Salut,
Daca imi permiteti ma bag si eu in discutie. Detin 10 console atat mobile cat si fixe legate la tv, de asemenea si un gaming pc si un gaming laptop, deci pot spune ca am putina experienta cu de toate.
Despre comparatia intre cele doua sisteme pot spune urmatoarele:
Pe console ai mai multe exclusivitati care unele din ele le iubesc cu adevarat (killzone, uncharted, resistance etc...) dar sunt la rezolutii mai slabe si in general pe partea de grafica este mult redusa fata de PC. Din cauza asta imi permit sa spun ca, consolele sunt un sistem de gaming de buget redus.
Pe pcuri ai mai multe jocuri per total si grafica mult imbunatatita (am pus gta IV pe ps3 si gta IV pe PC una langa alta si erau diferente enorme), dar mai sunt probleme de instalari ale jocurilor pe pc. La acest punct am ceva de zis, daca ai un windows original cu toate actualizarile la zi si jocurile originale nu mai sunt asa probleme, eu am peste 80 de jocuri pe PC originale atat in steam cat si uplay/origin de asemenea si Retail si nu am avut probleme decat cu GTA IV care pe real daca instalezi GFWL de pe siteu microsoft merge, eu asa am facut si nu am mai avut probleme.