46
  5. Gaming Job By apbaciu in forum Console Club
    Replies: 71 Last Post: 09-06-2011, 22:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts