Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 41 to 51 of 51

Thread: Wii 2 cu 80% mai puternic decat Xbox 360?

  1. #41 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    multe spun , putine fac!

  2. #42 SP
    Member emanuel's Avatar
    Quote Originally Posted by SublimingSun View Post
    Multumesc pentru timeline, n-am verificat dar sunt convins ca ai dreptate. Insa gandeste-te un pic la install base-ul despre care scriai: in cazul ps3 si 360 el exista deja, daca te uiti doar la exclusive-urile de pe cele doua platforme vei vedea ca noua consola de la Nintendo e extrem de departe de a acapara piata (in nici un caz nu e singura de pe piata (fara competitie) ). Nemaivorbind despre jocurile non-exclusive - e greu de crezut (pentru mine) ca gamer-ii se vor repezi sa cumpere Wii ii ( ) ca sa joace jocuri ce vor fi available pe consolele pe care le au deja.

    In concluzie, da, cred ca gamer-ii vor astepta linistiti si rabdatori pana Sony si MS se decid sa scoata o noua consola, pentru ca nu au - pur si simplu - de ce sa se agite.

    My 2 cents.

    Ok, LE pt. ca mi-a venit o idee: conform timeline-ului tau, s-ar putea ca cel putin Sony sa scoata ceva in 2012 (din cate mi-am dat eu seama, generatiile de console Sony din trecut au iesit pe piata la 6 ani diferenta una de cealalta, asa ca daca ps3 a iesit in 2006 e posibil ca ps4 - sau cum s-o numi - sa iasa in 2012). Insa in cazul asta sunt tentat sa cred ca ar fi vorba de strategia lor de marketing, nu de teama de concurenta din partea Nintendo.
    Daca nintendo se hotaraste sa scoata o noua consola, in mod cert nu va fi vorba de un upgrade la wii -ceva ce sa poata concura cu ps3/x360. Ar fi o tampenie din partea lor. Noul nintendo va aduce ceva nou - fie la grafica, fie la alt capitol - asta inseamna "next gen. console". Gamerilor le plac noutatile - iar x360/ps3 sunt pe piata de 5-6 ani: asta inseamna ca cei care si-au cumparat consolele la lansare sau in primii ani le au deja de vreo 5 ani.
    Daca wii 2 (putin probabil sa se numeasca asa) va fi de exemplu de 2-3 ori mai puternic decat x360/ps3, asta va determina producatorii sa scoata exclusivitati pt nintendo, care nu ar rula pe vechile console. Asta ar atrage gamerii spre nintendo. Sony si Microsoft nu isi permit sa riste sa vada daca noua consola de la nintendo va fi un succes sau nu.

  3. #43 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Quote Originally Posted by emanuel View Post
    Daca nintendo se hotaraste sa scoata o noua consola, in mod cert nu va fi vorba de un upgrade la wii -ceva ce sa poata concura cu ps3/x360. Ar fi o tampenie din partea lor. Noul nintendo va aduce ceva nou - fie la grafica, fie la alt capitol - asta inseamna "next gen. console". Gamerilor le plac noutatile - iar x360/ps3 sunt pe piata de 5-6 ani: asta inseamna ca cei care si-au cumparat consolele la lansare sau in primii ani le au deja de vreo 5 ani.
    Daca wii 2 (putin probabil sa se numeasca asa) va fi de exemplu de 2-3 ori mai puternic decat x360/ps3, asta va determina producatorii sa scoata exclusivitati pt nintendo, care nu ar rula pe vechile console. Asta ar atrage gamerii spre nintendo. Sony si Microsoft nu isi permit sa riste sa vada daca noua consola de la nintendo va fi un succes sau nu.
    Da, gamer-ilor le plac noutatile, insa nu sunt toti plictisiti de consolele actuale. Cum spunea nops foarte bine acum cateva reply-uri, cel putin in cazul ps3-ului nu s-a "stors" decat 50% din potential. Pana si Quantic Dream spuneau intr-un interviu ca vor incerca sa maximizeze potentialul ps3 cu urmatorul joc (adica cel de dupa Heavy Rain) - va trebui sa ma crezi pe cuvant pentru ca nu pot cita acum sursa.

    Ce inseamna pentru tine "de 2-3 ori mai puternic de x360/ps3"? Mai puternic in ce? Crysis 2 ruleaza si pe console si pe pc-uri super high-end bine mersi (intr-adevar, daca stai sa numeri pixelii vei fi mult mai satisfacut de rezultatul de pe pc, dar probabil ca nu vei mai avea timp sa te distrezi cu jocul).

    Cat despre Sony si M$ permitandu-si sau nu sa riste - crezi ca isi permit sa riste tot timeline-ul proiectelor pt. consolele next gen ale tuturor departamentelor (R&D, marketing, testing, etc., etc.) si sa lanseze un potential fiasco pe piata doar pentru ca isi lanseaza Nintendo urmatorul produs? Nu uita ca ps3, in directa concurenta cu 360, s-a lansat la un an de zile dupa consola celor de la M$; Sony fiind perfect constienti de faptul ca pierd bani si piata cu fiecare zi cu care amana lansarea consolei lor; dar s-au descurcat pana la urma, nu?

  4. #44 SP
    Member emanuel's Avatar
    Referitor la "stors-ul" ps3ului, chestiunea e foarte discutabila. Multe alte companii sustin ca deja s-a atins potentialul maxim al ps3ului (cu uncharted 2, killzone 3).

    Mai puternic ca putere grafica. Da, Crysis 2 ruleaza pe tot, dar asta din cauza ca cei de la Crytek au avut grija sa nu intinda coarda (grafica) prea mult, pt a putea rula si pe console (vezi nemultumirile pc gamerilor, acuzele ca Crysis 2 ar fi mai slab ca grafica decat Crysis 1, etc). O consola nintendo cu putere grafica net superioara ar determina aparitia jocurilor cu grafica de noua generatie, care nu ar putea rula si pe xbox360/ps3, devenind exclusive pe wii 2 (sau cum s-o numi).

    Pai eu zic ca exemplul ps3ului imi confirma mie spusele : au lansat la 1 an dupa aparitia xboxului - adica perioada de timp de care am vorbit si eu (am zis "max. 1 an dupa aparitia noii console de la nintendo"). In alta ordine de idei - de ce a decis Sony sa scoata ps3 in 2006 ? de ce nu a mai asteptat, il mai finisa, mai scadea costul de productie (si nu mai iesea cu un pret bomba) ? mai ales ca la acea vreme ps2 se vindea incredibil - puteau sa zica: nu ne grabim frate, las sa vindem ps2 mai intai. Si da, pana la urma s-au descurcat, dar... greu tare . Faptul ca Xbox-ul avea 1 an avans acontat mult -deja avea jocuri (Gears of war) - mai tii minte celebra "ps3 nu are jocuri" ? Dar gandeste-te cum ar fi ca acum Sony sa astepte 2 ani dupa aparitia consolei de la nintendo (iar in momentul actual Sony e departe de forma din 2005/2006 - cand ps2 domina autoritar). In acesti 2 ani producatorii se vor indrepta incet dar sigur spre platforma superioara grafic, exclusivitatile se vor inmulti la nintendo, ceea ce va atrage cumparatorii.

  5. #45 SP
    Junior Member sorinluvpatrry's Avatar
    baieti daca wii 2 o sa fie asa cum se aude ( atunci nu vreau sa ma gandesc ce o sa bage sony in ps4 )

  6. #46 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Quote Originally Posted by emanuel View Post
    Referitor la "stors-ul" ps3ului, chestiunea e foarte discutabila. Multe alte companii sustin ca deja s-a atins potentialul maxim al ps3ului (cu uncharted 2, killzone 3).

    Mai puternic ca putere grafica. Da, Crysis 2 ruleaza pe tot, dar asta din cauza ca cei de la Crytek au avut grija sa nu intinda coarda (grafica) prea mult, pt a putea rula si pe console (vezi nemultumirile pc gamerilor, acuzele ca Crysis 2 ar fi mai slab ca grafica decat Crysis 1, etc). O consola nintendo cu putere grafica net superioara ar determina aparitia jocurilor cu grafica de noua generatie, care nu ar putea rula si pe xbox360/ps3, devenind exclusive pe wii 2 (sau cum s-o numi).

    Pai eu zic ca exemplul ps3ului imi confirma mie spusele : au lansat la 1 an dupa aparitia xboxului - adica perioada de timp de care am vorbit si eu (am zis "max. 1 an dupa aparitia noii console de la nintendo"). In alta ordine de idei - de ce a decis Sony sa scoata ps3 in 2006 ? de ce nu a mai asteptat, il mai finisa, mai scadea costul de productie (si nu mai iesea cu un pret bomba) ? mai ales ca la acea vreme ps2 se vindea incredibil - puteau sa zica: nu ne grabim frate, las sa vindem ps2 mai intai. Si da, pana la urma s-au descurcat, dar... greu tare . Faptul ca Xbox-ul avea 1 an avans acontat mult -deja avea jocuri (Gears of war) - mai tii minte celebra "ps3 nu are jocuri" ? Dar gandeste-te cum ar fi ca acum Sony sa astepte 2 ani dupa aparitia consolei de la nintendo (iar in momentul actual Sony e departe de forma din 2005/2006 - cand ps2 domina autoritar). In acesti 2 ani producatorii se vor indrepta incet dar sigur spre platforma superioara grafic, exclusivitatile se vor inmulti la nintendo, ceea ce va atrage cumparatorii.
    Sunt de acord ca partea cu "storsul potentialului" e discutabila, dar doar in unele cazuri; daca te uiti la sequel-urile jocurilor pe care le-ai numit, amandoua vor avea grafica mai buna (sau, cel putin, asa se anunta U3; KZ3 nu am jucat inca, il iau cand ma intorc in tara).

    Nu stiu ce putere grafica net superioara ar putea avea Wii2; serios, chiar nu stiu; deja grafica pe 360/ps3 este hd, partea de grafica e intotdeauna puternica in jocurile de pe cele doua console, asa ca nu stiu cu ce va veni Wii2 ca sa se diferentieze net de ele; prin asta, ma refer la o atat de mare revolutie in graifca jocurilor, incat gamer-ii - sa le spun non-casual - sa spuna: "gata, imi vand ps3-ul/360-ul si imi iau Nintendo Wii2". Dar faptul ca nu prea vad eu ce se poate face nu inseamna ca Nintendo nu pot veni cu ceva mult mai tare decat concurenta, bineinteles.

    Iti confirma spusele in ce priveste timeline-ul, da; in ce priveste motivele, imi mentin parerea: lansarea ps3 a fost o decizie luata de Sony cu - probabil - mult timp inainte de a se lansa xbox si wii. Iar celebra "ps3 nu are jocuri" a durat cam sase luni, din cate imi aduc eu aminte.

    Cat despre vanzarea ps2, il mai vand si acum; nu au retras-o de pe piata nici dupa ani de la aparitia ps3-ului (si asta se va intampla, probabil, si cu ps3 atunci cand ps4 va ajunge la noi - se vor scoate jocuri si se vor vinde consolele in continuare).

    Si, in final: inteleg argumentul cu grafica, dar pentru mine - cel putin - conteaza doar pana la un punct; repet: Mario, chiar si in 5D, tot Mario ramane; daca Nintendo va reusi sa atraga gamer-ii de pe 360/ps3 o va face doar prin line-up-ul de jocuri, nu doar prin grafica mai bombonita.

    Ar fi foarte tare daca noi am dezbate subiectul aici si Wii2 va fi doar un wii cu hd. Glumesc, bineinteles.

  7. #47 SP
    Admin MonkY's Avatar
    SublimingSun: nu uita ca desi 360 si PS3 le-oi numi tu HD, au mari probleme in a randa mai mult de 10 titluri in 1080p. Nu mai vorbim de 1080p si 3D... Practic Wii 2 nu trebuie decat sa fie un picut mai sus si sa suporte Full AA in 1080p si 3D. That's all... Ca titluri are. Mai trebuie doar third parties si multitplatorm games care nu ajungeau pe Wii doar pt. ca nu face fata hardware-ul. Ah, si mai ii trebuie ceva: multiplayer serios!

  8. #48 SP
    Member Merdiso's Avatar
    Nu prea inteleg cum potentialul PS3 nu a fost folosit decat 50%, daca era asa pai inseamna ca, Crysis 2 ar putea arata la fel de bine ca versiunea PC, ceea ce nu se poate intampla tinand cont de diferentele hardware dintre PS3 si PC-urile noi. Si cei de la Crytek au spus ca, consolele sunt cu destul de mult in urma batranului calculator, nu sunt de parere ca PS3 poate duce un titlu mai dezvoltat tehnic decat Uncharted 3, plus ca degeaba vorbim noi de "cat % s-a folosit" cand 90% din producatori don't give a crap about PS3.
    Pana la urma e numai vina celor de la SONY, puteau foarte bine sa pastreze reteta Microsoft, cu un GPU macar la fel de puternic ca cel al cutiutei, dar nu, ei au implementat porcaria aia de RSX care nu e in stare sa duca fara o optimizare mai amanuntita a CELL-ului un joc multiplatform fara anti-aliasing si mai important, in multe situatii, fara un frame-rate decent.
    Problema e ca si PS4 va folosi un alt tip de GPU, parca vad ca situatia se va repeta, si vom vedea doar vreo 5-6 jocuri care vor folosi intregul potential al consolei.

    Conteaza mai putin daca Wii 2 va avea suport 1080p spre exemplu sau nu, majoritatea gamerilor aleg Wii, asa cum am mai spus pentru entertainment, nu pentru a observa firele de par din nasul personajelor.

  9. #49 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by emanuel View Post
    Daca nintendo se hotaraste sa scoata o noua consola, in mod cert nu va fi vorba de un upgrade la wii -ceva ce sa poata concura cu ps3/x360. Ar fi o tampenie din partea lor. Noul nintendo va aduce ceva nou - fie la grafica, fie la alt capitol - asta inseamna "next gen. console". Gamerilor le plac noutatile - iar x360/ps3 sunt pe piata de 5-6 ani: asta inseamna ca cei care si-au cumparat consolele la lansare sau in primii ani le au deja de vreo 5 ani.
    Daca wii 2 (putin probabil sa se numeasca asa) va fi de exemplu de 2-3 ori mai puternic decat x360/ps3, asta va determina producatorii sa scoata exclusivitati pt nintendo, care nu ar rula pe vechile console. Asta ar atrage gamerii spre nintendo. Sony si Microsoft nu isi permit sa riste sa vada daca noua consola de la nintendo va fi un succes sau nu.
    Nu cred ca vor aparea foarte multe exclusivitati Nintendo in aceasta situatie. Probabil ca jocurile multiplatform vor fi lansate si pentru Wii 2 si ca vor fi la nivelul versiunii de PC (din punct de vedere grafic).

    @SublimingSun: Jocurile de PS3 si X360 nu prea au AA (in cazul PS3), au scaderi de framerate, texturi urate, ruleaza in 720P etc. Daca te-ai juca ocazional si pe PC ai observa ca se poate mai mult, doar ca este nevoie de hardware puternic.

  10. #50 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    SublimingSun: nu uita ca desi 360 si PS3 le-oi numi tu HD, au mari probleme in a randa mai mult de 10 titluri in 1080p. Nu mai vorbim de 1080p si 3D... Practic Wii 2 nu trebuie decat sa fie un picut mai sus si sa suporte Full AA in 1080p si 3D. That's all... Ca titluri are. Mai trebuie doar third parties si multitplatorm games care nu ajungeau pe Wii doar pt. ca nu face fata hardware-ul. Ah, si mai ii trebuie ceva: multiplayer serios!
    Pai, nu le-am numit eu HD, asa sunt ele. Cat despre ce rezolutii suporta in hd, asta e poate o alta discutie.

    Despre ce titluri are wii 2 chiar nu stiu; daca e un alt mario et co. (vechile francize) nu prea are, are cel mult rehash-uri in grafica mai updatata ale unor titluri vechi.

    Da, ii trebuie 3rd parties si multiplatform, asta spuneam si eu.

    Cat despre wii 2 fiind doar "un picut mai sus", adica daca doar asta e noutatea pe care o aduce, nu cred ca isi va vinde lumea 360-urile/ps3-urile ca sa isi ia wii2...

    Erik, sunt convins ca se poate mai mult dar, postand dpdv strict personal, eu sunt complet multumit de grafica de pe ps3. Chiar nu ma intereseaza ca ruleaza jocurile in 720p, in momentul de fata e good enough for me (cum spunem noi in sah acvatic).

    Repet, daca singurul lucru cu care vine wii2 e o grafica putin mai buna decat 360/ps3 nu e nici pe departe indeajuns (iarasi, dpmdv).

  11. #51 SP
    Member emanuel's Avatar
    Quote Originally Posted by SublimingSun View Post
    Ar fi foarte tare daca noi am dezbate subiectul aici si Wii2 va fi doar un wii cu hd. Glumesc, bineinteles.
    cred ca aici e toata problema: depinde ce strategie vor urma cei de la Nintendo. Eu vad cam 2 variante:
    1. wii 2: wii a avut un succes teribil, de ce sa nu continue cu aceasi formula ? Asta ar insemna ca noua consola ar fi un wii HD - cu un sistem comparabil cu ps3/xbox 360 sau doar putin mai puternic. Target-ul va fi tot casual gamerii, jocuri gen wii sports, fit, etc.
    Avantaje: formula a dat roade odata, de ce sa nu functioneze si a doua oara ? ; costul mic de productie
    Dezavantaje: nu se stie comportamentul casual gamerilor - se vor ingramadi ei sa cumpere un nou wii ? adevarul ca asta reprezinta o mare necunoscuta.

    2. "powerhouse" nintendo: Nintendo se decid sa recastige hardcore gamerii si scot un sistem mult superior ps3/x360 (sa zicem de 2-3 ori mai puternic - ceva de genu quad core processor si 4 gb de ram)
    Avantaje: nintendo ar putea sa prinda pe toata lumea: sa readuca core gamerii la nintendo, pastrand si casuallii cu jocuri ca sports, fit, etc. Si-ar extinde baza, si nu ar fi dependenti de necunoscuta "casual gamer" - daca acestia se vor hotari sa achizitioneze un nou nintendo.
    Dezavantaje: costul mai mare; posibilitatea ca tentativa sa esueze.

    Ramane de vazut pe ce drum o va apuca Nintendo.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 16-03-2014, 05:36
  2. Replies: 7 Last Post: 20-06-2013, 14:20
  3. Wii U nu are CPU suficient de puternic? By MonkY in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 24-09-2012, 09:23
  4. Replies: 83 Last Post: 23-03-2012, 02:02
  5. Replies: 10 Last Post: 28-01-2010, 10:42

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts