Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 61 of 224 FirstFirst ... 11 51 59 60 61 62 63 71 111 161 ... LastLast
Results 1,201 to 1,220 of 4463

Thread: Tigara electronica

  1. #1201 SP
    Member wolfydaniel's Avatar
    Inseamna ca n-ai renuntat, ai facut pauza
    Pauze am facut si eu, 2, prima de 4 luni si a doua de 6 luni

    In perioada de sevraj, cand trebuie sa te cureti de nicotina, nu-i recomandat nimic ce se invecineaza cu tigara fumul etc...
    Bineinteles ca sti si tu asta
    In fine... Nu vreau sa-ti stric "treburile"

  2. #1202 SP
    Member nicos1968's Avatar
    [QUOTE=wolfydaniel;146180]Inseamna ca n-ai renuntat, ai facut pauza
    Pauze am facut si eu, 2, prima de 4 luni si a doua de 6 luni

    In perioada de sevraj, cand trebuie sa te cureti de nicotina, nu-i recomandat nimic ce se invecineaza cu tigara fumul etc...
    Bineinteles ca sti si tu asta
    In fine... Nu vreau sa-ti stric "treburile& STAI LINISTIT CA NU FAC AFACERI CU ET...vreau doar sa ajut cu experienta mea..vad ca cine nu e de acord cu tine face afaceri sau are interes ???si persoana nu era deloc in sevraj....numai bine iti doresc

  3. #1203 SP
    Junior Member liteon's Avatar
    Quote Originally Posted by wolfydaniel View Post
    Taria vaporilor este data de nicotina si de acolo si saturatia sau calmarea nervului responsabil intoxicari cu nicotina
    Faptul ca fumezi cu 0 nicotine, nu te ajuta cu nimic, decat sa fumezi 0 nicotine si sa cumperi pt asta un kitt ET, mai bine stai deasupra unei oale cu apa clocotita. E o prostie sa crezi ca ET-ul te ajuta sa renunti la fumat.

    Sfatul meu, daca tot vrei sa te lasi de fumat *asta presupune sa renunti la tot ce inseamna acest viciu, Nicotina, tinerea si ducerea tigarii la gura (pt ca si asta formeaza un reflex de care te scapi greu), uita de tot ce inseamna tigari, ascunde-le, stai departe de ele.

    Dar daca vrei sa fumezi totusi, mai sanatos. Achizitioneaza un ET, care vrei tu.

    P.S. Daca te tot gandesti la placerea fumatului, nu ai sa te lasi de ele niciodata

    In principiu eu nu cred ca mai sunt dependent de nicotina. De ce zic asta? Pentru ca imi vine sa fumez strict cand vad ca cineva fumeaza si aici depinde. Ma ispitesc cei care fumeaza cu patima de parca ar fi ultima tigara din viata, cei care o savureaza. Asa faceam si eu, iubeam fumatul. Cateodata la birou ma trezesc cu pixul in mana ca si cum ar fi o tigara De tigari m-am lasat de gest niciodata!

  4. #1204 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Te poti distra lejer cu o 901 sau 801 (pt cartus si baterie mai rezistenta).
    Cu un lichid aromat cu 0 nicotina iti satisfaci elegant pofta de a tine o "tigare" in mana.

  5. #1205 SP
    Member wolfydaniel's Avatar
    Zicet ce vreti, dar tot acolo ajungem
    Fumatul este un viciu
    Nicotina drog
    Drogurile provoaca dependenta

    Eu unul "fumez" cu drag, toata ziua sunt cu mustiucul in buza, curat si refac atomizoare, baterii mai puternice, umplu cartuse etc etc si sunt constient ca toate astea le fac doar pt. satisfacerea acestui viciul.

  6. #1206 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Pentru linistea noastra o sa postez documente oficiale care atesta componentii lichidelor (sau singurii componenti in lichidele facute in casa):


    Propilen Glicol / PG / la pagina 10 si pagina 16, : http://www.epa.gov/oppsrrd1/reregist...glycol_red.pdf

    Toxicitate:
    Upon reviewing the available toxicity information, the Agency has concluded that there are no
    endpoints of concern for oral, dermal, or inhalation exposure to propylene glycol and
    dipropylene glycol.
    Carcinitate:
    A review of the available data has shown propylene glycol and dipropylene glycol to be negative
    for carcinogenicity in studies conducted up to the testing limit doses established by the Agency;
    therefore, no further carcinogenic analysis is required.

    PS: dozele sunt mult peste 10grame /zi (10ml/zi), la soareci s-au folosit 20g/kg...


    Si alta sursa: http://www.chem.unep.ch/irptc/sids/oecdsids/57-55-6.pdf
    Propylene glycol does not present an acute, chronic, reproductive, or developmental hazard. Acute toxicity is very low, with LD50 values exceeding 19000 mg/kg after ingestion or skin contact. It is not a skin or eye irritant, and does not cause sensitization. The weight of the evidence indicates that it is not genotoxic in vitro or in vivo . Adequate long-term feeding studies are available which indicate that it does not represent a cancer hazard.
    Glicerina / G / VG la pagina 3, pag.14 : http://www.chem.unep.ch/irptc/sids/OECDSIDS/56815.pdf

    Toxicitate:
    Glycerol is of a low order of acute oral and dermal toxicity with LD50 values in excess of 4000 mg/kg bw At very high dose levels, the signs of toxicity include tremor and hyperaemia of the gastro-intestinal -tract. Skin and eye irritation studies indicate that glycerol has low potential to irritate the skin and the eye.
    Glycerol is of very low acute toxicity to mammals. The range of acute oral LD50 values derived
    from studies in experimental animals is between >4,000 and < 38,000 mg/kg, with the majority of
    values being between 23,000 and 38,000 mg/kg.
    Carcinitate:
    Glycerol does not induce gene mutations in bacterial strains, chromosomal effects in mammalian cells or primary DNA damage in vitro. [...] Overall, glycerol is not considered to possess genotoxic potential.
    Aerosol:
    Pag. 15: soareci, timp de 2 saptamani, 2x5 zile x 6ore pe zi cu o concentratie de 2ml glicerina /m3:
    There
    was no effect on lung, liver, kidney, brain and heart weight nor any macroscopic findings reported.
    Daca tot aveti probleme ca nu stiti ce se gaseste in e-lichide, faceti-va singuri lichidul, nu e greu.
    Fara nicotina e chiar curat si mai sanatos (nu perfect sanatos!).


    Si o parere personala: e mai periculos sa stai intr-o intersectie in Bucuresti si sa inhalezi "aroma" de la masini decat aceeasi perioada de timp petrecuta cu o tigare electronica.

  7. #1207 SP
    Junior Member medhateez's Avatar
    salut,

    am descarcat acest clip si l-am subtitrat in romana ca o replica la raportul celor de la FDA, preluat si de posturile TV romanesti.
    omul din clip este un fost congresman si actualul presedinte al asociatiei "Tigareta Electronica"



    multumesc

  8. #1208 SP
    Member wolfydaniel's Avatar
    Gooooooood joob omu

  9. #1209 SP
    Junior Member medhateez's Avatar
    wolfydaniel ...... anytime

  10. #1210 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar

  11. #1211 SP
    Junior Member Aris's Avatar
    Fratilor cine ma poate ajuta cu un incarcator de DSE 601. Al meu a murit subit

  12. #1212 SP
    Junior Member eugen75's Avatar
    Quote Originally Posted by Aris View Post
    Fratilor cine ma poate ajuta cu un incarcator de DSE 601. Al meu a murit subit
    E cel de pipa?
    Daca da, ai noroc, eu nu mai folosesc pipa de ceva timp.

  13. #1213 SP
    Junior Member Aris's Avatar
    da e cel de pipa. cum facem?

  14. #1214 SP
    Junior Member eugen75's Avatar
    Quote Originally Posted by Aris View Post
    da e cel de pipa. cum facem?
    Ai PM

  15. #1215 SP
    Member yoshy262's Avatar
    Salutam "partida" vaporizatorilor

    Aveti ceva reactii la asta ? - Tigarile electronice, la fel de rele ca cele normale! - Stirileprotv.ro

  16. #1216 SP
    G71
    Junior Member G71's Avatar
    Quote Originally Posted by yoshy262 View Post
    Salutam "partida" vaporizatorilor

    Aveti ceva reactii la asta ? - Tigarile electronice, la fel de rele ca cele normale! - Stirileprotv.ro
    Cine se mai uita la stirile ProTV. Si in general la stiri?
    Prezinta numai "senzational" ca sa atraga audienta.

    Sunt sigur, daca tigara normala se inventa acum 10-20 ani, ar fi fost interzisa!! La fel ca drogurile.

    ---------- Post added at 11:04 AM ---------- Previous post was at 11:01 AM ----------

    Quote Originally Posted by wolfydaniel View Post
    Zicet ce vreti, dar tot acolo ajungem
    Fumatul este un viciu
    Nicotina drog
    Drogurile provoaca dependenta

    Eu unul "fumez" cu drag, toata ziua sunt cu mustiucul in buza, curat si refac atomizoare, baterii mai puternice, umplu cartuse etc etc si sunt constient ca toate astea le fac doar pt. satisfacerea acestui viciul.
    Exact. Unii sunt mai "bolnavi" decat altii.
    Am incercat si eu fara nicotina. 1 zi am tras "degeaba" si am simtit ca-mi lipseste ceva.
    Cum am adaugat nicotina, a fost OK.

  17. #1217 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Eu mi-am facut cafea. Doar ca in loc de apa am pus niste e-lichide amestecate nereusit (80-90ml) cu alescandrion din ala si o lingurita de cafea macinata. Cafeaua adaugata la sfirsit cu focul stins. Am tapitzat cu vata normala foarte gros o sita de ceai formind ceva de genul unui vulcan, am filtrat si repetat acest procedeu de doua ori sa iasa fiertura cit mai clara in paharul de mustar. Altfel s-ar arde atomizorul de la particulele de cafea. Acum am ramas cu 40-50ml de lichid dupa aceste proceduri. Sa vad cit de repede imi voi arde atomizorul... Rog adminii acestui site in cazul in care vor considera ca nu-i bine ca am scris asa ceva aici sa-mi stearga postul. Nu doresc la nimeni sa-mi urmeze exemplele, am scris doar rezultatul unei experiente personale. Multumesc!

  18. #1218 SP
    Member MadDoc's Avatar
    te ajut cu o idee: vata medicinala e tratata cu inalbitor si clor.

    De ce nu folosesti un filtru de cafea "natural" (cele maron inchis) care nu-s tratate cu inalbitor?

  19. #1219 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Quote Originally Posted by MadDoc View Post
    te ajut cu o idee: vata medicinala e tratata cu inalbitor si clor.

    De ce nu folosesti un filtru de cafea "natural" (cele maron inchis) care nu-s tratate cu inalbitor?
    Filtrul de cafea nu-l pot presa/turti in sita ca pe vata. E-lichidul este mai dens ca apa dintr-un filtru de cafea si nu s-ar scurge. Lichidul era deja rece cind l-am turnat prin vata deci nu avea cum sa-mi intre clor sau alte substante cu ce era tratata vata (prin incalzire). Totul a fost, cum zic si grecii sau italienii... PRESAT LA RECE

  20. #1220 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Pacat ca am folosit niste cafea risnita dintr-un borcan gasit prin bucatarie. Nu prea mai avea gust, ar fi trebuit sa iau citeva pliculetze din acelea solubile, efectul ar fi fost mai bun cred si s-ar fi dizolvat fara pierderi ulterioare. De culoare sa nu ma intrebati, zici ca-i petrol. Dar are gust bun (exact ca si ce am pus din borcanul din bucatarie) iar atomizoarele sint ok, fum super. Deja ma gindesc la arome de banane, sa le tai felii sau cubuletze !? Nu stiu cum sa le arunc in lichid...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 61 of 224 FirstFirst ... 11 51 59 60 61 62 63 71 111 161 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts