Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Ai fost banat pe Xbox Live ?

Voters
139. You may not vote on this poll
  • Nu

    98 70.50%
  • Da

    41 29.50%
Page 2 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 161

Thread: Ai fost banat pe Live ?

  1. #21 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Quote Originally Posted by Taw View Post
    Ce mama naibii e ABGX asta?
    Folosit pentru a face jocurile stealth...sa nu fi detectat de XBL ca joci pirat

  2. #22 SP
    Member DUMYMIX's Avatar
    Ca orice alegere in viata chestia cu modarea este la fel ,cu doua taisuri, ai si tu o gagica(consola),cand o vezi prima data o mangai ,o iubesti ,o respecti, investesti in ea bani pe vacante ,filme,cadouri.etc(jocuri originale,manete,volane,cabluri,etc),cand iti dai seama ca nu mai poti sa duci si se poate mai ieftin si esti in avantaj o ceri in casatorie (modarea),toate bune si frumoase ,mai ieftin, nu mai cheltui bani pe iesiri in oras,vacante mai scurte,ai timp sa iesi in oras cu baieti la o bere e super viata ce sa mai...(dvd-uri back-up,etc)dar ai uitat un lucru ca isi baga dracu' coada...soacra(microsoftul'),care pandeste orice greseala pe care o faci, te lasa ,te perpeleste, te pandeste,vede ca o duci bine si ataca ,sa nu mai iesi cu baieti la bere ,sa nu te mai distrezi,etc(adica BAN)..iti vine sa iei foc,inebunesti ,o iei razna...dar trebui luata o decizie..si repede ca trece timpul,deci apelezi la asul din maneca.... amanta (consola2) uni mai ghinionisti au parte de divort(rrod) deci sa nu ne plangem...ai grija cum te porti cu amanta (consola2) ca daca nu ai bani sa duci si amanta3(consola3) ..ai puso'....
    Morala: Nu tot ce straluceste este aur
    Cred ca am luato razna...numai gandindu-ma la asta nu mai puteam de ras...trebuia sa va zic si voua /..
    scuze off topic

  3. #23 SP
    Member kane86's Avatar
    ) Foarte foarte tare.

  4. #24 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Quote Originally Posted by kane86 View Post
    Si eu mi-am luat ban (am jucat Fifa10 si Forza3 neconectat la live, cand m-am conectat dupa datele de lansare, BAN). Sunt cam de aceeasi parere cu DUMYMIX in legatura cu abgx-ul si am citit despre chestia asta. Sunt multe conspiratii. Una dintre ele, in care eu cel putin cred: MS arunca leak-uri intentionat inainte de lansare, le controleaza (prin abgx, etc etc) si apoi arunca cu ban-uri si isi iau baietii console noi. Ati spune ca nu e adevarat, dar multi se gandesc sa isi ia una noua dupa ban, cu siguranta MS are si niste statistici. De ce spun ca e foarte credibila aceasta varianta: MS este un colos mondial si daca ar dori ar putea maine sa intrerupa posibilitatea modarii unei console. Iar baiatul asta c4eva si care or mai fi (de scot FW-uri) mi se par foarte suspecti.
    Foarte posibil ca MS sa faca chestii d-astea.. Dar tot ei au de pierdut. Sony au facut o consola ca lumea, care nu se poate moda, care e fiabila.. si care conduce la vanzari. Iar MS, de-abia tine pasul, cu o groaza de manevre dubioase (gen chestia cu instalatul pe HDD), scandaluri etc.. Mai stii, poate chiar nu or fi gasit o solutie sa nu fie modabila, desi daca Sony au putut, trebuie sa poata si MS.

    Probabil au foarte multe vanzari in ideea ca se poate moda, sau pentru ca a dat RROD si vrei alta (si deja ai colectie de jocuri, n-are rost sa treci pe PS3), sau pentru ca iti iei ban si mai vrei. Daca ar fi "jucat cinstit" (mai bine zis, daca si-ar fi facut treaba cum tebuie), poate aveau si mai multe vanzari.

  5. #25 SP
    Senior Member tray's Avatar
    unii zic ca nu cred,dar totusi ban waveul este in preajma sarbatorilor mereu (cough)
    au banat extrem de multi in alea 2 zile cat a fost oferta la wallmart cu un xbox(cough)
    si ca sa vezi ,prin magie o sa scoata un nene firmware cu care nu o sa se mai ia ban(cough)

  6. #26 SP
    Member DUMYMIX's Avatar
    Quote Originally Posted by AndyZ View Post
    Probabil au foarte multe vanzari in ideea ca se poate moda, sau pentru ca a dat RROD si vrei alta (si deja ai colectie de jocuri, n-are rost sa treci pe PS3), sau pentru ca iti iei ban si mai vrei. Daca ar fi "jucat cinstit" (mai bine zis, daca si-ar fi facut treaba cum tebuie), poate aveau si mai multe vanzari.
    Vanzari au fost si ca se poate moda...cu tot cu riscul de rrod..modarea a fost aruncata ca o momeala...

  7. #27 SP
    Member kane86's Avatar
    Quote Originally Posted by AndyZ View Post
    Foarte posibil ca MS sa faca chestii d-astea.. Dar tot ei au de pierdut. Sony au facut o consola ca lumea, care nu se poate moda, care e fiabila.. si care conduce la vanzari. Iar MS, de-abia tine pasul, cu o groaza de manevre dubioase (gen chestia cu instalatul pe HDD), scandaluri etc.. Mai stii, poate chiar nu or fi gasit o solutie sa nu fie modabila, desi daca Sony au putut, trebuie sa poata si MS.

    Probabil au foarte multe vanzari in ideea ca se poate moda, sau pentru ca a dat RROD si vrei alta (si deja ai colectie de jocuri, n-are rost sa treci pe PS3), sau pentru ca iti iei ban si mai vrei. Daca ar fi "jucat cinstit" (mai bine zis, daca si-ar fi facut treaba cum tebuie), poate aveau si mai multe vanzari.
    ....sau poate nu. Avand in vedere popularitatea PlayStation poate ca nici nu reuseau sa ajunga pana aici cei de la MS. Cu siguranta au analizat situatia (si au oameni care fac studii etc nu sunt ei prosti, chiar daca fac pe prostii) si au ajuns la concluzia aruncarii momelii "modare". Sa nu crezi ca MS are de pierdut prin asta, o asemenea companie are strategii prin care nu da gres. Niciodata. Ni se pare noua ca pierd dar totul e calculat.

  8. #28 SP
    Junior Member mamutu's Avatar
    se pare ca se poate debana ,cu infectus costa 45 euro ,jucaria ... are cineva ? a incercat ?

  9. #29 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by AndyZ View Post
    Foarte posibil ca MS sa faca chestii d-astea.. Dar tot ei au de pierdut. Sony au facut o consola ca lumea, care nu se poate moda, care e fiabila.. si care conduce la vanzari. Iar MS, de-abia tine pasul, cu o groaza de manevre dubioase (gen chestia cu instalatul pe HDD), scandaluri etc.. Mai stii, poate chiar nu or fi gasit o solutie sa nu fie modabila, desi daca Sony au putut, trebuie sa poata si MS.

    Probabil au foarte multe vanzari in ideea ca se poate moda, sau pentru ca a dat RROD si vrei alta (si deja ai colectie de jocuri, n-are rost sa treci pe PS3), sau pentru ca iti iei ban si mai vrei. Daca ar fi "jucat cinstit" (mai bine zis, daca si-ar fi facut treaba cum tebuie), poate aveau si mai multe vanzari.
    Cata aparatura Sony ai acasa, zi drept?

    - Microsoft abia tine pasul?
    - Instalatul pe HDD e o manevra dubioasa?
    - Faptul ca cei care pirateaza sunt banati e automat interpretat printr-un scandal?
    - Te-ai gandit la diferenta de varsta dintre cele doua console cand ai facut referire la faptul ca nu se poate moda PS3-ul? Tehnologia nu era atat de anti-pirat in 2005. PSP-ul de ce se poate moda?

    ...afara ploua

  10. #30 SP
    Member Imperatore's Avatar
    oricum la imagine nu da bine tot ceea ce s-a intamplat cu xboxul celor de la MS, cutia lor avand o existenta destul de zbuciumata. credca totusi ceea ce se intampla cu aceste bannuri este legat strict de bani si de faptul ca producatorii de jocuri au pierderi deloc de neluat in seama mai ales ca in terenul japonezilor e liniste din acest punct de vedere.

  11. #31 SP
    Senior Member ShpioOn's Avatar
    N-am fost banat. Am renuntat de mult (de pe vremea PS2) la ideea de modchip. Nu ca fac figuri si nu m-as juca si backup-uri, dar de ce sa ma risc? In cazul xbox & ban? La cat timp am eu sa ma joc, prefer sa imi cumpar 2-3 jocuri originale pe luna si alea "spuma". just my 2 cents.

  12. #32 SP
    Junior Member vcosmin's Avatar
    Nu prea am experienta , avand consola de putin timp, dar am fost banat azi, nu am jucat nimic wave4, in rest totul luat de pe torrente din RO, un singur joc mai vechi 2007 - luat de pe un tracker de afara. Din ce m-am uitat acum repede, aparent nici ixtrem-ul actual nu 100% safe, sunt foarte multi banati in perioada asta.

  13. #33 SP
    Member richardm27's Avatar
    Quote Originally Posted by AndyZ View Post
    Foarte posibil ca MS sa faca chestii d-astea.. Dar tot ei au de pierdut. Sony au facut o consola ca lumea, care nu se poate moda, care e fiabila.. si care conduce la vanzari. Iar MS, de-abia tine pasul, cu o groaza de manevre dubioase (gen chestia cu instalatul pe HDD), scandaluri etc.. Mai stii, poate chiar nu or fi gasit o solutie sa nu fie modabila, desi daca Sony au putut, trebuie sa poata si MS.

    Probabil au foarte multe vanzari in ideea ca se poate moda, sau pentru ca a dat RROD si vrei alta (si deja ai colectie de jocuri, n-are rost sa treci pe PS3), sau pentru ca iti iei ban si mai vrei. Daca ar fi "jucat cinstit" (mai bine zis, daca si-ar fi facut treaba cum tebuie), poate aveau si mai multe vanzari.
    Parerea mea este ca pana la urma toti cei care si-au modat cosolele (including me) si-au asumat constient acest risc fie ca au intrat online cu backups sau numai cu originale.

  14. #34 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Cata aparatura Sony ai acasa, zi drept?

    - Microsoft abia tine pasul?
    - Instalatul pe HDD e o manevra dubioasa?
    - Faptul ca cei care pirateaza sunt banati e automat interpretat printr-un scandal?
    - Te-ai gandit la diferenta de varsta dintre cele doua console cand ai facut referire la faptul ca nu se poate moda PS3-ul? Tehnologia nu era atat de anti-pirat in 2005. PSP-ul de ce se poate moda?

    ...afara ploua
    Crezi ca sunt fan Sony? Am un PS2, un mobil vechi si un cd-player si mai antic, asa ca n-am mari tangente cu ei, am alte preferinte legate de TV-uri, monitoare etc..

    - Poate m-am exprimat gresit, am vrut doar sa spun ca Sony are vanzari mai bune, fara sa fie atatia nemultumiti pe net, fara piraterie, fara sa-ti ceara bani si pe aerul respirat in timp ce te joci.
    - Cu instalatul pe HDD am vrut sa spun ca e magarie ce face MS, prin stricarea acestei functionalitati la consolele banate. Ce alt producator de electronice din lume iti strica produsul daca ii aduci modificari? Pierzi garantia, OK.. iti refuza alte servicii (cum face MS-ul cu Live-ul), OK.. dar nu ti-l strica.
    - Nu la asta m-am referit. Foarte bine ca sunt banati, daca joaca copii pirat (si nici nu stiu s-o faca subtil, mai intra si pe multiplayer cu o saptamana inainte de lansare..) trebuie sa suporte si niste consecinte. Dar MS sunt contestati din mai multe puncte de vedere, legate de Xbox. Fiabilitatea produsului, preturi exagerate pe accesorii, etc..
    - Diferenta de varsta e de vreun 1 an.. Poate n-au avut metode in 2005, dar de cand a aparut PS3 au aparut si alte versiuni de Xbox.. Daca MS ar fi vrut, ar fi implementat niste masuri sanatoase anti-piraterie, si mai noi decat cele de pe PS3. Dar n-au interes....

    Nu sunt pro-Sony..nu sunt anti-Xbox (ca pana la urma, daca iti iei un Jasper si joci numai originale, n-ai probleme.. in plus, mi-am luat Xbox, nu PS3).. doar cred ca MS = evil.

  15. #35 SP
    Member nuyokamata's Avatar
    pot sa imi i-au ban chiar daca nu am consola conectata la acel cablu enthernet?

  16. #36 SP
    Junior Member MafiotuL's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    ...afara ploua
    Buna asta... (base rullz)

    Eu am intrat pe net acum cateva zile, si mi s-a cerut sa fac o actualizare. Am facut-o fara frica, si inca nu am consola banata. (e modata)

  17. #37 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    cred ca fiecare isi asuma responsabilitatea cand isi modeaza consola,ca intr-o zi poate fi banat ,restrictionat de la anumite lucruri.

    Eu nu am jucat niciodata pe live si nu prea ma intereseaza in afara de achievementurile online ca sa intru pe live.
    Acu deabia am cumparat FOrza 3 limited edition si 3 luni de live.Detin si jocuri originale pe care le-am platit si le pastrez,chiar trebuie sa imi ajunga Burnout Paradise de la @Khan,chiar daca il am "altfel".L-am gasit la om mi-a placut pretu ,bun jocu merita,cumparat.

    Pe mine ma doare mai tare ca se corup fisierele de pe hard.Adica daca bag hardul in alta consola ,consola nebanata va deveni banata din cate am inteles.
    Din momentul in care voi fi banat am inteles ca orice achievement nu se va mai aduna la gamescore daca continui sa joc pe acea consola,si bineinteles instalatul jocurilor pe hard (deabia mi-am cumparat hard de 120 g pentru instalari).Poate scap cu un backup la fisiere inainte sa intru pe live.

    Poate sa imi confirme cineva temerile mele in legatura cu efectele banatului cu exceptia conectarii la live?

  18. #38 SP
    Member kane86's Avatar
    Quote Originally Posted by nuyokamata View Post
    pot sa imi i-au ban chiar daca nu am consola conectata la acel cablu enthernet?
    Da, in momentul in care o sa te conectezi la Live. Consola creeaza niste loguri, iar in momentul in care intri si e ban wave ti-o iei (sau nu neaparat in timpul ban wave-ului, nu stiu ).

  19. #39 SP
    Member ciprianoss's Avatar
    din toate video-urile de pe YouTube despre unban nici o metoda nu functioneaza?

  20. #40 SP
    Member Harilip's Avatar
    Quote Originally Posted by Taw View Post
    Ce mama naibii e ABGX asta?

    ABGX este un program cu care faci un fisier.dvd la imaginea iso a unui joc de xbox luat de pe net.
    acolo se verifica daca nu ai un fisier stricat etc. (sper ca ce am scris nu e o incalcare a regulilor

    oricum

    eu unul am luat ban din urmatoarele motive:
    1.consola modata ( pirateria e frumoasa cand o practici dar e urata cand esti prins)
    2.am jucat fifa 2010 ( original !!! ) inainte de lansare.

    Imi pare rau ca tocmai cu cateva zile inainte imi cumparasem gold pentru 1 an
    Am primit o pedeapsa meritata dar tot nu imi convine

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts