Quote Originally Posted by rodarkone View Post
De ce nu arhivam absolut tot ce e mai vechi de 1 an / sau 2 ani sau cat e necesar pentru a fi relevant
Nu stiu ce anume sa inteleg prin "arhivare". Sa arhivez imaginile? Va fi aproximativ aceeasi dimensiune ocupata si ca arhiva.
Quote Originally Posted by rodarkone View Post
PS: eu am crezut mereu ca serverul e proprietatea CG si e in colocatie, nu m-am gandit ca va fi o problema cu spatiul
Pana acum a fost pe server dedicat, unde intr-adevar se platea colocatia in Datacenter, iar spatiul si bandwith-ul nu era o problema. Intrucat nu s-au strans nici jumatate din pretul colocatiei, se va muta pe un VPS sau ceva mai mic. Unde conteaza fiecare GB in plus. Si bandwith-ul la fel.

---------- Post added 02-01-2019 at 18:22 ----------

Quote Originally Posted by Espiritus View Post
Nu poti sterge toate imaginile care nu au mai fost accesate de x zile (in afara de arii critice precum reviews)?
Ar fi o munca sisifica, intrucat nu exista un tool specializat pt. asa ceva. Ba chiar a trebuit sa modific config-urile de pureftpd, intrucat avem foldere cu peste 30-40.000 de imagini (in acelasi folder, pentru ca deh, vBulletin). By default acesta nu accepta mai mult de 9999. La mutare pe un VPS e posibil sa nu ni se accepte acest gen de modificare...
Quote Originally Posted by Espiritus View Post
Oare nu exista vreun tool/script care sa le incarce pe toate pe un site gratuit gen imgur si sa le inlocuiasca aici cu linkuri?
Nu. Si chiar daca am face noi un astfel de tool, cam orice site gen imgur in momentul in care vede ca ai depasit o limita de bun simt, iti cere bani.