Quote Originally Posted by MonkY View Post
Hahahhaa. Eu acum am realizat. Pe cutia de la PS5 scria "4K 120Hz" (de 8K nici nu mai vorbim). Iar pentru PS5 Pro vor sa scoata sticker cu "PS5 Pro Enhanced 4K 60Hz". LOL...
Cred că e vorba de setarea grafică. In meniul jocurilor Sony ai modul 120hz. E 4k reconstruit și cu suport high framerate. Că nu duce consola mai mult de 30-40 cadre in rezoluție 1800p asta e altceva dar modul grafic care a adus cel mai bun raport calitate performanță a fost quality high framerate adică 4k120hz. Desigur la tv care suportă asta. Acum ps5 pro va fi True 4k adică fără upscaling, ci cu rezoluție nativă sau tot rezoluție mai slabă dar 60hz stabil și poate detalii grafice mai bune. Mai e și a treia variantă sa fie tot 1800p și tot undeva 40-60 nu stabil 60 , dar cu detalii și mai realiste dacă are suport vrr și tine undeva peste 48 cadre cred că e insesizabil. Parcă așa funcționează tehnologia, cu frametime și framerate smooth la 48-60 hz. Toate acestea sunt părerea mea subiectivă și bazată pe experiența generației actuale care deja se simte îmbătrânită. Din analiza DIgitalFoundy au spus că nu vor fi inovații pe CPU ci mai mult GPU și A.I. Learning și Upscaling. Cel puțin așa am înțeles eu. Deci se vor concentra pe rezoluție mai mare puțin și framerate mai stabil.

Trimis de pe al meu XQ-DQ54 folosind Tapatalk