Imi place foarte mult telefonul. Cea mai mare problema a lui e pretul. Dupa parerea mea, ar fi fost rezonabil sa aiba un pret de 900$, dar am anticipat din clipa in care au anuntat ca 8 Plus va costa 800$ faptul ca nu se vor limita la 900. E prea mare diferenta de pret, zic eu, si separat de artificiile legate de OLED si Face ID, 8 Plus e aproximativ acelasi telefon si o alternativa extrem de OK pentru oricine isi doreste un nou iPhone. Intr-adevar, unii nu pot sa treaca peste chestia cu bezel-urile si inteleg asta, dar tot e un telefon foarte bun.

Nu vorbeste nimeni de Animoji? Numai mie mi se pare cea mai infioratoare chestie posibila? Si nu ma refer la feature in sine, ci la faptul ca au tinut neaparat sa treaca in revista asta (in loc sa ii fi alocat maxim 30 de secunde). Cotcodacitu' lui Federighi pe scena (OMFG) si prezentarea lui Ive din trailer au fost cele mai cringeworthy chestii pe care le-am vazut in istoria recenta a Apple. Inteleg ca iti doresti sa faci o prezentare amuzanta, da' mi se pare mai mult decat penibil sa te strambi si sa faci ca o gaina pe scena. Ai o functie executiva in cea mai mare companie din lume si tu te pretezi la asa ceva. Probabil o sa vi se para ca exagerez, da' e o liniuta tare fina intre a crea o atmosfera placuta si a deveni groaznic de penibil. Ganditi-va daca ar fi facut vreodata Jobs asa ceva (ca tot a avut loc prezentarea intr-o constructie care ii poarta numele).

Acestea fiind spuse, o sa fac precomanda la X de indata ce se va putea. Nu ma incanta ideea de a da peste 1.000 de euro pe un telefon, dar o sa il tin pentru o perioada suficient de indelungata incat sa simt ca se justifica o achizitie de acest gen.