Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Hey there!

It looks like you're enjoying Console Games but haven't created an account yet. Why not take a minute to register for your own free account now? As a member you get free access to all of our forums and posts plus the ability to post your own messages, communicate directly with other members and much more. Register now!

Already a member? Login at the top of this page to stop seeing this message.

---

Hello!

Se pare ca iti place Console Games insa nu ti-ai creat inca un cont. Pentru a beneficia de toate avantajele iti ia doar un minut sa te inregistrezi si este gratuit. In plus ca membru poti accesa nelimitat toate functiile acestui website, comunica direct cu ceilalti si participa la concursuri, tournaments, arcade, etc. Multumim anticipat pentru intelegere ! Inregistreaza-te acum !

Daca esti deja membru ConsoleGames.ro si inca iti apare acest mesaj, te rugam sa te loghezi cu userul si parola pentru a nu mai fi deranjat. O zi buna !

Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 27 of 27

Thread: OUYA: Vom lansa cate un model pe an!

  1. #21 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Va rog sa nu incepeti aici un iOS vs Android, ca nu are rost! Ambele OS-uri au plus-uri si minusuri, desi trebuie sa recunosc ca StefanStfu vorbeste vorbe.

    OUYA ramane intai sa dovedeasca faptul ca merita... si dupa aceea vom vedea ce succes va avea. Nu de alta, dar daca in cateva luni se lanseaza Project Shield si jucarii precum iPad 5... cred ca toate celelalte vor fi cam "spulberate" de pe piata. Chiar daca vor fi solutii mult mai scumpe.

    P.S. Si aveti grija la limbaj va rog. Nu va mai bagati device-urile prin "ass"... ca ne suparam!

  2. #22 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    Ok asa se incing spiritele cand se discuta pe un forum de hardcore gamers despre ceva casual. Cel mai important este sa ganditi si in afara zonei voastre de interes daca vreti sa priviti obiectiv fenomenul.

    Pentru vad ca multa lume nu intelege si confunda ce este OUYA, acesta este doar o metoda de distributie a jocurilor care exista in acest moment pe sistemul de operare Android. Este acelasi lucru cu un telefon Galaxy S3 daca vreti doar ca are o alta forma si vine cu un Joystick. Creatorii ei pentru a comunica mai usor din punct de vedere marketing au inventat termenul de 'microconsola" si fac reclama cu niste demo-uri, la ce jocuri incredibile vor aparea.

    Tineti minte ca aceleasi jocuri se pot juca si pe aproximativ toate telefoanele cu Android de un anumit nivel. De aici si pretul de 99 USD pentru OUYA, e practic un telefon care nu are ecran, difuzor, microfon etc in alta carcasa.
    De asemenea OUYA targeteaza si alta piata, cea de casual gamers. Cei care nu sunt interesati de performanta, cei care nu se jucau mai deloc inainte si acum cu aparitia smartphonurilor au devenit "gameri".

    Ideea de baza e simpla. O persoana care se joaca FIFA 13 in metrou pe un smartphone si i se pare mult 300 USD sa joace acelasi FIFA 13 acasa pe televizor pe un PS3 ar fi predispusa sa incerce un OUYA sa joace jocurile preferate si ATENTIE - Cumparate Deja, pe un OUYA.
    Ca exista diferente intre FIFA 13 pe PSVita si Android/iOS acestea sunt prea mici sa justifice un cost in plus de 250ish USD - si aceasta realitate se vede cel mai bine in cifrele de vanzari.

    Aici nu e vorba ca hard core gamingul nostru iubit traditional este in scadere, ci doar aparitia unui nou segment casual gamers cu muuult mai mare decat segmentul nostru.

  3. #23 SP
    Member Snake's Avatar
    amermofo, eu am inteles ca OUYA nu vrea sa faca asta: adica sa poti juca acelasi lucru cu ce ai si pe orice Android. Mai ales ca nici nu ai putea, pentru ca majoritatea jocurilor oricum nu au suport pentru gamepad, si cum OUYA se conecteaza la TV, nici touchscreen nu ai. Ce incearca OUYA sa faca, este ca toti developerii sa foloseasca al lor devkit, si sa aiba un sistem propriu de aproval ca la Google, Apple, Amazon. Probabil ca da, multe titluri de pe Play Store vor ajunge si pe OUYA, dar doar dupa ce sunt modificate sa accepte gamepad-ul lor.

    Probabil ca ar avea o sansa mai mare daca un developer precum Square Enix sau Namco (pe care i-au si anuntat ca fiind parteneri), sa vina cu ceva jocuri mai 'serioase' si exclusive OUYA. Asta ar fi ceva extra, care ar face OUYA mai atractiva.

  4. #24 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    @snake in mare ai dreptate, ei merg pe comunicatul asta pentru a face device-ul appeling si catre hard core gamers care vor grafica de ultima ora
    insa deja au inceput sa schimbe, joystick-urile vor avea touch OUYA changes controller based on user feedback
    iar cu siguranta jocurile actuale se pot trece prin devkit-ul pentru aprobare, iti dai seama ca la 5usd jocul ei isi bazeaza modelul de business pe volume care vin si daca ai o librarie mare de jocuri.

    Plus nu trebuie uitat ca OUYA doar deschide drumul deja incep sa apara "clonele" care nu vor incerca sa faca o platforma ca OUYA ci doar te vor lasa sa joci pe TV orice din Google Play.

  5. #25 SP
    Member MiniEmotion's Avatar
    Quote Originally Posted by StefanStfu View Post
    am citit conversatia de mai sus si uneori am simtit nevoie sa-mi f** un facepalm... in primul rand, cei care pun intrebari de genul "jocurile le gasim in magazin?" presupun ca nu detin un smartphone android, iar principalul motiv pentru care il considerati epic fail nu este neaparat pentru ca nu ati mai vazut asa ceva si sunteti sceptici, dar voi ati ramas cu idee de Android pana la versiunea 2.3.4 sau 3.2 Gingerbread si Cyanogen sau whatever erau numele. Mentionez ca am avut diferite telefoane de-a lungul timpului, Symbian, Windows Mobile, Android si iOS. Pana in ultimii 2 ani iOS era pe departe cea mai stabila platforma. Insa odata cu lansarea Android ICS 4.0, totul s-a schimbat. Android ofera mai mult, este in sfarsit stabil desi Open Source, repet Open Source, nu precum iOS care are foarte FOARTE multe lag-uri nesimtite cand incerci sa deschizi o aplicatie care practic suge viata din procesorul ala micut al iPhone-ului... si sa fim sicneri, device-urile apple au ramas destul de in urma. Procesor de 1,2 ghz dual sau quad core de 4inch in sfarsit pe iPhone 5, cand seria noua de Xperia si Samsung va venii cu 2GB RAM, procesor QUAD-core de 1,9-2,0 Ghz... ecran de 5 inch si mai mult, sa fim sinceri, iPhone-ul a decazut! Bine inteles ca voi 'fanboy' va stiti voi, ma veti ura, insa am dreptate in ceea ce spun, si nu am nevoie de parerea voastra. Eu (chiar daca stiu ca in Romania va costa undeva la 700 ron) voi achizitiona acel OUYA, si versiunile urmatoare. As platii si pretul dublu, deoarece acele specificatii la acel pret le gasesti doar la un smartphone la mana a2a. Lasand la o parte ca Android are aceeasi galerie IMENSA de jocuri precum iOS (lasand la o parte exclusivitatiile, care honestly sunt mai multe pe Android) se adauga (si hack-uri cheat-uri restul) posibilitatea de a emula majoritatea consoleleor (yeii) de la Gameboy Pocket, Color, Advance, Nintendo DS (yep, you heard me!) PS1, (ps2 e in lucru, la fel ca si emulatorul de PSP), Atari, Megadrive, Sega series, NINTENDO 64 (highlight please) si atatea alte console.. OUYA este un proiect minunat, daca nu va place, luati-va iPhone-urile (shove it up your ass) si nu mai comentati aiurea, chiar va rog
    Nu considerati postarea ofensiva, este doar un gand, o parere a mea
    Ti se potriveste numele... data viitoare lasa-ti gandurile in creieras. Eu nu am intrebat daca exista jocuri android in magazine,fii mai atent. In orice caz noi vorbeam despre o consola sau cum i se mai spune microconsola pentru jocurile android, nu despre ce telefoane ai avut tu, si in general nu despre telefoane. Chiar ma mir ca ai atata tupeu cat sa scrii mizeria aia. Dupa parerea mea tu ai comentat aiurea.

    ON: S-ar putea sa aiba succes dupa cum a spus monky, anumitor oameni, dar majoritatea oamenilor din Romania nu vor cumpara consola pentru ca ori au alta consola, ori au un device cu Android si pentru ei e de ajuns, dar totusi sa vedem ce va fi pana la urma..

  6. #26 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    incepe treaba serios.. s-au pus baietii pe portat List of Games Coming to the OUYA

  7. #27 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar
    Charles Huang, seful Green Throttle Games, cunoscut ca co-fondatul francizei Guitar Hero , vine azi pe platforma Android cu asa numita Green Throttle Arena. Se pot conecta pana la 4 controllere (ce seamna izbitor cu cel de xbox 360, de altfel). Interesant, dar raman cam indiferent... Astept ziua in care consola va fi integrata/reprezenta (in) controller-ul propiu zis si o sa ruleze jocuri la nivel de ps3/xbox360. Nu zic next gen.


    PS: scuze daca n-am postat unde trebuia, dar avand in vedere ora tarzie, topicul asta mi s-a parut cel mai optim.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Cate un aforism pe zi By DeathWings in forum Offtopic
    Replies: 263 Last Post: 07-09-2015, 16:07
  2. Ouya By Dant3 in forum Android
    Replies: 20 Last Post: 17-03-2014, 01:20
  3. Replies: 4 Last Post: 11-09-2012, 20:29
  4. Replies: 0 Last Post: 01-08-2008, 17:59

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts