Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 196 of 452 FirstFirst ... 96 146 186 194 195 196 197 198 206 246 296 ... LastLast
Results 3,901 to 3,920 of 9023

Thread: GameShop.ro - informatii, noutati, sugestii

  1. #3901 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Producatorul recomanda un pret de vanzare pentru teritorii.

    In general, produsele considerate premium au pret de vanzare recomandat de 69,9 euro pe PS3 si Xbox 360. De exemplu FIFA 11.
    Intr-adevar, prin diverse metode, uneori pretul este mai mic fie la precomanda, fie pentru ca se face o reducere dupa lansare.

    In cazul Microsoft nu se poate pentru ca asa este politica de pret. Totusi, trebuie precizat ca din start ca si membru ai 10% reducere.

    Inca o data - va rog nu faceti comparatii intre preturile pe alte continente, este o discutie care nu se va termina niciodata si toata lumea se revolta doar cand e mai scump la noi. Cand e mai ieftin e normal sa fie asa

  2. #3902 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Unii se mai intreaba de ce rata de piraterie este atat de mare in tara noastra. Nu numai ca suntem saraci, dar mai avem si preturi pe masura. Preturi Premium, vorba aia.

  3. #3903 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by eXist View Post
    Unii se mai intreaba de ce rata de piraterie este atat de mare in tara noastra. Nu numai ca suntem saraci, dar mai avem si preturi pe masura. Preturi Premium, vorba aia.
    Probabil au vazut ca Ferrari-urile s-au vandut instant si au tras concluzia ca suntem putrezi de bogati

  4. #3904 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Razvan, nu s-a modificat pretul la oferta zilei. Adica apare tot la pretul vechi de 219,90. Cel putin la mine.

  5. #3905 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Ciudata treaba cu Alan Wake si cu toate jocurile de pe la noi. Alan Wake e in Germania 40 de euro (Alan Wake Xbox 360 - Gamestop) si jocurile care inca nu au aparut sunt la precomanda la 65 de euro (Mafia II Xbox 360 - Gamestop). Cum se intampla ca numai la noi se recomanda 70 de euro si in restul Europei este 65 de euro?

  6. #3906 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Depinde si de puterea de negociere, nu mai conteaza acum. Sincer, Gameshop are unele jocuri la preturi cam cat si afara (si aici ma refer la jocuri NU second hand, ci nou noute in magazin).

    In USA Mafia 2 standard este 59 USD = 198 RON. La noi e 199 cu transport gratuit si mai baga si niste reduceri de membrii. Asa ca nu inteleg de ce ne suparam la anumite jocuri.

  7. #3907 SP
    S.T.A.L.K.E.R. FallouT's Avatar
    RvsS o sa aduceti si Limited Edition la Medal of Honor pe PC??

    Multumesc!

  8. #3908 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Quote Originally Posted by l0st View Post
    RvsS o sa aduceti si Limited Edition la Medal of Honor pe PC??

    Multumesc!
    Deocamdata nu am aceasta informatie, dar sper sa primesc un raspuns curand. Pana acum am adus toate editiile limited disponibile.

    ---------- Post added 25-07-2010 at 05:00 PM ----------

    Quote Originally Posted by Razorel View Post
    Razvan, nu s-a modificat pretul la oferta zilei. Adica apare tot la pretul vechi de 219,90. Cel putin la mine.
    Am rezolvat, multumesc.

    ---------- Post added 25-07-2010 at 05:01 PM ----------

    Quote Originally Posted by istrategie View Post
    Ciudata treaba cu Alan Wake si cu toate jocurile de pe la noi. Alan Wake e in Germania 40 de euro (Alan Wake Xbox 360 - Gamestop) si jocurile care inca nu au aparut sunt la precomanda la 65 de euro (Mafia II Xbox 360 - Gamestop). Cum se intampla ca numai la noi se recomanda 70 de euro si in restul Europei este 65 de euro?
    Compari publisheri diferiti - Take 2 cu Microsoft.

    Unele jocuri au pret recomandat 69,9 EUR - iata un exemplu - FIFA 11: Playstation 3: Amazon.de: Games@@AMEPARAM@@http://ecx.images-amazon.com/images/I/51JRk%2Bw4vGL.@@AMEPARAM@@51JRk%2Bw4vGL.

    Ca se mai schimba in timp e altceva.

    ---------- Post added 25-07-2010 at 05:02 PM ----------

    Quote Originally Posted by eXist View Post
    Unii se mai intreaba de ce rata de piraterie este atat de mare in tara noastra. Nu numai ca suntem saraci, dar mai avem si preturi pe masura. Preturi Premium, vorba aia.
    E recomandat peste tot in Europa pretul, nu doar la noi.

  9. #3909 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar

  10. #3910 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Asta acum, dar nu este lansarea jocului acum nu-i asa?

    La lansare, in multe locatii, pretul jocului a fost cel recomandat de producator. In anumite locuri a scazut intre timp, fie pentru ca Microsoft acorda sustinere in acest sens dupa o perioada, fie pentru ca cei de acolo au cumparat jocul mai ieftin, fie pentru ca se decid sa piarda pe acest joc.

    In cazul nostru nu se aplica acestea, deci pretul a ramas la cel de lansare.

  11. #3911 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Nu cred ca ai inteles sensul mesajelor.
    Scaderile de pret se fac organizat, la intervale de timp bine determinate, in general cu sustinerea producatorului. In acest caz nu s-a ajuns la un moment de scadere de pret.

    Nu are nimic de-a face cu romanul si organele sale.

  12. #3912 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Eu nu pot sa cred ca aveti vanzari la jocuri de 300 de lei, mai ales pe Xbox. Sunt curios cate bucati de Too Human ati vandut, care are un pret absurd de 350 de lei.

  13. #3913 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    oameni buni, va obliga cineva sa cumparati ? NU ! aveti o gramada de alternative, folositi-le si nu mai postati chestii neinteresante pe acest topic. serios acum.

  14. #3914 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Gameshop cred ca a avut cele mai bune promotii EVER - eu cred ca unii trebuia sa se simta ofensati de preturile prea mici si sa plateasca extra (de ex Modern Warfare Prestige ul ..)

    Daca nu va confine pretul - poate ar fi bine sa va orientati spre alte magazine, nicidecum sa injurati intr'un stil grobian pe un thread care vrea sa vina in ajutorul cumparatorului.

    Daca pretul este mare pentru Alan Wake vi se pare mic in USA ia uitati'va aici

    Alan Wake for Xbox 360 - Compare Prices and Buy at PriceGrabber

    pretul este intre 34.75 si 85.04 (media fiind undeva peste 60 $, probabil ca valoarea mediei ponderate sa fie un pic sub de RRP de 60 $)

    Nu este obligatoriu ca gameshop sa aiba cele mai mici preturi din RO - insa din ce am vazut eu, gameshop macar se chinuie sa aiba un nivel de preturi cat mai scazut (faptul ca nu se poate peste tot - in mod sigur nu e vina lor)

    Pe langa faptul ca nu poti compara pretul in dolari cu cel in euro, lire sterline sau RON - nu poti compara nici pretul de pe alte continente/zone - este o discutie stiuta ca in europa pretul recomandat este mult mai mare decat in sua (datorita ratei de schimb euro /dolar sau lira / dolar) De asemeni nu poti compara magazine care au un volum de vanzari de milioane sau sute de milioane de euro (amazon, shop.to, game.co.uk, play.com, gamespot .. ETC) cu un magazin ca gameshop care nici macar nu are o piata de desfacere atat de mare (sa nu mai vorbim de putere financiara) sa nu mai vorbim de problemele pirateriei din occident cu cea din Romania, sau de puterea de cumparare in Romania care e mult mai mica, insa romanii trebuie sa plateasca mereu anumite servicii mai scump (dintr'un motiv foarte simplu, acestea nu sunt raspandite si sunt comparative cu serviciile de lux - piata mica de desfacere, costuri mari de distributie).

    Eu cred (si sper sa primesc o confirmare) ca in Romania piata de jocuri merge in sus (evident atat cat permite criza asta economica, fara legatura cu criza mondiala) in sensul ca in ultimii zece ani s-a evoluat ENORM atat ca piata de desfacere, cat si ca mentalitate de cumparator etc.

  15. #3915 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    haideti sa terminam ca poluam topicul aiurea, si chiar nu are nici un sens discutia.

    on topic... am facut totusi acum la ora asta comanda pentru starcraft, editia standard (initial am avut precomanda pentru CE dar am anulat-o).
    intrebare: am sa fiu sunat in cursul zilei de azi, adica luni si exista sanse sa am jocul marti?

  16. #3916 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    SirAndrew - sunt f. multe precomenzi la Starcraft, nu stiu sigur daca se mai poate confirma la timp ca sa iti ajunga marti.

  17. #3917 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    please... pune si tu o vorba buna pe acolo

  18. #3918 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    RvsS, toti cei care au facut precomanda la SC II vor primi jocul maine ? Am emotii, desi cred ca am fost printre primii.

  19. #3919 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    GS0Ls - Cei care au confirmat telefonic cand i-am sunat, da. Cei care au facut comanda azi - nu putem garanta ca va ajunge maine.
    SirAndrew- nu e vorba de vorbe bune, se proceseaza in ordinea sosirii precomenzilor.

  20. #3920 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    mda.. te-ai ofticat ca au facut astia scandal cu preturile... si acum te razbuni pe mine!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Gamers.ro - informatii, noutati, sugestii By GamersRO in forum Console Club
    Replies: 142 Last Post: 06-01-2023, 10:50
  2. LED TV - sugestii, informatii By erik95 in forum HiFi
    Replies: 11 Last Post: 02-01-2011, 23:51
  3. Sugestii? By reven in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 5 Last Post: 28-09-2009, 22:41
  4. Parteneriat ConsoleGames.ro & GameShop.ro By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 34 Last Post: 01-05-2009, 00:46

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts