Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 105 of 224 FirstFirst ... 5 55 95 103 104 105 106 107 115 155 205 ... LastLast
Results 2,081 to 2,100 of 4463

Thread: Tigara electronica

  1. #2081 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Quote Originally Posted by CipDV View Post
    Nu e dus! asa a facut de la inceput. In cilindru ar trebuii sa fie doar cablul care intra, butonul si mufa pt atomizor. Ei bine sub buton este un integrat care face ceva. Cel putin asa pare vazut pe la capatul cu cablu, pt ca nu pot inca sa desfac tot ce e inauntru (nu pot da contactul pt atomizor jos)
    La 510 nu se poate desface nedistructiv. Integratul este la fel cu cel din baterii. Comanda un mosfet si taie cand e bateria descarcata. Slabe sanse de reparat...

  2. #2082 SP
    Member nicos1968's Avatar
    Quote Originally Posted by popadi2141 View Post
    Buna ziua! Desi acesta este primul meu post, citesc de ceva vreme topicul--multe lucruri interesante! L-as ruga pe yoshy262 sa posteze public sursa care vinde atomizatoare 510 la 25lei--cred ca este in interesul tuturor,inclusiv al vanzatorului care le vinde cu un adaos mai mic decat al celorlalti---cu cat mai multa concurenta cu atat vor scadea preturile. Vaporizez cu mici intreruperi de aprox 7 luni,am inceput cu dse901 si am ajuns apoi la 510--pe care-l folosesc de aprox 3,5 luni fara nici o problema---atomizatoarele le curat o data la 2 saptamani si merg ca in prima zi.
    Metoda de curatat atomizatorul---spalat in jet de apa calda,scufundat in alcool 70grade 1-2 zile,si repetat de 2-3 ori--dureaza aprox o saptamana ce-i drept--apoi un mic burn cu atomizatorul uscat,,pus lichid pana il ''inund'' si lasat cateva ore,suflat pt indepartarea excesului de lichid si il folosesc aprox 2 saptamani,dupa care din nou curatarea.Repet--folosesc atomizatoarele de 3,5 luni in rotatie si deocamdata merg ca in prima zi--cu exceptia faptului ca trebuie tras un pic mai mult pt aceiasi cantitate de abur.
    ai incercat cu PG?iti trimit o sursa pe privat
    bafta

  3. #2083 SP
    Member yoshy262's Avatar
    popadi2141 - eu nu vreau sa fac reclama nimanui si nici "afacerea" altuia nu vreau sa i-o stric..

    vorba aia romaneasca cu "nu e prost ala care cere, ci cel care da" e 100% reala.

  4. #2084 SP
    Junior Member popadi2141's Avatar
    Relativ--adica am tinut un atomizator vreo 4 zile in e-liquid (din ala de ft slaba calitate luat de pe okazii,care contine PG) dar rezultatele au fost minime(daca nu chiar nule).Burn-in pana la aducerea la incandescenta a rezistentei are efect,dar banuiesc ca aplicat repetat scurteaza viata atomizatorului,prin arderea prematura a fitilului care umecteaza rezistenta,de aia il fac scurt pana aud pocnete mici(banuiesc ca sunt resturi carbonizate depuse, care se vaporizeaza violent la temp mare).
    problema la 510 sunt aproape sigur ca este acel fitil care cu timpul se arde,in timp ce la 901 sunt lipiturile de proasta calitate--la imbinarea rezistenta-fir tensiune

    ---------- Post added 21-12-2009 at 07:09 PM ----------

    Ii ok,mi-a facut legatura nicos1968,cu care ocazie ii multumesc,dar ii pacat de ceilalti ......

  5. #2085 SP
    Member MadDoc's Avatar
    In primul rand regulamentul forumului interzice de obicei reclama.
    Va dati seama ce ar fi daca fiecare si-ar face reclama? Bazar turcesc... nu-i frumos.

  6. #2086 SP
    Junior Member popadi2141's Avatar
    OK,am priceput,fara reclama pe forum.No problem.

  7. #2087 SP
    Junior Member iridius's Avatar
    citesc cu interes acest forum de 1 luna...recunosc...e cel mai bun topic din ro ...si din pacate sunt nevoit sa intervin si eu cu o rugaminte...am nevoie de e-lichid de 24-36 mg nicotina (dekang) sau de calitate...daca cunoasteti pe cineva de incredere care comercializeaza asa ceva...va rog sa-mi da-ti un pm cu ceva date de contact...va multumesc anticipat.

  8. #2088 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Revin cu un mic "mod" de cartus. O mare inbunatatire a celui cu plicul de ceai lipton.
    Nu imi apartine, l-am "imprumutat" doar.


    Cel mai important plus: se face foarte usor! Mult mai usor ca rulatul anterior.
    Al doilea plus: intra cu cateva picaturi de lichid mai mult.

    Dintr-o plasa de ceai lipton ies tot 2 cartuse.
    Realizarea:




    Necesar: pai clasic si ceai lipton piramida cu plasa fina de plastic (White tea sau Green tea la noi in hipermarket-uri - se vede chiar si pe cutie ca e plasa fina fata de cele de fructe care-s in hartie)



    goliti ceaiul!


    Taiati paiul la 10-15mm lungime apoi mai taiati putin marginea oblic ca in poza.

    taiati plicul de ceai (in forma de dreptunghi acum) la mijloc si perpendicular pe latura lunga astfel incat sa obtineti 2 jumatati patrate aproximativ.

    Bagati paiul in cartus cu marginile taiate oblic inainte (spre fund), laturile lungi de la taietura spre marginile scurte ale cartusului.



    Luati un patratel din plicul de ceai pregatit, centrati-l pe cartus si cu ceva subtire dar nu ascutit (pentru a nu strica plasa) impingeti plasa in cartus.







    Taiati fix la margine ce ramane in afara.



    Daca are gauri mari ca aici...



    Aranjati putin foita de plastic sa fie asezate uniform.

    Spor la pufaiala!

  9. #2089 SP
    Junior Member CipDV's Avatar
    Adaug si eu metoda mea economica de a pune la "inmuiat" atomizoarele de 510 in PG.
    DIn cand in cand le mai agit dar in rest stau cuminti la caldurica in bucatarie.
    Le-am umplut pana la ~ 2 mm de buza atomizorului pt ca atunci cand le agit sa poata plimba lichidul in voie.

    ---------- Post added 22-12-2009 at 09:07 PM ----------

    Pentru curiosi, asa arata un Passtrough de 510 disecat. R.I.P.


    + detaliu buton

  10. #2090 SP
    Member yoshy262's Avatar
    MadDoc - mersi pt. pontul cu paiul..

    Aburi densi pina la golirea cartusului.. super ok..

    Acuma poti sa imi zici "porc cu paiul in gura"

  11. #2091 SP
    Junior Member eugen75's Avatar
    Craciun Fericit tuturor, sanatate si tot ceea ce va doriti !!!

  12. #2092 SP
    Member yoshy262's Avatar
    Sa va aduca mosul in seara asta sanatate, ca restul se rezolva.

  13. #2093 SP
    Junior Member cicosdinel's Avatar
    Sanatate si noroc.

  14. #2094 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar

    Craciun fericit !!!

    Sarbatori fericite va urez si va invit sa va delectati cu sarmale "a la moi" !!!
    De la producator pina in farfuria finala sint creatiile mele...
    Macar la gatit ma pricep (mai ca as baga aici si un anunt matrimonial)...
    Attached Images Attached Images dsc00815.jpg dsc00816.jpg

  15. #2095 SP
    Member MadDoc's Avatar
    Sa va aduca mosu' tot ce va doriti!
    Aburi grosi si baterie plina!

  16. #2096 SP
    Junior Member RaduRek's Avatar
    La Multi Ani la toti EcoFumistii...sarbatori Aromate...!!!

    P.S. am descoperit materialul optim pt.miezul bobinelor din atomizoare....nu e nici un secret ...l-am prins pe mosu aseara langa brad si i-am smuls cateva fire din barba...m-am mobilizat imediat si am reconditionat un atomizor de 510....rezultatele sunt IMPRESIONANTE... deci care este amator de asa ceva sa fuga dupa el...pt ca deja se indreapta in mare viteza spre alte taramuri....merry christmas everyone...lol

  17. #2097 SP
    Junior Member nforcer's Avatar
    La multi ani tuturor ! RaduRek si care e materialul? lana ?

  18. #2098 SP
    Junior Member jeblond's Avatar
    La multi ani cu sanatate
    Sa aveti la brad de toate,
    Baterii, atomizoare,
    Si lichidul cel mai tare
    Sa va vad cum pufaiti,
    Si pe mosu-l aburiti...

    Ia mai pufaiti maaaaai

  19. #2099 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Quote Originally Posted by nforcer View Post
    La multi ani tuturor ! RaduRek si care e materialul? lana ?
    Canepa !?

  20. #2100 SP
    Junior Member RaduRek's Avatar
    .....nu stiu cum se numeste dar merge ok si acum...tinand cont ca la mine mai mult de 2-3 zile maxim originalele nu se mentineau in parametrii... Abur greu si dens....precum bosterele postate de profesionisti pe aici....amatori de reconditionat sa mai apara sa bombanim pe aici pt. ca poate cu realizarile lor impreuna sa ajungem la unul cu adevarat Log Life......deocamdata nici sarma de nichelina cu care fac bobina rezistiva nu sunt ff convins ca se adapteza fiind cam groasa(0.19) si consumand cam mult (1.45 A) fata de cea originala de 0.15....deci trebuie ceva intre....oricum materialul e grozav fata de fibre...fibrisoare...si alte chestii testate pana in prezent.., dar nu am avut decat pt. doua atomizoare....pt. ca abia am reusit sa sustrag un colt in ideea de a face ceva probe...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 105 of 224 FirstFirst ... 5 55 95 103 104 105 106 107 115 155 205 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts