Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 164 of 381 FirstFirst ... 64 114 154 162 163 164 165 166 174 214 264 ... LastLast
Results 3,261 to 3,280 of 7601

Thread: Ghidul cumparatorului consolist

  1. #3261 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Wagram View Post
    Te invidiez. Eu nici pana azi nu am primit comanda de la zavvi, trimisa pe 11 decembrie. Asa am patit si cu penultima comanda, cand am asteptat trei saptamani. E ultima oara cand mai cumpar ceva de la ei.
    Eu iti zic ceva, sigur o sa sara acum iar pe mine cativa "cunoscatori", dar nu conteaza. Depinde enorm de postasul care se ocupa de tine. Intr-o perioada eu comandam intr-o veselie de pe ebay.co.uk si imi veneau pachetele foarte repede, in 2-3 zile, am avut si pachet comandat luni si care mi-a ajuns marti, nu mi-a venit sa cred.

    Imi venea aviz acasa si mergeam sa iau coletul. La un moment dat cred ca s-a schimbat postasul si m-am trezit direct cu un colet pe cutia postala din scara blocului. Iti dai seama ce usor putea disparea ala de acolo. M-am dus la posta sa fac scandal, dar degeaba. Mi s-a spus clar ca era pachet trimis ca scrisoare simpla, asa trimit si zavvi. Pt asa ceva nu exista nicio garantie, nu exista tracking, nu exista nimic, daca se pierde e pierdut, n-ai ce sa reclami.

    Asa ca esti la mana postasului, daca e unul de treaba iti lasa aviz, daca e un dobitoc ti-l lasa pe cutia postala sau in fata usii si poate sa-l ia oricine. Sau daca are chef il arunca la gunoi, tu n-ai ce sa faci, doar zavvi(ca expeditor) ar putea face reclamatie, dar pt ca pachetul e trimis ca scrisoare simpla ei n-au ce sa faca, eventual iti trimit altul.

  2. #3262 SP
    Junior Member TheArsonist's Avatar
    Stiu despre ce zice RaverX. Am comandat de la zavvi mai multe jocuri (acum in perioada sarbatorilor) si la toate (in afara de 1) mi-a venit aviz si m-am dus la posta sa le ridic. Pe 27 a sosit un joc si era pus direct pe cutia postala. Oricine putea sa il ia, noroc ca stiu cam pe la ce ora vine postasul si am fost acolo sa vad daca a venit ceva. E prima oara cand mi se intampla sa il puna pe cutie si sa nu imi lase aviz. Am facut poza si in cazul in care se mai intampla ma duc la posta sa reclam. Nu cred ca zavvi au schimbat modul in care trimit jocurile pentru ca pe primele le-am primit normal (cu aviz) si pe asta ultimu l-am primit direct pe cutie. Tind sa cred ca in perioada asta au schimbat postasul altfel nu pot sa imi explic cum a lasat ala plicul acolo si nu mi-a dat aviz. Am mai comandat acum 1 joc (probabil o sa vina in prima saptamana din 2012) si abia astept sa vad cum il primesc. Am observat ca mie imi vin cam in 7-10 zile de la zavvi si in cazul in care se fac +2 sapt, stiu ca ori nu l-am primit ori a facut vreo schema portarul. Daca il lasa tot asa pe cutie, ma duc sa fac scandal.

  3. #3263 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mai nou postasii lasa avize pentru a nu mai cara dupa ei pachetele mai grele. Asta a fost explicatia care mi s-a oferit mie la posta. Depinde insa de oficiul postal de care apartii daca lasa aviz sau daca iti aduc pachetele in cutia de scrisori.

  4. #3264 SP
    Junior Member TheArsonist's Avatar
    Da, treaba e ca la mine mereu mi-au lasat aviz si mai nou au inceput sa le lase ca idiotii pe cutia postala, de unde le poate lua oricine. Prefer metoda cu avizul. E mult mai sigura chiar daca trebuie sa bat drumul la posta.

  5. #3265 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Mie Uncharted 3 comandat in 27.11 mi-a venit cam in 2 saptamani, dar pentru ca a fost trimis din Austria si a fost si nebunia cu pretul acela redus. Deci depinde si de unde vine.

  6. #3266 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by TheArsonist View Post
    Am facut poza si in cazul in care se mai intampla ma duc la posta sa reclam. Nu cred ca zavvi au schimbat modul in care trimit jocurile pentru ca pe primele le-am primit normal (cu aviz) si pe asta ultimu l-am primit direct pe cutie.
    Poti sa mergi sa reclami, sa faci scandal, etc, nu cred ca o sa rezolvi ceva. Ti-am explicat problema, zavvi trimite scrisoare simpla, nici macar "recomandata" (sau "signed for" cum zic ei). Deci nu e obligatorie confirmarea de primire, de tracking nu mai vorbesc. Cu alte cuvinte nu exista garantia ca ajunge pachetul, daca se pierde posta nu e responsabila pt asta, daca vrei sa ajunga sigur pachetul(sau sa fii despagubit) trebuie sa ceri pachet "signed for", insa costul expedierii e mult mai mare.

  7. #3267 SP
    Junior Member TheArsonist's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Poti sa mergi sa reclami, sa faci scandal, etc, nu cred ca o sa rezolvi ceva. Ti-am explicat problema, zavvi trimite scrisoare simpla, nici macar "recomandata" (sau "signed for" cum zic ei). Deci nu e obligatorie confirmarea de primire, de tracking nu mai vorbesc. Cu alte cuvinte nu exista garantia ca ajunge pachetul, daca se pierde posta nu e responsabila pt asta, daca vrei sa ajunga sigur pachetul(sau sa fii despagubit) trebuie sa ceri pachet "signed for", insa costul expedierii e mult mai mare.
    Toate pachetele pe care le-am primit (fie de la zavvi fie din alta parte) au fost "scrisori voluminoase externe". Cel putin asa scria pe aviz. Si nu am cerut sa fie trimise special sau cu tracking ci pur si simplu. Mi se pare pur si simplu o tampenie sa lasi plicul pe cutie (pentru ca in mod normal nu intra/incape in cutie) doar pentru ca e scrisoare simpla (discutabil totusi, dupa cum ai vazut). Mi se pare normal ca atunci cand nu poti sa il lasi pe cutie, sa dai aviz.

  8. #3268 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by TheArsonist View Post
    Mi se pare pur si simplu o tampenie sa lasi plicul pe cutie (pentru ca in mod normal nu intra/incape in cutie) doar pentru ca e scrisoare simpla (discutabil totusi, dupa cum ai vazut). Mi se pare normal ca atunci cand nu poti sa il lasi pe cutie, sa dai aviz.
    Eu te inteleg perfect, dar multe chestii care par normale nu se intampla, nu vreau sa intru in detalii ca doar ma enervez si e si offtopic. Si eu am fost foarte revoltat cand s-a intamplat tarasenia, nu mai zic ca apoi s-a pierdut un colet probabil tot asa... Insa asta e, e scrisoare NErecomandata, adica semnatura de primire nu e necesara. Sa nu crezi ca doar la noi e asa, uite doar un topic: Consumer complaints about USPS - Damaged Mail

    Si mai e o chestie aici, nu v-ati intrebat niciodata cum de costa doar 1 lira transportul din UK in RO? E simplu, e din cauza modalitatii de trimitere.

  9. #3269 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Am comandat LA Noire Complete de pe Zavvi in 22,tot in 22 mi'a fost Dispatched si pana in ziua de azi nu am primit nimic. E prima data cand comand.
    Stau la casa. Sa ma astept sa gasesc coletul in curte prin iarba,sau mai rau,bagat pe jumatate in cutia postala ?
    For Christ's Sake. Ma ingrozeste ce citesc aici. Vad ca'ti lasa coletul oriunde pe o raza de 200m in jurul locuintei.

  10. #3270 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Firezu View Post
    Am comandat LA Noire Complete de pe Zavvi in 22,tot in 22 mi'a fost Dispatched si pana in ziua de azi nu am primit nimic. E prima data cand comand.
    Stau la casa. Sa ma astept sa gasesc coletul in curte prin iarba,sau mai rau,bagat pe jumatate in cutia postala ?
    For Christ's Sake. Ma ingrozeste ce citesc aici. Vad ca'ti lasa coletul oriunde pe o raza de 200m in jurul locuintei.
    Ai si tu un pic de rabdare, totusi a trecut doar o saptamana si e si perioada asta aglomerata. Cat despre locul unde-ti gasesti coletul, depinde de postas. Cel mai bine intereseaza-te cine se ocupa de zona ta si inceraca sa te pui bine cu el. Sfatul asta l-am primit si eu, nu prea-mi convine nici mie deloc ideea de a mitui pe cineva ca sa-si faca treaba ca lumea, dar asta e situatia.

  11. #3271 SP
    Member Wagram's Avatar
    Sunt conştient că �n multe cazuri este vina poştaşului, �nsă eu mă cunosc bine cu al meu şi, dacă nu sunt pachete prea voluminoase, mi le aduce personal. De cele mai multe ori, ma sună şi-mi spune că are un colet pentru mine.

    �n fine, comanda mi-a ajuns ieri, după aproape trei săptăm�ni, din nou. Am făcut comenzi după data de 11 de pe Amazon şi Bookdepository (cadouri de Crăciun) şi au ajuns �nainte de 24. Bine că n-a fost şi ăsta cadou de Crăciun, că făceam spume de draci.

  12. #3272 SP
    Junior Member andreew's Avatar
    reducere 10% pt. thehut.cod 1869-97NX-LVDD,valabil pina pe 31 12 2011.

  13. #3273 SP
    Member Hazer's Avatar
    Va rog frumos sa ma scuzati daca postez aiurea, dar vreau sa stiu de unde as putea lua un replacement pentru sursa la 360 Slim. Se gaseste genuine sau doar chinezarii care crapa dupa o zi?

  14. #3274 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    1885-HYS3-CL2X cod zavvi ! Enjoy

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

  15. #3275 SP
    Junior Member Cocorul's Avatar
    va merge sa cumparati cu paypal ?

  16. #3276 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Quote Originally Posted by Cocorul View Post
    va merge sa cumparati cu paypal ?
    Da, am cumparat cu el si de la Zavvi si de la multe alte magazine.

  17. #3277 SP
    Junior Member Cocorul's Avatar
    era de la mine problema.....

  18. #3278 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Eu cred ca cel mai convenabil mod de a cumpara jocuri este in format digital.Preturile sunt acceptabile si nu mai trebuie sa astepti sa vina comanda sau sa te deplasezi pana la magazin.

  19. #3279 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Quote Originally Posted by Marinake View Post
    Eu cred ca cel mai convenabil mod de a cumpara jocuri este in format digital.Preturile sunt acceptabile si nu mai trebuie sa astepti sa vina comanda sau sa te deplasezi pana la magazin.
    Valabil pentru cei care doar vor sa se joace si gata. Multi vor insa sa isi si amortizeze investitia dupa ce au terminat jocul, vanzandu-l -> ceea ca in format digital e oarecum exclus.

  20. #3280 SP
    Junior Member spheedy's Avatar
    Si eu am aceeasi dilema. De unde sa procur jocurile .

    As incerca thehut si zavvi, insa abia m-am mutat intr-o casa noua, nici nu stiu unde e posta si nici cum stau lucrurile cu postasul, in plus sunt cam de la 09-19 la munca. Ar fi fost superb daca nu ar venii prin posta romana , ci prin curier .

    O sa incerc sa imi fac o lista cu jocuri sa vad totusi cam care este diferenta daca le cumpar cu MS points sau fizic.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Consolist publicat, proza scurta SF By AlanPoe in forum Carti si Comics
    Replies: 11 Last Post: 25-06-2015, 15:06
  2. Ce mai bea un consolist? By MonkY in forum Polls
    Replies: 51 Last Post: 04-09-2014, 16:29
  3. Replies: 46 Last Post: 03-07-2014, 12:00
  4. Visul unui consolist dupa 3 ani... By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 52 Last Post: 19-09-2011, 03:25
  5. Locuri de vizitat pentru un consolist in Londra By MonkY in forum Travel & Fashion
    Replies: 6 Last Post: 20-03-2010, 12:31

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts