Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 40 of 71 FirstFirst ... 30 38 39 40 41 42 50 ... LastLast
Results 781 to 800 of 1402

Thread: Discutii generale despre scoala

  1. #781 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    pfai acuma m-am apucat sa invat operele lirice la romana. Innebunesc! Numa tampenii... Alea epice le stiu toate aproape perfect (ma bazez ca oricum un text epic o sa ne dea) si celelalte 2 dramatice destul de bine (din nou ma bazez ca nu o sa primim Iona ca e prea greu si poate si interpretat in o suta de moduri). Si acuma tot caut pe net sa vad ce s-a dat la subiectul 3 la romana in ultimii 5-6 hai 10 ani. Da nu am gasit decat anul trecut (basmul cult) si acu 2 ani (romanul psihologic). La restul nu am gasit. Voi nu stiti ce a mai fost? A fost in vreun an ceva opera lirica? Are rost sa ma obosesc sa le invat alea? Oricum o sa le citesc de 2-3 ori da zic ca nu se merita sa invat 2-3 ore pt fiecare opera in parte... vreme buna. nu?

    La mate am facut o parte din subiect dapai no... demult nu am mai facut SB 1 (tray nu ai facut rost de cablu ca sa postezi rezolvarile complete? sa ma corectez and stuff. hai ca nu o sa comentam daca ai scris urat ). Varianta pentru olimpici la fizica a aparut pe net? S-au nici nu a avut loc inca bac-ul pentru ei?

  2. #782 SP
    Senior Member GoodFella10's Avatar
    Maine dau CPE-ul :-s

    Cine l-a mai dat p�nă acum? Cat de greu a fost?

  3. #783 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    CPE? Holy damn. Eu am dat CAE si mi s-a parut greut. Am luat 85/100 (A) si pe scara aia europeana de calificative e C2, maximum.

    Din ce am inteles de la profesori, CPE-ul e f greu si sincer nu stiu pe nimeni sa fi dat desi jumate din orasul meu a dat CAE-ul. Anyway, good luck.

  4. #784 SP
    Senior Member GoodFella10's Avatar
    Și eu am dat CAE și l-am luat cu C1 și am zis că dec�t să �l mai dau odata să �ncerc să iau CPE-ul. Dacă nu �l iau, asta e, vara asta merg la școală de vară �n Anglia și mă pregatesc acolo intens pentru examen.

  5. #785 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    CPE e foarte greu, eu stiu doar 2 prieteni care l-au luat, dar l-au dat acum ceva timp si ei vorbesc fluent engleza de la 4-5 ani.

  6. #786 SP
    Senior Member GoodFella10's Avatar
    �ncă o �ntrebare, nota C de la CPE e echivalentă cu C2 pe scara europeană de calificative?

  7. #787 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    s-ar putea sa fie c1, insa nu sunt sigur

  8. #788 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    CPE-ul e C2 daca il iei, cu orice nota.

  9. #789 SP
    Senior Member tray's Avatar
    daca am echivalat competentele cu IELTS ul mai trebuie sa trec pe la liceu pana pe 27?

  10. #790 SP
    Senior Member GoodFella10's Avatar
    Gata și cu CPE-ul. Așa cum mă așteptam, a fost foarte greu Cum am ajuns acasă m-am băgat �n pat și am dormit. Acum a venit vacanța și pentru mine yeeeaahhh

    PS: Dacă iau examenu, fac cinste

  11. #791 SP
    Senior Member tray's Avatar
    2. Mihai Eminescu: Floare albastra, Luceafarul
    3. Ion Creanga - Povestea lui Harap-Alb
    4. Ioan Slavici - Moara cu Noroc
    5. I. L. Caragiale - O scrisoare pierduta
    6. Mihail Sadoveanu - Baltagul,
    7. Liviu Rebreanu - Ion
    8. Camil Petrescu - Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi.
    9. G. Calinescu - Enigma Otiliei
    10. George Bacovia - Plumb
    11. Lucian Blaga - Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (modernism, expresionism, opera lirica)
    12. Tudor Arghezi - Testament.
    13. Ion Pillat - Aci sosi pe vremuri
    14. Ion Barbu -Riga Crypto
    15. Marin Preda - Morometii
    16. Nichita Stanescu - in dulcele stil clasic (sau Leoaica tanara, iubirea) ( lirism, neorealism, literatura contemporana).
    17. Marin Sorescu - Iona
    18. Dacia Literara (ilustrata cu Alexandru Lapusneanu sau, daca aveti timp, cu poeti pasoptisti - Alecsandri)
    19. Junimea si Titu Maiorescu (ilustrata cu marii clasici, pozitiile 2-5).
    20 Eugen Lovinescu - Istoria literaturii romane contemporane, Istoria civilizatiei... Invatati ceva despre el, e, in fond, cel mai important critic roman.
    Asta am invatat, am ratat ceva/mai e ceva in plus?

  12. #792 SP
    Member iUser's Avatar
    De curiozitate, ce era la "1." ?

  13. #793 SP
    Senior Member tray's Avatar
    1. Costache Negruzzi - Alexandru Lapusneanu (nuvela, romantism, Dacia Literara) - autorul nu e canonic, dar merita invatat pentru ca e usor si acopera numeroase posibile subiecte

  14. #794 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    13. si 18. din cate stiu s-au scos. Si cred ca poti sa scoti si Junimea si Lovinescu.Cum a spus si profa mea de la meditatii: ar fi prea greu sa primim ceva critica literara. Cel mai probabil o sa fie o opera epica sau una dramatica...sunt sanse destul de slabe sa fie ceva liric. Eu am invatat f bine cam toate epicele+o scrisoare pierduta. Iona din nou e prea greu ca sa primim asa ceva. Da fiecare invata ce vrea. La poeziile lirice si la Iona o sa le citesc de cateva ori ca sa nu ma risc si sa am habar despre ce sa scriu.

    Eu cred ca il vor face cat de cat accesibil pt toti. Mult mai usor poti sa scrii 2-3 pagini la un roman decat la o poezie de 2 strofe. I`m just sayin.

    Da oricum de invatat am avea cam asa: 7 texte epice, 2 dramatice si inca 6 lirice.

  15. #795 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Asa este , spre exemplul la plumb d-abia scri o pagina jumate e mult prea mica poezia.
    Dar Iona, wtf mi-a luat pe ceas 10 minute sa o invat, mi s-a parut cea mai usoara opera.

  16. #796 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by tray View Post
    Dar Iona, wtf mi-a luat pe ceas 10 minute sa o invat, mi s-a parut cea mai usoara opera.
    ce sa zic? esti barosan . Faza ii la Iona poate fi interpretat in o gramada de metode si nu se stie cum s-ar putea sa te corecteze profesorul. Ii destul de profund mesajul. Eu mai trebuie sa ma uit peste Iona.

    Cat despre plumb si celelalte poezii lirice daca vrei sa umplii 2 pagini pai cred ca indicat ar fi sa scrii o introducere de o pagina despre curentul literar respectiv(cand a aparut, cine l-a denumit asa (Jean Moreas la denumit Le Symbolisme in 1884 parca) si alte chestii) + cateva chestii de lauda despre scriitorul roman x (chiar daca a scris numai tampenii tu trebuie sa il lauzi ca doar e BAC-ul la romana :-J) si poate asa poti sa umplii 2 pagini .

    Oricum la sb 3 e indicat sa scrii si cat mai frumos ca din cate am auzit lizibilitatea, asezatul in pagina si restul valoreaza 50% din punctajul de la SB3 (deci jumate e scris frumos si jumate e continutul propriu zis). Cred ca o sa bag la BAC un scris frumos. Caligrafie, nu alta .

    Eu tot cele mai mari emotii le am la mate . Sb 1 si 2 hai ca am sanse sa il fac impecabil daca pica cva acceptabil (fara legi de compozitei ) da la sb 3 sigur o sa fie ceva mai greu. Oricum daca o sa iau 8 la mate sau mai bine o sa fiu extrem de fericit. Sa speram, sa speram

  17. #797 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Si e adevarat ca la subiectul 3 la romana daca nu ai minim 2 pagini, pierzi 1.5 puncte din start?

  18. #798 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by tray View Post
    Si e adevarat ca la subiectul 3 la romana daca nu ai minim 2 pagini, pierzi 1.5 puncte din start?
    aia nu mai stiu . Da e adevarat ca daca depasesti 3 pagini iti scade din punctaj? unii spun ca da, altii spun ca nu

  19. #799 SP
    Member adio's Avatar
    Daca te incadrezi in x pagini, cat iti zic acolo, primesti 0.ceva. Nu mai tin minte

  20. #800 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    Daca scrii 2 pagini primesti 15 puncte din 30. Vezi ca ai uitat de Mircea Cartarescu si a lui opera " Poemul Chiuvetei" - post-modernism. Eu am invatat tot, mai putin poeziile si criticile literare. Anul trecut cat a fost procentajul de promovabilitate? 50%? Anul asta nici 40% nu cred ca o sa fie, mai pun si camere, jandarmi/politisti comunitari in fata clasei...ce idioti . Mie oricum examenul la romana mi se pare cel mai usor, dupa la matematica...nu mai mi se pare asa de usor, adica, am invatat, stiu mai tot, dar daca-mi pica ceva idiotic cum ar fi ceva greu xD, nu cred ca iau. Iar la biologie, nu-mi fac probleme, dau clasa 11a si a 12a.
    Mai e cineva care da la Universitate la Facultatea de Drept? Cica sunt 350 de locuri la stat si 350 locuri la taxa. Ultima medie de anul trecut a fost 5.5 la taxa si 6.5 la stat. Nu-mi fac probleme, nici la economie si nici la gramatica, numai sa iau blestematul asta de examen la matematica .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 40 of 71 FirstFirst ... 30 38 39 40 41 42 50 ... LastLast

Similar Threads

  1. Discutii generale GSM By MonkY in forum GSM
    Replies: 44 Last Post: 14-06-2024, 16:58
  2. Discutii generale By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 24 Last Post: 13-09-2021, 19:56
  3. Replies: 8 Last Post: 02-12-2014, 23:20
  4. Discutii generale despre fete By Malach HaMavet in forum Offtopic
    Replies: 26 Last Post: 01-06-2011, 11:52
  5. Lineage 2 - Discutii Generale By OlBlueEyes in forum Jocuri PC
    Replies: 10 Last Post: 16-10-2010, 12:22

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts