Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 44

Thread: Clubul iPad & iPadOS

  1. #21 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Ca utilizator de ipad din 2018 (ipad 128gb model 2018) update-ul la ipad os 15 mi-a luat gandul de la upgrade anul asta, mi-a transformat laptop replacementul intr-un si mai bun multitasker. La partea de safari, cand am ajuns acasa acum am ramas like wow pot face atat de multe cu atat de putin? Buton de meniu stanga sus cutoate functiile grupate foarte intuitiv (pentru mine, vorbesc strict de experienta mea), buton integrat de multitasking in aplicatiile care suporta, cu pictograma pentru a selecta partea in care doresti sa iti aseze aplicatiile,zoom out in multi tab mode si posibilitatea de deschidere folder separat pentru a grupa taburile pe categorii. Foarte misto, acum pot avea taburile pentru munca grupate separat.
    Inca nu am testat tot dar la o prima mana imi place ce vad. Sa vedem cum se descurca zoom meetings si presenter 10 si cred ca iar dau o fuga pana in Eindhoven si lucrez remote doar cu ipadul. Editarea video se misca destul de decent pt. un ipad vechi de 3 ani.

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pe iPad Pro (cel cu M1) vreau sa zic ca zboară... Nu că ar fi mers rău înainte, dar cred că au mai optimizat ceva, și se folosește mai eficient de extra RAM (față de celelalte iPad-uri). Adică la un moment dat deschisesem peste 50 de aplicații și jocuri, m-am întors la prima (care era Safari), și nici măcar refresh nu a făcut, a încărcat instant.

    Da, micile tweak-uri aduse la iPadOS fac diferența. Chestia cu grupurile e genială... Also, dacă mergi în Settings - Safari, ai opțiune de a ține separat tab bar-ul de search bar, sau dacă vrei mai mult spațiu pe ecran, ai opțiunea de a alege Compact Tab Bar.

  3. #23 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Cea mai tare functie Compact Tab bar.
    Overall imi place experienta cu ipad OS.

  4. #24 SP
    Manager paul's Avatar
    The new iPad Air | Now with M1:

  5. #25 SP
    Manager paul's Avatar
    Noul iPad si iPad Pro:

  6. #26 SP
    Admin MonkY's Avatar
    A fost noua prezentare Apple si am ratat? Merci paul!

  7. #27 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Sooo... nu e nicio diferenta intre Pro-ul asta si cel de dinainte?

  8. #28 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    A fost noua prezentare Apple si am ratat? Merci paul!
    Nu, doar acest video si press releases:
    - Apple introduces next-generation iPad Pro, supercharged by the M2 chip
    - Apple unveils completely redesigned iPad in four vibrant colors

  9. #29 SP
    Manager paul's Avatar
    Final Cut Pro & Logic Pro now on iPad:

  10. #30 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ohooo, super nice news, paul!
    Btw, eu în ultima perioadă cred că am folosit mai mult iPad-ul (am un Pro mai vechi, cu M1) decât PC-ul.

  11. #31 SP
    Manager paul's Avatar
    iPadOS 17:
    Quote Originally Posted by Apple
    Apple today previewed iPadOS 17, delivering entirely new ways for users to personalize the Lock Screen and interact with widgets.

    Working with PDFs is easier with AutoFill, which intelligently identifies and fills fields in forms, and Notes brings a new experience for marking up and collaborating on PDFs.

    Messages gets significant updates, including a new stickers experience, and users can now leave FaceTime video and audio messages.

    The Health app comes to iPad with interactive charts, and HealthKit enables developers to create innovative experiences designed for the iPad display.

    iPadOS 17 is available as a developer beta today, and will be available as a free software update this fall.
    Attached Images Attached Images apple-wwdc23-ipados-17-lock-screen-earth-widgets-230605.jpg

  12. #32 SP
    Manager paul's Avatar
    Noul Apple Pencil:
    Quote Originally Posted by Apple
    Today, Apple is bringing more choice to iPad users with a new, more affordable Apple Pencil.

    With pixel-perfect accuracy, low latency, and tilt sensitivity, the new Apple Pencil is ideal for note taking, sketching, annotating, journaling, and more.

    Designed with a matte finish and a flat side that magnetically attaches to the side of iPad for storage, the new Apple Pencil pairs and charges with a USB-C cable.

    The new Apple Pencil will be available beginning in early November.
    Apple introduces new Apple Pencil, bringing more value and choice to the lineup - Apple
    Attached Images Attached Images apple-pencil-usb-c_big.jpg.large.jpg apple-pencil-usb-c-sliding-cap_big.jpg.large.jpg apple-pencil-features-comparison_big.jpg.large.jpg

  13. #33 SP
    Manager paul's Avatar
    M4 chip:
    Quote Originally Posted by Apple
    Apple today announced M4, the latest chip delivering phenomenal performance to the all-new iPad Pro. Built using second-generation 3-nanometer technology, M4 is a system on a chip (SoC) that advances the industry-leading power efficiency of Apple silicon and enables the incredibly thin design of iPad Pro.

    It also features an entirely new display engine to drive the stunning precision, color, and brightness of the breakthrough Ultra Retina XDR display on iPad Pro. A new CPU has up to 10 cores, while the new 10-core GPU builds on the next-generation GPU architecture introduced in M3, and brings Dynamic Caching, hardware-accelerated ray tracing, and hardware-accelerated mesh shading to iPad for the first time.

    M4 has Apple’s fastest Neural Engine ever, capable of up to 38 trillion operations per second, which is faster than the neural processing unit of any AI PC today. Combined with faster memory bandwidth, along with next-generation machine learning (ML) accelerators in the CPU, and a high-performance GPU, M4 makes the new iPad Pro an outrageously powerful device for artificial intelligence.
    Apple introduces M4 chip - Apple

    11, 13-inch iPad Air with M2:
    Quote Originally Posted by Apple
    Apple today announced the redesigned 11-inch and all-new 13-inch iPad Air, supercharged by the M2 chip. Now available in two sizes for the first time, the 11-inch iPad Air is super-portable, and the 13-inch model provides an even larger display for more room to work, learn, and play.

    Both deliver phenomenal performance and advanced capabilities, making iPad Air more powerful and versatile than ever before. Featuring a faster CPU, GPU, and Neural Engine in M2, the new iPad Air offers even more performance and is an incredibly powerful device for artificial intelligence. The front-facing Ultra Wide 12MP camera with Center Stage is now located along the landscape edge of iPad Air, which is perfect for video calls. It also includes faster Wi-Fi, and cellular models include super-fast 5G, so users can stay connected on the go.

    With a portable design, all-day battery life, a brilliant Liquid Retina display, and support for Apple Pencil Pro, Apple Pencil (USB-C), and Magic Keyboard, iPad Air empowers users to be even more productive and creative.

    The new iPad Air is available in new blue and purple finishes, along with starlight and space gray. The 11-inch iPad Air still starts at just $599, and the 13-inch iPad Air is a fantastic value at just $799. Customers can order the new iPad Air today, with availability beginning Wednesday, May 15.
    Apple unveils the redesigned 11-inch and all-new 13-inch iPad Air with M2 - Apple

    11, 13-inch iPad Pro with M4; Apple Pencil Pro; Magic Keyboard:
    Quote Originally Posted by Apple
    Apple today unveiled the groundbreaking new iPad Pro in a stunningly thin and light design, taking portability and performance to the next level. Available in silver and space black finishes, the new iPad Pro comes in two sizes: an expansive 13-inch model and a super-portable 11-inch model.

    Both sizes feature the world’s most advanced display — a new breakthrough Ultra Retina XDR display with state-of-the-art tandem OLED technology — providing a remarkable visual experience. The new iPad Pro is made possible with the new M4 chip, the next generation of Apple silicon, which delivers a huge leap in performance and capabilities. M4 features an entirely new display engine to enable the precision, color, and brightness of the Ultra Retina XDR display.

    With a new CPU, a next-generation GPU that builds upon the GPU architecture debuted on M3, and the most powerful Neural Engine yet, the new iPad Pro is an outrageously powerful device for artificial intelligence. The versatility and advanced capabilities of iPad Pro are also enhanced with all-new accessories.

    Apple Pencil Pro brings powerful new interactions that take the pencil experience even further, and a new thinner, lighter Magic Keyboard is packed with incredible features.

    The new iPad Pro, Apple Pencil Pro, and Magic Keyboard are available to order starting today, with availability in stores beginning Wednesday, May 15.
    Apple unveils stunning new iPad Pro with M4 chip and Apple Pencil Pro - Apple



    Attached Images Attached Images apple-m4-chip-badge-240507_big.jpg.large.jpg screenshot_2024_05_07_at_9.09.55_am.png apple-ipad-pro-hero-240507_big.jpg.large.jpg lcimg-f81728c9-8458-4a85-bf07-7b37021a3483.jpeg

  14. #34 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Au rupt cu noul iPad Pro... cu siguranta i-au enervat pe multi care tocmai ce si-au luat ultima nebunie (MacBook Air sau MacBook Pro) cu M3, si zbang, vine Apple si trage lansare la un iPad cu M4! Mkay, n-are MacOS pe el, but still...

    Fun fact: se pare ca variantele de iPad Pro cu M4 care vor avea capacitate sub 1TB (adica de 256GB si 512GB), vor avea mai putine core-uri, si exista zvonuri (deja e confirmat) ca vor avea si mai putin RAM (8GB RAM vs 16GB RAM). Deci, daca vreti "the latest and greatest", trebuie neaparat varianta de 1TB sau 2TB. Also, acel "nano coating" anti reflexie se va regasi doar pe variantele de la 1TB in sus. Pe bogatie, cum ar veni...

    P.S. Pe mine ma ingrijoreaza la Apple cand vad ca la astfel de lansari, bat moneda pe tot felul de editoare video, audio, etc. E bine, nu zic nu... dar ca sa poti arata ce poate un astfel de GPU, vino si tu macar cu un titlu, doua... ceva gaming serios, macar un benchmark care sa te lase cu gura cascata. Ca atunci apare efectul WoW!

  15. #35 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mie mi se pare foarte nasol ce au facut si sper sa fie demolati in reviews si testari, asa cum au facut toti cu Mac-urile cu 8GB (desi vad ca si la modelul din 2022 au facut la fel si nu am vazut nicaieri mentionat asta in reviews).

    Mi se pare inadmisibil sa spui ca aceste 2 modele sunt acelasi produs:
    9-core (3 performance cores, 6 efficiency cores) - 256/512GB models
    10-core (4 performance cores, 6 efficiency cores) - 1/2TB models
    (efficiency cores sunt neglijibile dpdv performanta) dar este efectiv 25% mai puternic la CPU, modelul de 1/2TB

    256GB si 512GB - 8GB RAM,
    1TB si 2TB - 16GB RAM

    Chiar ma mirasem la prezentare ca au pastrat preturile de inceput pentru Pro-uri, dar se pare ca nu au pastrat nimic, doar ca livreaza un produs considerabil mai slab, in pret de produs premium.

    Anywho, personal nu mai am o utilitate pentru o tableta de fff multi ani si nu mi-as mai lua asa ceva. Singura tableta din casa este un iPad 2018 (cred) pe care-l tin strict ca "baby monitor" si muzica pentru copil cand vrea sa danseze.

    Dar din punctul meu de vedere, cea mai mare problema a iPad-urilor este faptul ca....sunt iPad-uri si ca vin cu iPad OS care este incredibil de mult prea limitat, fiind doar un iPhone mare.
    Ok, au facut un mic pas prin legarea la monitor si adaugarea tastaturii cu trackpad, dar tot iPad este.

    Also, cat de lansarea propriu-zisa, penibil dupa penibil dupa penibil. Sa tot faca ei comparatii cu modele atat de vechi, doar ca sa dea performanta mai mare, mi se pare patetic de-a binelea.
    La Final Cut Pro comparau cu M1 ca sa le dea 50% performance, desi acum sunt la M4 (probabil vs M2 era un 20%). La altceva (nu mai tin minte) comparau cu A14 Bionic...

    Also, ca tot e isteria asta cu mai usor si mai subtire (mi se pare performanta impresionanta sa faci iPad Pro 13" atat de subtire si abea astept sa pun mana pe el, desi nu stiu daca cineva chiar ar vrea ceva atat de subtire, in loc sa fie putin mai gros si sa nu mai aibe camera bump si sa aibe super increase la baterie), dar daca ne uitam putin:
    iPad Pro 11 (2022) vs iPad Pro 11 (2024): 466/444 grame, iar grosime 5.9/5.3mm - e cu 5% mai usor si cu 10% mai subtire asta nou, dar totusi... numai usor nu poate fi numit.

    BTW - asta nou nu are 2 camere pe spate? Ca asa pare din materialele de promovare, dar pe site la specs pare ca are doar una de 12MP ultra wide...

  16. #36 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am 5 sau 6 tablete in casa. N-as putea trai fara ele. Telefoanele mi se par prea mici, laptopurile prea enervante (folosesc laptopul doar pt. munca si atat).

    iPad Pro-ul nou, oricum ai lua-o, si oricat de "penibil" ti se pare sa-l compare cu variante mai vechi (asa cum face Apple dintotdeauna), e un monstru tehnologic. Nimeni pe piata nu mai are asa ceva... de fapt, nici nu viseaza. Azi am vazut benchmark-urile de ML, si daca nu ma insel, e de 2x mai rapid decat 15 Pro Max, si ceva mai bine decat un MacBook Pro cu M2 Max (12 cores) ceea ce e... WoW. Practic acum inteleg de ce Apple vrea sa faca AI-ul sa lucreze local. Pentru ca fata de altii, chiar poate.

    Cat despre variantele diferite, daca te uiti inclusiv la iPad Pro 2021 (cum am eu, cu M1), tot asa au existat aceste diferente. Variantele de 128GB, 256GB si 512GB veneau cu 8GB RAM, si daca iti luai varianta de 1TB sau 2TB, venea cu 16GB RAM. La CPU nu stiu de ce ar fi diferenta aceea, dar sincer, mi se pare ca pentru unul ca mine, e inca un punct extra ca sa ma convinga sa fac upgrade la varianta de 1TB, si nu cea de 512GB.

    Legat de greutate... pe mine asta era un punct care ma stresa maxim. Eu folosesc un 12.9 foarte mult pe zi (ore), si la cele 685g ale sale, devine obositor, si ajung sa-l pun in dock. Acum are 582g... si cred ca va fi perfect. Stiu ca si la upgrade-ul de la 14 Pro Max la 15 Pro Max a fost o diferenta de greutate ce parea mica, dar diferenta se simte al naibii de mult.

    Nu, nu are 2 camere... au renuntat la cea ultrawide (pe care n-am folosit-o NICIODATA, de cand am iPad-uri). Cea care pare a fi a doua camera, e de fapt senzorul LIDAR.

    Pretul... oh well, cine nu-si permite un Pro, isi va lua un Air. Sau un iPad normal. Eu zic ca Apple ofera modele pentru toate buzunarele. Mie doar imi pare rau ca iar au uitat de iPad Mini. Chiar imi doream un mic monstrulet, adus la zi. But, it is what it is...

  17. #37 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai LIDAR avem deja pe telefoane de mult si credeam ca este si pe iPad-uri de ceva vreme, din mom ce pana si cel din 2022 pare sa-l aibe. Acum au pus un nou "cerc negru" sub camera, ca sa...ce? Din moment ce senzorul LIDAR era deja in dreapta, sub flash...unde pare sa fie si acum.

    Si da, normal ca d-aia te impinge sa iei cu 1TB, ca sa cheltui mai multi bani. E absolut clar ca asta este motivul si modul lor de operare - d-aia zic ca este penibil, cand de fapt ei au super scumpit totul, ca ce vand la acelasi pret, este de fapt un downgrade fata de ce marketeaza ei.

    Si da, nu am zis ca nu sunt puternice dar...pentru ce? Ce faci cu ele? Pentru ca sistemul este atat de limitat incat poti face in principiu aceleasi 2-3 chestii (exagerez, desigur) la fel ca la orice alt iPad vechi, comparativ cu un Macbook sau un PC.
    Inteleg un "Pro" user (arhitect, grafician, modelator, filmmaker samd) ce ar face cu ceva asa puternic (desi Pro-u asta si-a pierdut din "putere" de cand il arunca la orice device) - si stai sa vezi ca momentan stam pe un butoi de pulbere cu acel "Ultra" care o sa apara in orice produs in curand, cand Pro-ul o sa fie ceva "normal", doar un mid range adica.

    Si da, ce features au bagat sunt foarte misto (mai ales ecranul ala fabulos - daca nu-ti pui folia aia antireflex), dar mi se pare ca lipsurile sunt mai mari decat plusurile.
    Dar nah, sa vedem si iPad OS-ul de luna viitoare, cand ar trebui sa arate pe bune ce face noul iPad cu AI-ul.
    Attached Images Attached Images ipad-pros.jpeg

  18. #38 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Si da, normal ca d-aia te impinge sa iei cu 1TB, ca sa cheltui mai multi bani. E absolut clar ca asta este motivul si modul lor de operare - d-aia zic ca este penibil, cand de fapt ei au super scumpit totul, ca ce vand la acelasi pret, este de fapt un downgrade fata de ce marketeaza ei.
    In continuare nu vad ce este penibil. Daca imi iau varianta de 512GB, platesc pe Pro-ul din 2024 fix cat am platit si pe cel din 2021. Si luand in calcul inflatia, practic inseamna ca asta din 2024 e chiar mai ieftin. Si exact ca si in 2021, daca vreau mai mult storage, mai mult RAM (acum si CPU mai bun), platesc extra. Nu asa functioneaza lucrurile la toate cele? Nu e ca si cand Apple ar ascunde aceste specificatii... folosesti compare-ul de pe pagina lor, si vezi exact diferentele dintre modele.
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Si da, nu am zis ca nu sunt puternice dar...pentru ce? Ce faci cu ele?
    Faci orice vrei tu cu ele... fix ce faci si cu alte tablete, doar ca la viteza si la calitate maxima (stii, ca tot vorbeam despre emulatoare). Iar in tandem cu noul Pen, e perfect. Trust me, am incercat tablete de la Samsung care se apropie ca pret, dar care la restul n-au nicio treaba cu un iPad Pro. Si culmea, acolo nu mai zice nimeni ca sunt limitate - poate singurul avantaj sa fie Dex-ul, dar asta o faci deja si cu un iPad, pe un secondary screen..
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pentru ca sistemul este atat de limitat incat poti face in principiu aceleasi 2-3 chestii (exagerez, desigur) la fel ca la orice alt iPad vechi, comparativ cu un Macbook sau un PC.
    Sistemul e "atat de limitat" pentru unii. Pentru altii, e mai mult decat suficient. Nu e un inlocuitor de Mac sau PC, e o extensie. Cam toti cei pe care-i stiu ca au MacBook-uri, au si iPad. Cam 99% din ei, actually. Nu cred ca l-au cumparat toti de fraieri ce sunt... Also, Stage Manager-ul din punctul meu de vedere e ca la MacOS, poti sa faci multitasking fara probleme.
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Inteleg un "Pro" user (arhitect, grafician, modelator, filmmaker samd) ce ar face cu ceva asa puternic
    Atunci inseamna ca nu intelegi gamerii (sau nu te gandesti la ei). Pt. ca foarte multi, se si joaca pe iPad (me included). A nu intelege ce faci cu ceva asa puternic, e ca si cand te-ai mira de ce draci ne trebuie un nou PS5 Pro, un nou Nintendo Switch, sau placi gen RTX-5xxx... E suficient sa-ti vrei jocul favorit in 120FPS, cu totul la maxim. This time, on a gorgeous screen (nu ca MiniLED-ul de la al meu nu mi-ar fi placut).

  19. #39 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai da, fix asta ziceam de pret - faptul ca l-au marketat ca pastrand acelasi pret dar venind cu super upgrade hardware este o miciuna. Pretul ramane acelasi, dar upgrade-ul hardware este efectiv macelarit.
    Pe principiu asta, ar fi trebuit sa prezinte 3 modele de tablete, dar au prezentat doar 2. Iar aici trebuia sa fie iPad Air, iPad Pro (256 si 512) si iPad Ultra pentru 1 si 2 TB.

    Stiu si eu multi oameni care au si PC/Mac si iPad si iPhone. Majoritatea sunt aia care le cumpara doar pentru ca isi permit sau pentru opulenta. Si de regula ei isi iau mereu ultimul model, cel mai mare ca marime si spatiu de stocare. Marea majoritate a oamenilor care au iPad (din cei pe care-i stiu eu, desigur) stau tot pe telefon seara sau pe calc ziua, iar tableta e ceva acolo, pt un youtube video sau un articol rapid, in rest e neutilizat 90% din timp, poate chiar mai mult. Cam cum era si la mine pana sa renunt complet la categoria asta.

    Dar again - nu despre asta e vorba. E foarte bine ca ai o utilitate pentru asa ceva (la fratele meu cred ca e cel mai folosit device din casa, tocmai pentru ca e deschis efectiv mereu cat e la birou, cu vreun joculet sau 10, cu ceva articole in timp ce se joaca sau ceva twitch stream).
    Eu nu am o problema cu asta, ci cu marketing-ul lor "tipic" Apple, cu minciuni deghizate, cu modalitati de a pacali lumea si de a umfla orice chestie in moduri penibile - la ei totul e 100% better sau 2x faster cand in realitate e o minciuna si e doar in teste de nisa facute cu aplicatiile lor proprii unde isi optimizeaza pe ascuns anumite chestii - vezi "rendering 2x faster than M1" cand previous iPad de acum 2 ani avea M2. Iar asta se traduce in articole cu "WOW" de la oameni care nu sunt atenti la chestiile astea.

    Si mai nou au inceput sa copieze si altii astfel de conferinte penibile folosind aceleasi adjective, gen Oneplus, cu "best this" sau "best that", "we're the best. says: us".

    Cat de jocuri pe tableta...prefer sa tac, mai ales pentru ca stiu cat de mult te joci tu pe iPad (si fratele meu chiar, pe al sau iPad Pro prima generatie, cred). Cu cateva exceptii, e vorba de joculete penibile pe care oricum le poti juca pe telefon cand esti prin metrou sau pe buda, fara sa trebuiasca sa iei "dita" tableta cu tine. Iar eu nu am mai pornit un joc pe telefon de mai bine de 1 an si cand am pornit, am facut doar ca sa testez chestii.
    Pentru asta am 2 console mari si 2 console handheld.

    Si la fel, stiu foarte multi oameni care nici nu vor sa auda de asa ceva pe telefon sau tableta, la fel cum stiu care se joaca incontinuu tot felu de chestii. E ok daca o faci si e ok daca nu o faci.

  20. #40 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pai da, fix asta ziceam de pret - faptul ca l-au marketat ca pastrand acelasi pret dar venind cu super upgrade hardware este o miciuna. Pretul ramane acelasi, dar upgrade-ul hardware este efectiv macelarit.
    Ai si tu o problema, ce sa zic? Upgrade-ul hardware este acolo, binemerci, doar tu nu-l vezi. De la M1 la M4 e cale lunga, indiferent daca e cu 9 core-uri sau cu 10, cu 8GB RAM sau cu 16.
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pe principiu asta, ar fi trebuit sa prezinte 3 modele de tablete, dar au prezentat doar 2. Iar aici trebuia sa fie iPad Air, iPad Pro (256 si 512) si iPad Ultra pentru 1 si 2 TB.
    Pe acelasi principiu, ar trebui sa prezinte vreo 50 de modele de MacBook Air si Pro, nu?
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Stiu si eu multi oameni care au si PC/Mac si iPad si iPhone. Majoritatea sunt aia care le cumpara doar pentru ca isi permit sau pentru opulenta.
    Incearca sa cunosti si tu oameni noi. Apropos, vezi ca aia cu o-pulenta au trecut de mult la Huawei si Samsung, pt. ca iPhone-urile deja sunt prea ieftine pt. ei.
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Marea majoritate a oamenilor care au iPad stau tot pe telefon seara sau pe calc ziua, iar tableta e ceva acolo, pt un youtube video sau un articol rapid, in rest e neutilizat 90% din timp, poate chiar mai mult. Cam cum era si la mine pana sa renunt complet la categoria asta.
    Deci daca tu ai renuntat la el pt. ca te uitai pe youtube la tableta, asa e "majoritatea"? Nasol. Mai ales ca la ultimul studiu facut in US, iPad-ul era cea mai folosita tableta in scoli, universitati si spitale.
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Eu nu am o problema cu asta, ci cu marketing-ul lor "tipic" Apple, cu minciuni deghizate, cu modalitati de a pacali lumea si de a umfla orice chestie in moduri penibile - la ei totul e 100% better sau 2x faster cand in realitate e o minciuna si e doar in teste de nisa facute cu aplicatiile lor proprii unde isi optimizeaza pe ascuns anumite chestii - vezi "rendering 2x faster than M1" cand previous iPad de acum 2 ani avea M2. Iar asta se traduce in articole cu "WOW" de la oameni care nu sunt atenti la chestiile astea.
    Wow, Apple si minciunile deghizate. Banuiesc ca stiai ca poti sa faci si tu propriile teste, sau sa urmaresti third parties reviews, nu trebuie sa crezi orice spune Tim Cook... Nu stiu ce minciuni ai vazut tu, dar toate testele pana acum la mine au aratat corect. Ba chiar cred ca Apple vorbeste prea putin de optimizarile facute via Metal & Co. Nu-i crezi pe ei, folosesti Geekbench, Antutu, 3DMark, etc... dar cea mai buna metoda e realtime comparison. Ceea ce eu am facut la fiecare upgrade, side-by-side. N-am fost niciodata nemultumit, nici macar la ultimul upgrade de la 14 Pro Max la 15 Pro Max. Anyway, observ ca ai devenit hater Apple, asa ca nu mai pun si eu sare pe rana...
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Cat de jocuri pe tableta...prefer sa tac, mai ales pentru ca stiu cat de mult te joci tu pe iPad (si fratele meu chiar, pe al sau iPad Pro prima generatie, cred). Cu cateva exceptii, e vorba de joculete penibile pe care oricum le poti juca pe telefon cand esti prin metrou sau pe buda, fara sa trebuiasca sa iei "dita" tableta cu tine.
    LOL. Asta o spune cineva care lauda in draci "dita" Steam Deck-ul, care desi acum e mai greu decat un iPad Pro, are o mizerie de ecran de 7" si rezolutie demna de anii 2000 (800p, wow!). Si caruia ii tine bateria de 5x mai putin decat la un iPad Pro. Cand spui joculete, probabil ai ratat partea cu emulatoarele, cu Xbox Cloud Gaming, cu PS5 Remote Play, Steam Link sau GeForce Now. Iti trebuie doar un gamepad, and that's it.

    Anyway, am inteles ideea la tine si oricum o vei tine asa forever. Tabletele nu sunt pentru tine. Apple nu e pentru tine. Gamingul pe tableta nu e pentru tine. M4 pe tableta nu e pt. tine. Ecranele mari OLED nu sunt pt. tine. iPad Pro-ul nu e pentru tine. So... de ce te agiti? Ca nu ti-a bagat Apple mana in buzunar, nu te-a obligat sa o cumperi. Nu-ti place, dai skip si iti mai iei o consola handheld, un laptop, un smartphone (neaparat cu Android, ca astia de la Apple sunt niste mizerabili care mint in continuu si macelaresc produsele). Cam mult hate, tbh. Mai ales la un produs care, indiferent ce crezi tu despre el, e cel mai tare de pe piata. Dar nah, stii povestea cu strugurii...

    Las si eu asta aici, desi e deja vechi de 1 an:


Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 15 Last Post: 22-10-2014, 10:01
  2. Replies: 15 Last Post: 23-10-2013, 15:50
  3. iPad 3 & iPad 4 - The New iPad By MonkY in forum Apple
    Replies: 995 Last Post: 10-09-2013, 17:26
  4. Replies: 0 Last Post: 22-03-2012, 14:06
  5. Replies: 0 Last Post: 21-06-2011, 02:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts