Quote Originally Posted by paul View Post
De ce nu reusesc sa scoata jocuri cu note mai mari, cum sunt cele de la PlayStation, e de neinteles.
Cred ca nu reusesc pentru ca nu mai vor sa reuseasca. Nu ii mai intereseaza. Parca ii si vad cum vine doamna Bond in sedinte cu cana de cafea si il intreaba pe ragusitul ala grizonat despre vanzarile de Roblox. Ei au optat in mod deliberat pentru cantitate in loc de calitate.

Ca sa faci un joc exceptional dpdv al calitatii nu este suficient doar sa cumperi la gramada, trebuie sa faci si putin scouting, trebuie sa cauti adevaratele talente din industrie care inca mai putin si un dram de suflet in ceea ce fac. Mi se pare absolut fabulos cum te lauzi cu niste achizitii de triliarde de dolari dar tu nu esti in stare de 10 ani sa scoti NIMIC care sa se apropie macar de God of War. Fabulos.

In momentul asta, sincer ma doare sufletul sa o spun pentru ca tot istoricul meu de 20+ de ani de gaming este pe Xbox, eu vad Microsoft ca pe o companie gen Dacia, care se bate cu pumnii in piept ca sunt mai tari ca Aston Martin doar pentru ca au cumparat 500 de fabrici de chinezi care livreaza mult en gross si pentru ca reviziile lor sunt mai ieftine iar masinile lor pot merge si prin noroi.

Ma doare sufletul sa spun asta si credeti-ma, sunt putini oameni care au pus pasiune in Xbox cum am pus eu de-a lungul anilor, efectiv ma uit la consola asta si ma apuca un sentiment adanc si extrem de profund de tristete. Mi-as dori din toata inima sa pot sa ma bucur si eu de multiplatforms pe PlayStation 5 doar pentru a ma bucura de controller, dar nu pot... n-am cum sa las 20 de ani de achievements progress si sa o iau dincolo de la zero... jegosii astia nici macar atata efort nu au facut sa inoveze putin la controller, stau inca cu controller din 2013...

Cand ma apuc de cate un exclusiv de la SONY si pun mana pe controllerul ala parca zici ca ma dau jos din tramvai si ma urc in Rolce Royce.
Ca sa merg mai departe cu o comparatie mai plastica, simt ca in momentul asta nu mai mai leaga nimic de Xbox decat o obligatie toxica, faptul ca am acolo 20 de ani de achievements... e ca si cum m-as chinui sa stau impotriva vointei mele langa un muribund doar din mila si frica...

La fiecare E3 ma uitam, an de an, ca un prost, apoi la gamescom, apoi la dracu sa ma ia, tot aveam in suflet samanta aia... 'hai ca acum anunta region expansion', 'hai ca n-au facut-o din 2012', 'hai ca acum anunta un joc fabulos', de 10 ani tot cu 'haica' am ramas. Asemenea bataie de joc la adresa fanilor hard-core n-am intalnit nicaieri in lumea asta, sa scoti un ca**t de Halo si aproape sa distrugi o franciza ca Gears of War si tu sa vii cu zambetul pe buze ca un perfid si sa ma sufoci cu #anywhere#everywhere# in conditiile in care impui benevol o segregare pe propriile platforme...

Exact, segregare pe propriile platforme!! Ce inseamna PROSTIA asta? Ai PC dar n-ai Xbox. Ai Xbox dar n-ai Cloud inca. Ce inseamna dementa asta? Adica in Romania am bani sa-mi cumpar PC ca sa-ti platesc ca**tul tau de abonament pe PC ca mi-ai dat suport oficial pe PC, dar n-am 400$ de un Xbox? Deci eu daca am Xbox si mai ales daca aleg sa vreau Xbox conform voua jigodiilor cu @everywhere@anywhere ce trebuie sa fac?
Care Dumnezeii mamii voastre mai e libertatea lui @everywhere si a lui @wherever you want daca voi ma fortati sa renunt la contul de Xbox ca sa va platesc abonament pe PC fiind regiuni diferite??

De ce imi dati jigodiilor Game Pass pe PC in Romania daca eu am de 20 de ani profil la voi pe Xbox pe care ma fortati in continuare sa-l tin pe UK?? Vreau nu vreau trebuie sa-mi iau PC este? Fa dracului odata un singur environment si da-mi suport si libertate sa ma joc pe ce vreau! Te apuci si dai PC Gamepass in Romania odata cu Moldova si Albania ca sa FAC CE cu el?
Ce sa fac cu Game Pass-ul vostru pe PC daca eu sunt console gamer de cand aveti primul Xbox, sa ma sterg cu el la ... in fine, scuze pentru rant, sper sa vina Microsoft intr-o buna zi si sa ma contrazica si atunci imi voi face ca de fiecare data mea culpa in public. Pana atunci, pentru mine sunt doar niste jigodii ipocrite si mincinoase.