Unele jocuri imbatranesc foarte ok si merg jucate muuulti ani dupa aparitie (vezi Mario, Tetris, Pong), iar altele sunt imbatranite si nejucabile chiar si dupa 1 an.
Nu am fost fan nici la lansare si nici nu as mai putea juca acum un joc in care trebuie sa stai pe loc in momentul in care tintesti/tragi cu arma iar meniurile alea cretine, care se regasesc si in RE2 si RE3 remasters (chiar daca aici este mai accesibil si poti salva mai usor) nu le suport.

Desigur, fiecare e diferit si liber sa-i placa si sa investeasca banii in orice vrea el.

Parerea mea e ca mai bine alocau acei 2-3-10-n oameni care lucreaza la toate remasterizarile astea si faceau ceva IP nou, sau chiar si o continuare sau spin off al unor jocuri mai vechi.

Inteleg asa remasterizare sau cum i-au zis, unui joc de genul FF7, care are un adevarat fan base si mai sunt si altele foarte bune de genu si vechi, in care limitarile vremii il fac aproape nejucabil acum.

Eu chiar sper ca pe noua generatie de console, mai ales prin acest backward compatibility, sa vad cum dispare "moda" asta a remasterizarilor.