Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 58 of 71 FirstFirst ... 8 48 56 57 58 59 60 68 ... LastLast
Results 1,141 to 1,160 of 1402

Thread: Discutii generale despre scoala

  1. #1141 SP
    Senior Member psypc2's Avatar
    Eu am terminat a 12-a iar in perioada asta ma ocup de aplicatia pentru UK.

  2. #1142 SP
    Senior Member GoodFella10's Avatar
    Unde aplici?

  3. #1143 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    Am o intrebare.La ce facultate as putea sa merg tinand cont ca nu ma atrage mai nimic?
    Parintii imi spun sa merg la automatica pentru ca ei m-au mai vazut ca le reinstalam windows-urile prietenilor(lol), dar acolo se face info la greu si eu nu am pus pana, nici nu am vazut vreodata cum arata un limbaj de programare.Dau BAC-ul din Romana, Mate, Engleza(+atestat) si Geografie, sunt la colegiu economic cu sectie de engleza intensiv.
    M-am gandit la Marketing sau asa ceva, insa nu stiu pe nimeni care sa fi mers la stiinte economice si sa imi spuna cum este.
    O parere, un ajutor, ceva?

  4. #1144 SP
    Member TheSpider's Avatar
    in aceeasi situatie sunt si eu . doar ca sunt la mate info engleza intensiv si intr-aXI-a.

  5. #1145 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Poti sa dai la poli fara sa intri la automatica, asta daca esti ok cu matematica si fizica si disciplinele astea "exacte". Eu fac meditatii la programare cu un student din anul 3 care atunci cand a intrat la automatica nu stia boaba de programare si facuse liceu economic, oricum te ia de la zero, dar te trece mai repede prin materie decat in liceu, ce-i drept .

  6. #1146 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Cei care ati terminat recent a 12-a... cand v-ati apucat de invatat ? La romana in special.

  7. #1147 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Quote Originally Posted by zinodaur View Post
    Cei care ati terminat recent a 12-a... cand v-ati apucat de invatat ? La romana in special.
    Eu m-am apucat de prin luna mai asa ca lumea... mi-am luat memoratoare de aici Fituici Bacalaureat FB/2012 - Kit fituici bac de prim ajutor
    Sunt foarte bune, contin fix ce ai nevoie, nimic mai putin, nimic mai mult, mai ales ala la romana m-a ajutat enorm. Recomand!

  8. #1148 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Super misto ! Mersi mult. Vad ca scrie 2012 acolo... sunt valabile si pentru bacu' din 2013 ?

    also, ce varianta ai luat pentru romana ? Eseuri sau De Trecere ?

  9. #1149 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Eu la romana nici nu prea stiam cum arata varianta de bac, am invatat doar la matematica, dupa un timp devenise placere. La romana am scos un 7,60 cu ajutorul unei cascute japoneze inchiriate de pe okazii cu 30ron, nu-s foarte mandru de fapta mea dar nu-mi placea absolut deloc sa citesc ce mi se baga pe gat, mai ales materia de liceu care dpmdv peste 70% este sub-mediocra, am citit mereu ce m-a atras, nu ce m-au obligat dansii.

    PS: mi-am amintit mai bine acum, singur data cand am incercat sa fac vreo varianta la romana a fost cu o zi inainte de examen, am inceput cu un prieten sa facem una, am facut vreo 30% dupa care am iesit pe afara sa improvizam un ghips in care voiam sa introducem ceva aparatura dar din cauza riscurilor am renuntat.

  10. #1150 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Quote Originally Posted by zinodaur View Post
    Super misto ! Mersi mult. Vad ca scrie 2012 acolo... sunt valabile si pentru bacu' din 2013 ?

    also, ce varianta ai luat pentru romana ? Eseuri sau De Trecere ?
    De Trecere, dar asta pentru ca deja aveam o carte de eseuri acasa (care m-a ajutat si aia cat de cat, dar mi-a fost mie lene s-o citesc prea mult )
    Cat despre an, nu cred ca s-au schimbat prea multe, materia e aceeasi. Oricum, din toate operele insirate in memoratoare, cu timpul, o sa incepi sa tai din ele cand iti dai seama ca n-o sa dea niciodata din ele la bac. Ajunsesem in ultimele zile sa am jumatate din memorator taiat )

  11. #1151 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    sunt speriat ****less la romana, chiar daca la liceu scot 8-9-10 tot timpul. prind in clasa, mai repet acasa putin inainte de test ( gen, cu o zi inainte ) si apoi uit totul. ma jur ca in momentul asta nu as sti sa fac nicio caracterizare / argumentare.

    pur si simplu mi se pare prea mult de retinut.

    oh well.

  12. #1152 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Discutii generale despre scoala

    Ideea e ca la romana nu trebuie invatat comentariul, argumentarea sau caracterizarea cuvant cu cuvant cel mai usor e sa cititi rezumatele operelor, de preferat ar fi cititi cartile, insa sa retineti povestea si detaliile semnificative si pe urma trebuie doar sa memorati definitia fiecarui gen, care are vreo 5-6 caracteristici. Iar la examen compuneti pe moment, nu din memorie, ci bazati-va pe rezumat, definitie si barem. Este foarte important sa punctati tot ce va spune in barem. Este cea mai proasta idee sa invatati comentariul ca atare, nu o sa retineti si o sa faceti varza, cititi rezumatul, invatati o definitie, are maxim 4-5 randuri, si gata. aveti nevoie doar de putina imaginatia si oricine o are sper sa va ajute, pe mine unul m-a ajutat, am invatat la romana doar 3 zile si am luat 8,85 La poezii insa e alta mancare de peste


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #1153 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    profa noastra crede ca o sa cada caracterizare. eitherway:


  14. #1154 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Nu va mai faceti griji de bac...trust me...
    Eu nu am invatat nimic inainte de bac...m-am dus la examene "whatever....hai sa terminam si p-asta"
    Am luat bacu cu 8. am intrat la facultate cu 9.20 Si va spun sincer ca as prefera sa dau bacu in loc de sesiune.

    Cum sa nu iei bacu' la romana?? E limba materna si cel putin de trecere ar trebui sa stii, doar esti a 12-a...atunci cum dracu' ai ajuns pana intr-a 12-a!??

    Fack..i miss highschool! Abea astept sa ajung in tara si sa ma duc pe la clasele unora din prietenii mei de-a 12-a...si sa ma dau drep "elev nou" (cine ma vede in viata reala nu crede ca am aproape 22 de ani...poate 17 maxim!) maximum trolling cu profii!

  15. #1155 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    Mie de mate mi-e frica...profu de mate s-a oferit sa facem ore de pregatire dupa scoala toata clasa, dar cum mai mult de jumate sunt ''speciali'' nu vor sa stea, ci prefera sa faca meditatii pe banii parintilor.Si eu sunt nevoit sa invat totul singur pentru ca nu fac meditatii

  16. #1156 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    eu nu dau la mate. filologie here.

    romana / istorie / geografie / engleza / tic.

  17. #1157 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    Discutii generale despre scoala

    Eu am doar 3 materii la Bac - romana,istorie si logica. Din engleza si tic nu mai dau,fiindca am dat Cambridge-ul si ECDL-ul anul trecut.

    Mi se pare absolut jalnica materia de bacalaureat. La istorie sunt 10 amarate de lectii,le-am invatat intr-o saptamana la perfectie. La logica in programa de bac intra doar 55% din materia de clasa a IX-a. La romana,va fi putin de invatat in schimb.

    Ma uit la prietenii de la profilul real,care au romana,matematica si informatica,materia din ultimii 3 ani si jumatate.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #1158 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Quote Originally Posted by HoTSaucE View Post
    Mie de mate mi-e frica...profu de mate s-a oferit sa facem ore de pregatire dupa scoala toata clasa, dar cum mai mult de jumate sunt ''speciali'' nu vor sa stea, ci prefera sa faca meditatii pe banii parintilor.Si eu sunt nevoit sa invat totul singur pentru ca nu fac meditatii
    Exact, dar EXACT EXACT aceeasi situatie e si la mine in clasa... diriginta sta peste program ca sa facem noi recapitulare si colegii mei pleaca la shaorme si la altele si ramanem 6-7 in clasa

  19. #1159 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Daca ai invatat la istorie intr-o saptamana inseamna ca esti norocos si ai o profa care stie sa predea.

    La noi nu preda. Dicteaza. In primul semestru ne-a "predat" peste 70 de pagini.

  20. #1160 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    Discutii generale despre scoala

    Nu,nici vorba. Am o prietena care a terminat liceul anul trecut si a avut o profesoara foarte buna. Ea mi-a dat un caiet cu toata materia predata.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 58 of 71 FirstFirst ... 8 48 56 57 58 59 60 68 ... LastLast

Similar Threads

  1. Discutii generale GSM By MonkY in forum GSM
    Replies: 44 Last Post: 14-06-2024, 16:58
  2. Discutii generale By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 24 Last Post: 13-09-2021, 19:56
  3. Replies: 8 Last Post: 02-12-2014, 23:20
  4. Discutii generale despre fete By Malach HaMavet in forum Offtopic
    Replies: 26 Last Post: 01-06-2011, 11:52
  5. Lineage 2 - Discutii Generale By OlBlueEyes in forum Jocuri PC
    Replies: 10 Last Post: 16-10-2010, 12:22

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts