In privinta TV-urilor, exemplul dat de mine il gasesti pe emag (si ai avut dreptate, e 2400 nu 2000 cum am zis):
Televizor LED Samsung, 101 cm, Full HD 40ES5500 UE40ES5500WXXH - eMAG.ro

Referitor la Xbox-mini, din punctul meu de vedere sunt mai multe 'minusuri' decat plusuri pt asa ceva..
-pret (appletv e 100$ aparent)
-aplicatii: le are si xboxul actual (presupun ca si PSu le are) + SmartTV (da, nu toata lume la are. dar cine vrea un gadget d'asta presupun ca are si un tv pe masura - 150$ nu e chiar pret mic indiferent de tara)
-networking: tara noastra se afla in primele 5 tari cu internet bun si am constatat ca pe xbox downloadul nu depaseste 2MB/s (e constant pe la 1.5MB/s). G
andestete ce servere ar trebuii sa aiba M$ doar pt xbox mini ca utilizatorii sa aiba viteze de download si stream acceptabile (cu rata de download actuala, stai jumatate de zi sa iei un joc de 7-8GB), tocmai d'aia Sony au ales varianta cu 'play while downloading'

Majoritatea unitatilor vandute vor fi cu consola mai mult ca sigur, dar uitativa la WiiU, daca nu vor exista jocuri sa atraga lumea (Exclusive bune) nu vor exista clienti pe masura indiferent de ce poate consola.
Vor fi oameni ce vor cumpara ambele console, dar cumparatorii de baza tot Core-gamer-ii vor fi si vanzarile vor fi in functie de jocuri.

Eu vreau un Console War (dar nu intre fan-boys), unde studiourile sa aleaga tabere si sa scoata ce e mai bun din fiecare consola, jocuri exclusive si noi ... nu Gears 6 si GoW 5. Forza 5 va aparea pe next-gen si suny foarte curios cum va arata (la gameplay nu au ce sa faca decat sa rezolve anumie 'probleme' din actualul) dar asa nu o ma v'a determina sa cumpar o alta consola doar pt un joc.

Deocamdata Blizzard si Ubisoft au contracte cu Sony, ar ramane EA si Activision cu M$ (ceea ce nu'mi suna bine, la ce foame de bani au cele 3 companii)