Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 48 of 224 FirstFirst ... 38 46 47 48 49 50 58 98 148 ... LastLast
Results 941 to 960 of 4463

Thread: Tigara electronica

  1. #941 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Quote Originally Posted by G71 View Post
    mi-am cerut scuze.
    daca voi mai posta, o sa am grija sa explic mai bine.
    Se aproba. Scuze, si eu am vazut cam tirziu !!!

  2. #942 SP
    Junior Member blueteam's Avatar
    Quote Originally Posted by vladtheodor View Post
    Normal ca stiu ce-i ala fluval si chiar o sa dau search pe google daca e nevoie.
    apropo de fluval, eu folosesc Juwel pentru cartuse si sint ultramultumita... cartusele merg chiar mai bine decit cele originale si ca scurgere, si ca aroma si ca tot ce vreti...eu ma aprovizionez de la Animax, pe Turda, dar gasiti cam la orice petshop.

  3. #943 SP
    G71
    Junior Member G71's Avatar
    Quote Originally Posted by blueteam View Post
    apropo de fluval, eu folosesc Juwel pentru cartuse si sint ultramultumita... cartusele merg chiar mai bine decit cele originale si ca scurgere, si ca aroma si ca tot ce vreti...eu ma aprovizionez de la Animax, pe Turda, dar gasiti cam la orice petshop.
    Ai incercat si fluval? eu folosesc fluval deoarece asta am gasit si nu am mai cautat altceva.
    Vad ca amandoua sunt de tip burete.
    Ce tip de Juwel? am vazut pe site ca exista diverse (alb, albastru).

  4. #944 SP
    Junior Member daniella4's Avatar
    Quote Originally Posted by blueteam View Post
    apropo de fluval, eu folosesc Juwel pentru cartuse si sint ultramultumita... cartusele merg chiar mai bine decit cele originale si ca scurgere, si ca aroma si ca tot ce vreti...eu ma aprovizionez de la Animax, pe Turda, dar gasiti cam la orice petshop.

    Poti sa explici te rog ?

  5. #945 SP
    G71
    Junior Member G71's Avatar
    Quote Originally Posted by daniella4 View Post
    Poti sa explici te rog ?
    Fluval si Juwel fac filtre pentru acvarii. Trebuiesc evitate cele negre (cu carbon) si toate cele care au alt tip de adaos chimic.
    Filtrul se taie si inlocuieste "vata" originala.
    Este mai rezistent la temperatura si tine mai bine lichid. Cel putin o vreme. Eu schimb cam la o saptamana.

  6. #946 SP
    Member nicos1968's Avatar
    Quote Originally Posted by G71 View Post
    Fluval si Juwel fac filtre pentru acvarii. Trebuiesc evitate cele negre (cu carbon) si toate cele care au alt tip de adaos chimic.
    Filtrul se taie si inlocuieste "vata" originala.
    Este mai rezistent la temperatura si tine mai bine lichid. Cel putin o vreme. Eu schimb cam la o saptamana.
    poti sa-mi spui care sunt cele bune??daca ma duc la un pet shop ce cer?multumesc

  7. #947 SP
    G71
    Junior Member G71's Avatar
    Quote Originally Posted by nicos1968 View Post
    poti sa-mi spui care sunt cele bune??daca ma duc la un pet shop ce cer?multumesc
    eu folosesc Fluval. Este alb.
    nu gasesc link la producator dar dau magazin din afara. Sper ca nu e publicitate.
    Aquatic - Products

  8. #948 SP
    Member nicos1968's Avatar
    Quote Originally Posted by G71 View Post
    eu folosesc Fluval. Este alb.
    nu gasesc link la producator dar dau magazin din afara. Sper ca nu e publicitate.
    Aquatic - Products

    multumesc o sa incerc sa-l gasesc in Bucuresti.Poate sa ma ajute cineva cu sfaturi/imagini cum se face filtru la cartuse?multumesc

  9. #949 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Nu e greu, cu rabdare prinzi repede:

  10. #950 SP
    G71
    Junior Member G71's Avatar
    Quote Originally Posted by MadDoc View Post
    Nu e greu, cu rabdare prinzi repede: YouTube - E-Cig cartridge Fluval re-stuffing 101
    eu am gasit si folosesc de tip burete. De tip vata nu am gasit decat pungi imense cu care nu prea aveam ce face.
    Am incercat si eu cu tub dar nu a dat rezultate. Inteleg ca trebuie sa fie foarte fin. Eu am avut doar betigase de urechi care cred ca sunt prea mari.
    Ai gasit alt tip de tuburi?

  11. #951 SP
    Member nicos1968's Avatar
    Quote Originally Posted by MadDoc View Post
    Nu e greu, cu rabdare prinzi repede: YouTube - E-Cig cartridge Fluval re-stuffing 101

    multumesc mult

  12. #952 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Nu folosesc cartuse, doar cate 2 picaturi in atomizor.

    Apropos, caut atomizoare de RN4081 si DSE901 arse! Aruncati-mi un PM daca aveti asa ceva.

    ---------- Post added 08-07-2009 at 01:39 AM ---------- Previous post was 07-07-2009 at 08:23 PM ----------

    Si inca un mod mic.

    DSE901 + 3x NiMH AA R6 si USB pass. Bateriile si USB-ul functioneaza alternativ. Daca butonul de pe carcasa e pe ON sunt folosite bateriile, daca e pe OFF fara USB nu functioneaza deloc. Pe OFF si USB e pass through.

    Cu foarte mici modificari se poate face sa incarce bateriile pe USB daca e pe ON, dar asta inseamna sa tragi din baterie iar USB-ul numai pentru incarcare.


  13. #953 SP
    Junior Member daniella4's Avatar
    Super interesant. Sa inteleg ca procedeul merge si pentru cartusele de RN4081?

  14. #954 SP
    Member yoshy262's Avatar
    Buna ziua, tuturor.

    Sunt si eu propietarul unei tigari DSE 901 Black de fix 4 zile

    De 4 zile nu am mai pus tigara analoaga in gura si sunt multumit in mare de achizitie.

    Cateva puncte in minus pt. acest model de tigara.
    1 - Acumulatorii tin putin, trebuie sa-i incarc de 2 ori pe zi, fiind fumator de 2 pachete pe zi (uneori si mai mult)
    2 - Abur cam putin...

  15. #955 SP
    Member wolfydaniel's Avatar
    Bine ai venit printre noi
    Ai achizitionat bine DSE901.
    Aburi cam putini? Pai DSE901 iti da vapori fata de alte modele. Probabil nu ai e-liquid si mergi pe cartusele lui. Daca iti iei e-liquid, totol se schimba

    @MadDoc
    mai folosesti ceva la USB pass? e facut de tine acel USBpass
    Si eu mi-am facut ieri unul, am procedat asa:
    -Am luat 2 baterii de la RN4081 meu care nu mai erau bune de nimic si le-am scos contactii cilindrici
    -la una din baterii, la tubul gol, i-am dat o gaura la mijloc si am pus un intrerupator de circuit Push on de 1W achizitionat cu 50bani dintr-un magazin de elecronice
    -am facut legaturile cu contactii si intrerupatorul si am montat acei contacti cilindrici la ambele capete de la tubul bateriei
    -Apoi am sacrificat un incator de baterii (ca aveam 2) si am extras din el mufa cilindrica de contact prin insurubare si i-am lipit firele de la un cablu USB pe care l-am sacrificat

    Rezultatul a ce-am obtinut:
    - 1 un cablu USB cu mufa contact pt fosta baterie
    - 1 tub de la fosta baterie cu 2 contacti identici la capete (unul care se insurubeaza in mufa cablului USB, iar celalat capat la care se infileteaza atomizorul) si cu intrerupator pe mijlocul tubului *Se putea infileta indiferent de capete

    L-am testat cu aparatul de masura sa nu am scurt, si l-am pus in functiune
    Super OK, aburi la greu, butonul functiona impecabil, il puteam deconecta imediat si sa-i montez bateria pt plecare
    doar ca s-a ars atomizorul cam dupa 1 ora de folosinta se incalzea prea tare, uneori daca trageam prea mult, ma ardea la buze asa tare incalzea. Pana sa ars cu totul acu tre sa-l desfac si sa-i refac bobinajul sau sa-mi iau alt atomizor. Defapt de nervi, mi-am comandat si eu un DSE901
    Deci ce voiam sa te intreb???
    -Folosesti direct tensiunea scoasa de USB-ul PC-ului sau o filtrezi? (Nu stiu exact ce tensiune imi da mie USB-ul laptopului)
    -Folosesti ecranajul firului USB ca masa?, pt ca eu n-am folosit si ecranajul, am folosit doar firele Rosu si Negru de tensiune din interiorul cablului pt legaturile mele si din cauza asta, ma cam gadila curentul laptopului la buze

  16. #956 SP
    G71
    Junior Member G71's Avatar
    Quote Originally Posted by wolfydaniel View Post
    L-am testat cu aparatul de masura sa nu am scurt, si l-am pus in functiune
    Super OK, aburi la greu, butonul functiona impecabil, il puteam deconecta imediat si sa-i montez bateria pt plecare
    doar ca s-a ars atomizorul cam dupa 1 ora de folosinta se incalzea prea tare, uneori daca trageam prea mult, ma ardea la buze asa tare incalzea. Pana sa ars cu totul acu tre sa-l desfac si sa-i refac bobinajul sau sa-mi iau alt atomizor. Defapt de nervi, mi-am comandat si eu un DSE901
    Deci ce voiam sa te intreb???
    -Folosesti direct tensiunea scoasa de USB-ul PC-ului sau o filtrezi? (Nu stiu exact ce tensiune imi da mie USB-ul laptopului)
    -Folosesti ecranajul firului USB ca masa?, pt ca eu n-am folosit si ecranajul, am folosit doar firele Rosu si Negru de tensiune din interiorul cablului pt legaturile mele si din cauza asta, ma cam gadila curentul laptopului la buze
    Este foarte probabil ca tensiunea sa fie prea mare. Si mie imi placea cand foloseam 2 CR2 (peste 6V). Aburi la greu.
    Din pacate atomizor nu tinea mai mult de 2 saptamani. Am avut atomizor care a tinut fix 1 secunda.

    Atentie cu USB de PC. Poti sa-ti arzi placa de baza. USB da max 500mA. Tu tragi peste 1 amper.
    E de preferat sa iei un alimentator. Eu am cumparat cu 20-25 lei un set alimentatoare (de la 220V si de la priza masina) la USB. Cel de 220V are curent max de 1 amper. Sper sa reziste, inca nu l-am folosit. Oricum, e mai ieftin decat o placa de baza.

  17. #957 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Sa va iau pe rand!
    Quote Originally Posted by daniella4 View Post
    Super interesant. Sa inteleg ca procedeul merge si pentru cartusele de RN4081?
    Pentru toate, fara discriminare


    Quote Originally Posted by yoshy262 View Post
    Buna ziua, tuturor.
    [...]
    Cateva puncte in minus pt. acest model de tigara.
    1 - Acumulatorii tin putin, trebuie sa-i incarc de 2 ori pe zi, fiind fumator de 2 pachete pe zi (uneori si mai mult)
    2 - Abur cam putin...
    Bine ai venit! Eu de ce retin ca mi-ai spus 1 pachet? Oricum la 2 pachete pe zi nici o tigare electronica nu te satisface pe deplin pana la un powerpack sanatos Dupa cum ti-am spus pe mod-ul de mai sus scrie yoshy, o sa te serveasca cu multi aburi.




    @wolfydaniel:

    E facut de mine, eu am folosit o mufa mini USB, si un cablu normal USB-A la USB mini + buton 250V 5A mascat.
    Sa refaci atomizorul? Da-o-ncolo de treaba. Daca functioneaza 1 luna eu consider ca si-au facut treaba. Asta de acum (RN4081) imi merge de 2 luni, o sa-l stric doar de placere Cel din film e un RN4075 (seamana cu 901 dar nu se compara la calitate) si e nasol rau de tot, se incinge ca un gratar dar si asa merge de 1 luna.

    Iti recomand un buton de minim 1A la 5V pentru siguranta, altfel o sa ai pierderi pe buton.

    Atomizoarele batrane se ard doar daca au depuneri in ele. RN4081-ul meu merge de 2 luni la 5V fara probleme. Sau nu aveai unul original

    Folosesc direct tensiunea USB deoarece e limitata de computer la 500mA.
    Cand vreau sa ma "loveasca" folosesc un alimentator de 5V 3A, sa-si traga atomizorul cat vrea el. Tot asa le si incing pentru curatare.
    Standardul pe USB e 5V limitat la 500mA.
    Nu folosesc ecranajul pentru ca am mufa mini-USB.

    ---------- Post added at 12:57 PM ---------- Previous post was at 12:55 PM ----------

    Quote Originally Posted by G71 View Post
    Atentie cu USB de PC. Poti sa-ti arzi placa de baza. USB da max 500mA.
    Placa de baza are limitare la 500mA per port USB, daca e placa ok si nu vre-o marca ciudata.
    Dar alimentatorul separat e bun si pt TV Luati din start de 3A ca sa nu se incalzeasca sau sa se arda pt astea mici nu au limitare.

  18. #958 SP
    G71
    Junior Member G71's Avatar
    revin cu pareri de ecopure.
    Mirosul si gustul de vata de zahar s-a diminuat simtitor. Probabil ca e o aroma care se evapora repede si din acest motiv este si foarte puternica la inceput. Cam repede...
    Acu 2 seri, gustul ajunsese cam nasol. Cam de hartie (sau pe aproape).
    Ieri seara mi-am dat seama. Lichid este mai fluid. Am scos (sufland) din 510 cateva picaturi maro inchis. Dupa care adaugam foarte putin (2 picaturi in cartus). Aroma este subtila. Putin mentol. Asa citisem si pe net. Trebuie o perioada de acomodare a papilelor pentru a fi sensibil la subtilitatile ecopure.
    Partea buna este ca e OK. Nu mai sangereaza gingii. Cred ca e de la lichid chinezesc.
    Revin cu pareri.

    ---------- Post added at 01:05 PM ---------- Previous post was at 01:02 PM ----------

    Quote Originally Posted by MadDoc View Post
    Placa de baza are limitare la 500mA per port USB, daca e placa ok si nu vre-o marca ciudata.
    Dar alimentatorul separat e bun si pt TV Luati din start de 3A ca sa nu se incalzeasca sau sa se arda pt astea mici nu au limitare.
    Posibil la PC. Dar de laptoape am auzit ca nu prea.
    E riscant. Nu stiu daca merita incercat.
    Ma gandesc ca USB passthrough or avea un mecanism suplimentar de control.
    Posibil ca cele noi (cu baterii) sa nici nu traga direct din USB? USB doar pt incarcare?

  19. #959 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Acasa am hub USB alimentat (5V 3A) pentru ca incarc pe el telefoane, tigari, alte aparate si mai si fumez. Cand mai vin amici la mine ii alimentez de pe placa de baza.
    La serviciu in schimb am folosit USB-ul de la 3 laptopuri si 6 computere fara probleme.

    Pentru linistea voastra va recomand sa-l ascultati pe G71

  20. #960 SP
    Member wolfydaniel's Avatar
    @MadDoc
    Cu atomizor folosit indelung 2 saptamani am incercat *** Se poate rebobina, am mai facut... dar dureaza mult si pe bune, mai bine-mi iau altul nou. Le mai adun si le rebobinez apoi doar pt teste
    Poate acolo i-a sunat ceasul la USB.
    Mi-a placut tare mult cum a functionat dar .... zic eu, ar fi mai sigur sistemul ce l-ai facut tu NikoBox, cu specificatia ca swich-ul sa fie folosit pt incarcarea bateriilor nu pentru USBpass, iar ca baterii de folosinta, nu cele pe baza de Ni si mai stiu eu ce hibrizi, ci cele LiIon cu PCB. Apoi nu mai are nici o importanta daca in timp ce se incarca, folosesti ET-ul. ca la telefon, n-are nimic daca-l butonezi in timp ce-l incarci (cu specificatia ca cea mai buna incarcare e fara consum in paralel)

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 48 of 224 FirstFirst ... 38 46 47 48 49 50 58 98 148 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts