Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Hey there!

It looks like you're enjoying Console Games but haven't created an account yet. Why not take a minute to register for your own free account now? As a member you get free access to all of our forums and posts plus the ability to post your own messages, communicate directly with other members and much more. Register now!

Already a member? Login at the top of this page to stop seeing this message.

---

Hello!

Se pare ca iti place Console Games insa nu ti-ai creat inca un cont. Pentru a beneficia de toate avantajele iti ia doar un minut sa te inregistrezi si este gratuit. In plus ca membru poti accesa nelimitat toate functiile acestui website, comunica direct cu ceilalti si participa la concursuri, tournaments, arcade, etc. Multumim anticipat pentru intelegere ! Inregistreaza-te acum !

Daca esti deja membru ConsoleGames.ro si inca iti apare acest mesaj, te rugam sa te loghezi cu userul si parola pentru a nu mai fi deranjat. O zi buna !

Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 40 of 40

Thread: E oficial: Nokia Lumia 1020 are 41 Megapixeli!

  1. #21 SP
    Member andreiaka's Avatar
    Produse sute de milioane m-am referit la macbook-urile de chiar si 110 miare aproape 3000 de euro :
    Notebook / Laptop Apple 15.4'' MacBook Pro 15 with Retina display Ivy Bridge Core i7 2.6GHz 8GB 512GB SSD GeForce GT 650M 1GB Mac OS X Lion RO keyboard - PC Garage

    Acuma inteleg ca esti mai profesionist si iti trec multe prin mana dar explica-mi si mie te rog ce face acest laptop de banii astia.

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si ca dovada ca nu sunt "hater" Nokia (ci pur si simplu ma minunez de cate prostii fac)... eu tocmai m-am decis sa achizitionez un Lumia pentru mama mea (va fi probabil un 520 sau 620). De ce am ales un Lumia si un un iPhone (desi sunt "fanboy" cum zic unii)? Well, cam astea au fost motivele:

    - nu-i trebuiesc aplicatii gen file manager, media player destept, aplicatii dedicate pentru diverse chestii (e perfect, nici nu are prea multe de luat de pe Market)
    - nu-i trebuiesc jocuri tari... ea vrea chestii cu bilute, si cum vreo 90% din jocurile de pe Market sunt de genul asta, e iarasi perfect
    - ii trebuia buton dedicat pentru facut poze (ca ea e mai in varsta si se incurca in icoane) - aici Nokia e printre putinii care au asa ceva
    - nu are nevoie de viteza
    - nu se da pe net, deci nu o deranjeaza Internet Explorer
    - nu o deranjeaza plasticul, ba chiar cred ca va fi multumita cand ii voi pune un cover rosu sau galben
    - l-am gasit cu discount de aproximativ 50%
    - pot sa-i fac butoane mari, patratoase si colorate... ca sa vada mai bine (are probleme cu vederea)

    Din pacate va trebui sa se descurce cu bateria execrabila, cu o tastatura facuta probabil pentru cei care au ace si nu degete (si bineinteles ca Nokia si Microsoft nu ofera alternative)... va trebui sa se descurce cu ecranul de o calitate indoielnica (noroc ca nu vede prea bine)... va trebui sa invete sa-si puna pozele prin SkyDrive (ca altfel nu stie)... si tot asa.

    ---------- Post added 13-07-2013 at 17:26 ----------

    Quote Originally Posted by andreiaka View Post
    Produse sute de milioane m-am referit la macbook-urile de chiar si 110 miare aproape 3000 de euro :
    Notebook / Laptop Apple 15.4'' MacBook Pro 15 with Retina display Ivy Bridge Core i7 2.6GHz 8GB 512GB SSD GeForce GT 650M 1GB Mac OS X Lion RO keyboard - PC Garage

    Acuma inteleg ca esti mai profesionist si iti trec multe prin mana dar explica-mi si mie te rog ce face acest laptop de banii astia.
    Sincer, nu inteleg ce legatura are o discutie despre telefoane cu un mackbook pro... therefore un laptop. E off-topic si un exemplu foarte prost, dar daca tot mi-ai aratat la pcgarage un Mac care costa "110 miare"... poate imi spui de ce as da pe un laptop "180 de miare": Notebook / Laptop DELL 17.3'' Precision M6600, Procesor Intel® Core™ i7-2860QM 2.5GHz Sandy Bridge, 32GB, 512GB SSD, Quadro 4000M 2GB, Win 7 Pro, Silver - PC Garage

  3. #23 SP
    Member andreiaka's Avatar
    90% jocuri bile ?

    Xbox games | Windows Phone Apps+Games Store (United States)

    Eu vad jocuri chiar bune..

  4. #24 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by andreiaka View Post
    90% jocuri bile ?
    Azi m-am jucat cu 5-6 Lumia... Rectific. Sunt cam 95% "jocuri cu bile". Care si alea, pe unele Nokia se instaleaza, pe unele nu. Unele nici nu apar la search... Altele te intampina cu un frumos mesaj "aceasta aplicatie nu ruleaza pe telefonul tau"... e bine daca un Market dedicat 99% Lumia nu ruleaza pe Lumia... Culmea, pana si aplicatii de la Nokia, desi le gaseste la search... nu se pot instala. Oribil. Deci dupa experienta de azi, nu mi-as lua un Nokia nici daca m-ar plati cineva.

    Am facut o comparatie haioasa de 60 de minute intre iPhone 4 si Lumia 620 (a se tine cont ca iPhone 4 are 3 ani, bateria uzata in draci, pe cand Lumia 620 era nou nout). Aceleasi jocuri, site-uri incarcate... la iPhone 4 s-a consumat 12% din baterie, Lumia 620 a pierdut (tineti-va bine), 37%! I was like wtf... Goog job Microsoft & Nokia! Si zice lumea ca sunt fanboy Nu, pur si simplu urasc porcariile astea... am ajuns sa imi pierd o zi discutand despre megapixeli la un smartphone... in timp ce functiile de baza sunt la pamant.

    P.S. Am avut n telefoane Nokia... dar vremurile lor bune (culmea, cu Symbian) s-au cam dus...

  5. #25 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Mi se pare ridicol sa pui accentul pe o camera de 41 de megapixeli atunci cand faci marketing la un smartphone. Da, cred ca poate influenta clientul intr-o anumita masura, dar e departe de a mi se parea un feature revolutionar. Lipsesc atat de multe din telefoanele Lumia, incat chiar nu imi pot imagina pe cineva aruncandu-se sa le cumpere cand sunt atat de deficitare din alte puncte de vedere.

  6. #26 SP
    Member Snake's Avatar
    Eu nu mai suport Nokia de cand au dat jet atat nemtilor cat si finalndezilor sau romanilor si s-au tirat in China. Dupa care au dat bineinteles mana cu Microsoft pentru ceva ce eu numesc 'beta testing'. Eu cred ca dupa ce termina Microsoft beta testingul, Nokia va mai inceta sa existe.

    Cel mai mult i-am urat cand au scos reclama la PureView aratand la prosti cat de bine filmeaza si ce stabilizare perfecta are smartphone-ul lor pe o bicicleta in miscare, cand de fapt ei filmau cu echipament profesional din dubita (asta cu dubita imi aduce aminte de 'bagati site-ul de cultura in duba'). Pentru cei care nu stiu este vorba de aceasta reclama:



    Si se pare ca nu s-au invatat minte. Nu au cu ce sa se compare la functionalitate asa ca o tin mai departe pe a lor. Uitati mai jos o imagine 'comparativa' marca Nokia. Cuvintele sunt de prisos.

    nokia-lumia-1020-event-508.jpg

  7. #27 SP
    Member Kratos's Avatar
    Terminati mai cu prostiile astea! 41 de megapixeli pe un asemenea senzor? va dati seama ca e vrajeala maxima! Pai se chinuie Canon cu 1D X la doar 18 megapixeli si vine Nokia si da lectii la 41 de megapixeli. Prosti rau astia de la Canon si mai cer si peste 8000 de para pe un 1D X. Eu propun sa renunte toti la mastodontii aia si sa ne cumparam toti Nokia.

    Uitati-va cum arata diferenta dintre un senzor profi care se chinuie cu 18 Megapixeli si dupa uitati-va cum arata piticania de la Nokia. Eu inteleg ca vom compara mere cu pere dar Nokia nu face asta ci ne explica frumos cum au reinventat ei apa calda si de fapt pixelii lor sunt mai diferiti decat ai altora dar legile fizicii nu prea sunt de acord. La ultima prezentare la care am participat un tip de la Nokia spunea ca odata cu pureview vom spune adio aparatelor foto. Mai dar ce glumeti sunt.

    Vorbea cineva mai devreme despre Nokia 920 si ca n-a vazut in viata lui camera mai buna. Penibil. Nokia 920 face niste poze execrabile. Uitati-va pe dpreview ca sa vedeti ce varza e. Si daca nici cei de la dpreview nu se pricep la fotografie atunci nimeni nu se pricepe. O sa pun cateva linkuri ca sa vedeti singuri despre ce vorbesc.

    http://connect.dpreview.com/files/p/...121219_014.jpg
    http://connect.dpreview.com/files/p/...121219_065.jpg
    http://connect.dpreview.com/files/p/...121223_019.jpg
    http://connect.dpreview.com/files/p/...121221_037.jpg

    Nokia + Microsoft = Go to sleep! You're drunk!
    Attached Images Attached Images nokia-lumia-1020-senzor.jpg

  8. #28 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Imi poate explica si mie cineva cum e treaba cu cei 41 MP care de fapt sunt doar 5? N-am inteles cum se intampla treaba asta.

  9. #29 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz: iti atasez documentatia de la Nokia care ar trebui sa te lamureasca.
    Attached Images Attached Images lumia1020-whitepaper.pdf

  10. #30 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Eu atat zic:

    "Liderul de piata Kodak, este un mastodont, care nu va pica niciodata, e prea mare, prea inovativ".

    Pustanii nu au auzit de ei.

  11. #31 SP
    Member CLAuDyA's Avatar
    cred ca a fost lamurit

  12. #32 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pana si cei de la Nokia sunt super frustrati cu modul in care trateaza Microsoft problema cu aplicatiile si update-urile: Nokia left frustrated by Microsoft's slow Windows Phone progress | The Verge.

  13. #33 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Aveti in filmuletul de mai jos un review/compare: Lumia 1020 vs Samsung Galaxy S4 Zoom. Din ce vad acolo, Lumia 1020 sta mult mai bine.


  14. #34 SP
    Member blackjack2150's Avatar
    Intr-o lume normala 1020-ul ar trebui sa fie super-hit. Face poze mai bune ca Galaxy S4 Zoom in aproape toate condititile si nici nu ti-e jena sa vorbesti la el in public. Plus ca Nokia e super-solid ca si constructie. As fi curios de un drop test. Probabil ca va aparea, pentru ca sunt multi care nu au ce face cu banii.

  15. #35 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by blackjack2150 View Post
    Intr-o lume normala 1020-ul ar trebui sa fie super-hit.
    Intr-o lume normala, 1020 ar fi un smartphone strutzo camila de ne-acceptat. Si sa explic de ce cred eu asta:

    1. In primul rand, e o ditamai paleta. Poti sa joci ping-pong linistit cu ea. Desi are diagonala de 4.5" (fata de S4 care e ditamai monstrul si 5") are dimensiuni mai mari, si e si cu aproape 30grame mai greu. Da, mie unul mi-ar fi jena sa vorbesc in public cu el. Iar senzorul acela de pe spate il face si mai hidos.

    2. In al doilea rand cum e posibil ca Nokia sa puna pe un smartphone cu o camera de 41 Megapixeli un ecran care nu e nici macar FullHD (are 768 x 1280)? E ca si cand ai spune ca faci poze bune dar le vezi prost. Asa ca mai bine iti cumperi un alt device pe care sa vezi pozele bine... Cum altii au bine-merci FullHD iar Nokia nu poate?

    3. Cum e posibil ca pe un flagship sa folosesti policarbornat (plastic) si sa iasa mai greu decat alte model unde ai reusit sa-l faci metalic si sa iasa mai usor (vezi Lumia 925)? Inteleg ca e solid ca si constructie, dar nu as da atatia bani pe o "caramida de plastic" nici sa ma bati.

    4. Windows Phone 8 are deficiente mari, lipsa de aplicatii de baza (pana si Google refuza sa scoata aplicatii pentru Microsoft), lipsa celui mai simplu file management. E mai rau decat Symbian in anumite privinte.

    Ar mai fi si altele, dar o sa inceapa lumea sa spuna ca iar am ceva cu Nokia...

  16. #36 SP
    Junior Member zazarSm's Avatar
    Mie unul mi se pare hidos.Prea patratos

  17. #37 SP
    Member blackjack2150's Avatar
    Nu stiu, toate flagshipurile Samsung sunt facute dintr-un plastic mult mai ordinar si sunt super-fragile.




    Greutatea in plus nu mi se pare exagerata pentru ca nu ai nevoie de husa suplimentara. Eu am un Lumia 820 de care sunt foarte multumit. Legat de aplicatii, deficienta majora e la capitolul jocuri. Aplicatiile serioasa exista insa si pe WP (cu ceva exceptii notabile - Instagram), iar in unele cazuri sunt superioare (Office, Nokia Drive).

  18. #38 SP
    Member andreiaka's Avatar
    Lasa-i frate , pe astia cu aifoanele nu ii poti schimba..

  19. #39 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    WTF , iti pune Monky in fata zeci de statistici , comparatii , specificati si tot pe a ta o ti ?

  20. #40 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Vad ca nu prea are succes pe forum, eu o sa il priemsc gratis asa ca nu ma plang

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Replies: 4 Last Post: 01-06-2015, 21:01
  2. PlayStation 4 are parte de un teardown oficial! By MonkY in forum Console News
    Replies: 40 Last Post: 14-11-2013, 04:04
  3. Noul Nokia Lumia 920 By FallouT in forum Tech News
    Replies: 4 Last Post: 12-09-2012, 20:16

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts