Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Un nou RPG pentru X360

  1. #1 SP
    Senior Member erik95's Avatar

    Un nou RPG pentru X360

    Consola celor de la Microsoft nu a prins foarte bine in Japonia. Microsoft incearca in continuare sa aduca X360 in casele japonezilor. Cateva incercari au fost Lost Odyssey, Blue Dragon si Last Remnant. Desi majoritatea au fost apreciate nu au avut efectul dorit. Totusi, Microsoft nu renunta. Daca ar fi sa ne luam dupa un profil online, feelplus Inc. lucreaza la un "large scale RPG for Microsoft". Avand in vedere ca vorbim de un producator japonez probabil ca noul joc va fi un alt JRPG. Sa speram ca se va ridica la nivelul unor alte lansari pentru Xbox 360 cum ar fi Lost Odyssey.
    Attached Images Attached Images lostodyssey_3.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Sper sa nu fie JRPG, totusi... Stiu ca probabil multi se vor supara cand vor citi in continuare, dar unul dintre bad guys din Lost Odyssey era un general chelios, cu mustata, in fusta mini si maieu, FFS! Pe langa copiii imbracati ca niste prostituate din viitor, pe langa mersul de femeie al main char, etc., etc.

    Ar fi foarte tare sa scoata ceva gen Demon's Souls (desi nu atat de dificil), Dragon Age, etc.

    Dar poate I'm getting ahead of myself... Stirea era in directa relatie cu JRPG-uri sau e speculatie?

  3. #3 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Consola celor de la Microsoft nu a prins foarte bine in Japonia. Microsoft incearca in continuare sa aduca X360 in casele japonezilor. Cateva incercari au fost Lost Odyssey, Blue Dragon si Last Remnant. Desi majoritatea au fost apreciate nu au avut efectul dorit.
    Te rog nu pune Blue Dragon langa Lost Odyssey.
    TOATE au avut succes in Asia, nu stiu pe ce baza afirmi ca nu au avut "efectul dorit". (suna ca o aspirina care nu a vindecat o durere de cap )

    @SublimingSun
    JRPG-urile nu sunt pentru toata lumea, asta e stilul asiatic, stil care se vinde de minune pe la ei pe acolo.
    Mai ai putin si zici ca si DBZ sau Sailor Moon (seriale cu milioane de fani) e o prostie ca aveau aia ochii prea mari.
    Exista o groaza de RPG-uri (mai ales pe PC), rezuma-te la ele.Noi, fanii JRPG-urilor, nu avem in fiecare zi ocazia sa rulam un Lost Odyssey sau un FF.

  4. #4 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Mai degraba fac un fel de The Lost Odyssey 2 decat un joc gen Demon's Souls (oricat de mult ne-am dori asta ) . Da oricum RPG sau JRPG they both rule \m/

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Urasc stirile in care nici macar un nume nu dau... sau cat mai au pana termina... Ne bucuram de o astfel de "stire" insa n-avem habar daca nu cumva jocul acesta mai apuca Xbox 360

    In rest, let the RPG's come to us... indiferent ca sunt JRPG sau clasice. Ce nu inteleg eu este de ce nu "risca" nimeni la un MMORPG ?!?

  6. #6 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    @Taw: voi, fanii JRPG-urilor, puteti rula ce vreti voi, fara ca nimeni sa se simta atacat de o parere personala (a cuiva care, incidental, nu are nevoie de sfaturi cu privire la ce jocuri/ pe ce platforme sa se rezume). In plus, tonul imperativ pe forum e cel putin lipsit de eleganta.

    Cat priveste DBZ sau Sailor Moon, don't get me started.

  7. #7 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    In rest, let the RPG's come to us... indiferent ca sunt JRPG sau clasice. Ce nu inteleg eu este de ce nu "risca" nimeni la un MMORPG ?!?
    cred ca ceilalti producatori asteapta sa se lanseze FF XIV ca sa vada daca are succes sau nu si poate dupaia o sa vina un val de MMORPG-uri .

  8. #8 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by SublimingSun View Post
    @Taw: voi, fanii JRPG-urilor, puteti rula ce vreti voi, fara ca nimeni sa se simta atacat de o parere personala (a cuiva care, incidental, nu are nevoie de sfaturi cu privire la ce jocuri/ pe ce platforme sa se rezume). In plus, tonul imperativ pe forum e cel putin lipsit de eleganta.

    Cat priveste DBZ sau Sailor Moon, don't get me started.
    Lasand la o parte stilul grafic, nu inteleg de ce jocurile "serioase" nu imprumuta reteta tactica care e dezvoltata in majoritatea JRPG-urilor. De ce nu vedem un western RPG cu mecanica de joc din Lost Oddyssey de exemplu?

    Avand in vedere ca nu cred ca voi vedea asa ceva prea curand, raman adeptul JRPG-urilor pentru unele dintre cele mai bune retete de gameplay tactic.
    Asta cu aspectul personajelor dintr-un RPG e ca si cum as spune ca nu-mi place berea pentru ca e ambalata in sticle verzi. You're missing the point.

    Iar la capitolul eleganta, nici postarea intr-un thread cu titlul "Un nou JRPG" cu mesajul "sper sa nu fie JRPG" nu puncteaza.

  9. #9 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Te referi la combat? Pentru ca, in privinta asta, felul in care se "duce o batalie" in Baldur's Gate, de ex., mi se pare foarte comprehensiv si avansat (dpdv tactic). In plus de asta, nu esti teleportat pe un camp de batalie super artificial (pe mine, unul, chestia asta ma smulge din joc, pur si simplu, e ca si cum mi-ar spune "ok, gata cu joaca, e timpul pentru sah"). De asemenea, imi mai place sa-mi vad intregul party atunci cand ma plimb prin "lumea" jocului; faptul ca, atunci cand sunt teleportat pe campul format din hexagoane (sau alte figuri geometrice), ma "desfac" in mai multi party members e iarasi sucky (la fel, din punctul meu de vedere).

    La nivel de poveste, exista uneori motivatii ale caracterelor sau unele plot twists la care eu, unul, nu rezonez. Nu sunt insesibil la deiferentele culturale, dar cateodata nu inteleg de ce fac sau nu un anumit lucru. Stiu ca e abstract, dar asta e o alta problema pe care o am cu JRPG-urile.

    Cat despre "the gayness factor", de gustibus et coloribus... Mie asta-mi sare in ochi, pe asta l-am comentat primul.

    I might be missing the point, sau nu. Dar, in a nutshell, cam asta nu imi place mie la JRPG-uri. Kinda goes beyond graphics .

    ---------- Post added 11-01-2010 at 11:14 PM ----------

    Sorry de double post, nu am mai putut edita: titlul thread-ului contine, intr-adevar, sintagma "JRPG"; eu, insa, citind stirea, nu am gasit nici o legatura intre afirmatiile din ea (recte: un nou RPG este in dezvolatare pentru 360) si ceea ce este continut in titlu. De-asta l-am si intrebat pe Erik daca este speculatie. Deci, nu m-am simtit neelegant .

  10. #10 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    E doar speculatie, nu se stie daca va fi JRPG.

  11. #11 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Quote Originally Posted by SublimingSun View Post
    @Taw: voi, fanii JRPG-urilor, puteti rula ce vreti voi, fara ca nimeni sa se simta atacat de o parere personala (a cuiva care, incidental, nu are nevoie de sfaturi cu privire la ce jocuri/ pe ce platforme sa se rezume). In plus, tonul imperativ pe forum e cel putin lipsit de eleganta.
    Quote Originally Posted by SublimingSun View Post
    dar unul dintre bad guys din Lost Odyssey era un general chelios, cu mustata, in fusta mini si maieu, FFS! Pe langa copiii imbracati ca niste prostituate din viitor, pe langa mersul de femeie al main char, etc., etc.
    Stiu mane, dar sa jignesti in asa hal un joc/gen de joc pe care unii il adora (tin minte topicul lui Monky despre Lost Odyssey de pe celalalt forum, absolut emotionant), nu mi se pare deloc frumos din partea ta.
    Restul a completat Khan.

  12. #12 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Lost Odyssey 2? - aia vreau!

  13. #13 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    E doar speculatie, nu se stie daca va fi JRPG.
    feelplus.jp ---Product Development 3 | ???????? ???II --- nu poate fi decat jrpg

    Sincer si eu m-as bucura la un lost odyssey 2 sau ceva tot pe acolo, nu sunt mare rpg'ist dar lo a ramas acolo intr-un top 5 experiente xbox pt. mine

  14. #14 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    @Taw: vorbeam despre jocuri, nu persoane, ffs. N-am avut nicioadata intentia sa jignesc vreo persoana cu reply-urile mele. Apropo de ele, obiectiunile mele merg mai departe de aspectul grafic al JRPG-urilor, ceea ce inseamna ca am doar o parere diferita de cei carora le place genul, nimic altceva.

    Nu putem pune semnul egal intre jocuri si persoanele care le joaca, nu?

    Si, din cate stiu eu, acesta este inca un forum in care ne putem spune parerile despre jocuri fara sa ne temem ca vom jigni simtaminte.

    Oricum, inca o data, intentia mea nu a fost sa jignesc pe cineva.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 2 Last Post: 08-05-2009, 20:15
  2. End of Eternity, un nou RPG de la tri-Ace By erik95 in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 12-04-2009, 01:50

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts