Nu e chair asa, si Managemantul o stie foarte bine de ce. Multe echipe nu sunt construite doar din oameni competenti si care stiu meseria. nu sunt pt ca efectiv nu se poate. Acei oameni sunt greu de gasit si greu de pastrat. Dar pe langa ei daca pui, cum se zice pe la noi, prosti dar harnici,sau doar harnici, te folosesti de oamenii d baza sa iti faca o echipa productiva. Asta la birou se poate, pt ca forteaza "albinutele" lucratoare sa stea pe langa principali si ii poti ghida, sub forma de grup. Daca albinutele sunt remote, nu mai merge ca nu se face KT. Da, oamenii de baza o sa fie mai productivi, ca nu au roiul in jurul lor la care trebuie a le explice ce au facut sau cum sa foloseasca ce au facut, dar restul care is remote ce fac? .... restul o sa faca prostii sau o sa someze(pe astia ii arde arda AI-ul si restructurarile... exemplu...vezi "artistii" din IT care tot ce faceau erau texturi sau environmenturi in nivele...gata, s-au dus, le face chat gpt, ei o sa faca foamea, sau o sa se reprofileze) .... asa ca da.... back to work striga managerii, ca sa formeze din nou "echipele" din era pre pandemie


Problema e ca nimeni nu vrea inapoi. Cei buni, pt ca stiu de ce si stiu ca Management o sa le ceara remote productivity in workplace setting. Ceilati is doar comozi si inca nu realizeaza ce o sa pateasca