IGN Presents the History of Final Fantasy - IGN

Un articol excelent scris si cu foarte mult detalii. Am citit toate cele 12 pagini inainte sa postez aici. Explica extrem de multe lucruri despre serie (schimbari facute, development process, poveste etc) fara sa ofere spoilere care ar putea strica experienta unui gamer care vrea sa se apuce de aceasta serie incredibila.

Au uitat sa mentioneze de Final Fantasy: Crisis Core ca mi se pare cel mai bun joc pt PSP si unul dintre cele mai bune din serie, dar nu poti sa le ai pe toate I guess . Merita citit, in caz ca aveti chef de o mica "lectie de istorie" in gaming.

Abia astept sa vad ce au de gand sa faca cei de la Square Enix cu urmatoarele titluri care mi-au trezit din nou interesul fata de acesta serie (ma refer la FF XIV: A realm reborn si FF XV... Lightning Returns nu ma prea intereseaza). Aceasta e una dintre cele mai vechi serii care si-au lasat serios amprenta in gaming si care au influentat foarte mult producatorii de console (Nintendo si Sony in special). Nu ma indoiesc ca seria Final Fantasy va rezista usor cel putin inca 10-15 ani. Daca vor livra titluri cel putin la fel de bune ca inainte (in special cele de pe PS1 si PS2) atunci eu ii voi sustine si cand vor lansa Final Fantasy 30.


P.s. mi-a placut si incheierea:

While we can only guess where the Final Fantasy series will be 5, 10, or 20 years from now, there are three things we can all-but promise to gaming's longest swan song: crystals, chocobos, and a guy named Cid.
.