Single post: Threadul pasionatilor de fotografie

  1. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Urmasul lui S95 revine!

    Cu cateva zile in urma cei de la Canon au facut un anunt prin care ni se spunea sa salvam in calendar data de 3 Noiembrie 2011, data la care vor face un "Historical Global Announcement". Din pacate nu a scapat in presa nici-un alt detaliu... daca multi se asteapta la un nou 5DMark, la un 7DMark2, la ceva mirrorless, avand in vedere ca evenimentul se va intampla la Hollywood, tind sa cred ca vor lansa ceva care sa se lupte cel putin de la egal la egal cu RED. Sincer eu astept de la ei un G13... desi nu cred ca va purta acest nume, americanii fiind al naibii de superstitiosi cand vine vorba de nr. 13

    Insa... pana la acel eveniment, cei de la Canon au lansat 2 alte camere: S100 si SX40. S100 vine ca urmas direct al lui S95 (o camera de nota 10 in categoria sa) iar SX40 vine pentru maniacii de "hibrids" care vor zoom maxim no matter what. Imi place la nebunie ce au schimbat la S95, in special faptul ca au trecut la un F2.0 pentru 24mm. Daca IQ-ul ramane cel putin la fel de bun cu cel de pe S95, atunci avem o "sapuniera castigatoare". Aveti mai jos modificarile majore fata de S95:
    • 24-120mm (equivalent) lens range, F2.0-5.9, built-in neutral density filter
    • 12.1 MP 1/1.7" Canon CMOS sensor
    • DIGIC 5 image processor
    • ISO 80-6400
    • 2.3 fps continuous shooting (9.6 fps for 8 frames in High-Speed burst mode)
    • Full HD (1080p24) movie recording; H.264 compression, MOV format
    • Optical zoom in movie mode
    • Super slow motion movie recording (640 x 480 @ 120fps, 320 x 240 @ 240 fps)
    • Direct movie record button
    • Built-in GPS unit with image tagging and logger functions
    Despre SX40 nu stiu ce sa zic... intrucat nu am inteles niciodata rolul acestor hibrizi, decat poate daca vine vorba de buget. Pentru ca altfel, ca greutate/marime/portabilitate sunt foarte apropiate de DSLR-uri incat sa zici ca merita... daca vreau portabilitate/calitate mai buna, atunci merg pe seria G... nu-mi iau un "mini DSLR". Singurul lor mare punct atractiv e zoom-ul imens, in cazul lui SX40 vorbim de un echivalent de 35x (24mm - 840mm), fapt care pentru un fan DSLR inseamna "crima" la buget. Ramane de vazut cum vor sta la calitate... insa nu ma astept la minuni cand vad asemenea F-uri pe tele. Key features mai jos:
    • 35x ultra wide-angle zoom with USM
    • Image Stabilizer (4.5-stop). Intelligent IS
    • HS System (12.1 MP) with DIGIC 5
    • Full HD, HDMI
    • 6.8 cm (2.7") vari-angle LCD, EVF
    • Smart Auto, Multi-area WB
    • High-speed Burst HQ
    • Manual modes
    • Zoom Framing Assist
    • Range of accessories
    Ambele camere se vor gasi pe rafturi (nu la noi, desigur) prin Noiembrie 2011... atat S100 cat si SX40 oferindu-se la pretul de 429.99 USD. Ca solutie de "buget", cred ca ambele isi vor gasi loc in tolba fotografilor... S95 pentru o "sapuniera" de aruncat in buzunar si SX40 pentru maniacii de zoom. Am i right?
    Attached Images Attached Images canon-thestorybegins.jpg s100.jpg sx40.jpg