Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 166 of 312 FirstFirst ... 66 116 156 164 165 166 167 168 176 216 266 ... LastLast
Results 3,301 to 3,320 of 6237

Thread: Mturk (Amazon)

  1. #3301 SP
    Junior Member cypry19's Avatar
    Mie asa mi-o zis ala de la posta vamala ca platesc TVA la produse peste 13$ (mi-o zis ca asa is la comenzile de pe net) si platesc TVA pentru transport (si la telefon am platit TVA si pentru transport) . De ce crezi ca v-am intrebat pe voi care ii limita de pret sub care nu platiti TVA?

  2. #3302 SP
    Member eecode's Avatar
    Quote Originally Posted by Dudel View Post
    Eu nu cred ce spui tu. Sa zicem ca totusi ar trebui sa platesti TVA la produse peste 14$, da' chiar si asa nu te pot pune sa platesti TVA pe transport. Ii imposibil.
    Nu e normal sa platesti vama sau alte taxe pentru produse de 8$,14$,etc si pana la 35$.Cei care platesc vama pentru produse asa de mici, trebuie sa va interesati la vama sa vedeti de ce se intampla acest lucru (nu e normal). Platesti TVA pentru transport.

  3. #3303 SP
    Member Szergiu's Avatar
    Quote Originally Posted by Dudel View Post
    Eu nu cred ce spui tu. Sa zicem ca totusi ar trebui sa platesti TVA la produse peste 14$, da' chiar si asa nu te pot pune sa platesti TVA pe transport. Ii imposibil.
    nu i imposibil
    iti zic eu...mi s a intamplat..
    am comandat un hdd de la electronica direct...era vreo 80+60...era aproape 150 de dolari cu totu
    si a trebuit sa merg la un oficiu postal la peste 100 de km dupa el...
    iar pe pachet...la valoare declarata era 140+$ si ar fi trebuit sa platesc peste 100 de ron parca...
    dar ala m-a iertat ca era Pastele si zicea ca am cheltuit bani cu totii si ma iarta de data asta...
    deci...se poate...
    acum...cu tva de la 14 dolari...nu conosc...la mine e de la vreo 40

  4. #3304 SP
    Junior Member cypry19's Avatar
    Mi-a spus ca la comenzile de pe internet platesc TVA la orice produs care trece de 13$ si care nu is comandate de pe net platesc TVA numa la alea ce trec de vreo 50$. Acum poate sa minta ca sa faca si el un ban de buzunar? O sa il sun saptamana viitoare iara si daca tot asa o sa imi zica atunci o sa imi schimb adresa si o sa comand pe alt judet ca oricum o sa incep facultatea si o sa ma mut de aici.

  5. #3305 SP
    Member Szergiu's Avatar
    ce conteaza de unde sunt comandate
    buna faza asta...
    si de unde mai poti comanda???

  6. #3306 SP
    Junior Member HChris's Avatar
    Quote Originally Posted by cypry19 View Post
    Mi-a spus ca la comenzile de pe internet platesc TVA la orice produs care trece de 13$ si care nu is comandate de pe net platesc TVA numa la alea ce trec de vreo 50$. Acum poate sa minta ca sa faca si el un ban de buzunar? O sa il sun saptamana viitoare iara si daca tot asa o sa imi zica atunci o sa imi schimb adresa si o sa comand pe alt judet ca oricum o sa incep facultatea si o sa ma mut de aici.
    Eu zic ca te minte, nu exista asa ceva. Eu ridic coletele de la Tg. Mures si acolo nu platesc nimic pana in 45 de euro (euro, nu dolari).

  7. #3307 SP
    Junior Member cypry19's Avatar
    Da HChris si mie mi-a spus in euro, a spus ca tot ce depaseste 12 euro dar eu am rotunjit la 13$.
    Apropo asa mi-o zis inainte sa cumpar telefonul, asta o fost la inceputul lui Mai anu asta, acum s-a schimbat si TVA si de atunci nu am mai comandat nimic...( acum sa nu credeti ca mint , da ca platesc TVA pentru transport ca pot dovedi ca am factura de la telefon si pretu final ii cu tot cu transport, dar ca platesc TVA la produse de peste 12 euro nu am cum sa va dovedesc ca asa mi-o zis atunci si am zis ca nu mai comand produse asa ieftine sa nu trebuiasca sa ma duc pana la posta vamala dupa ele).

    P.S.: nu o sa mai pot posta pana maine ca acum merg la lucru.

  8. #3308 SP
    Member eecode's Avatar
    Pe net nu am gasit nimic care sa ne ajute. Cypy, in ce judet stai si care este numarul postei de-acolo?
    Szergiu, am luat si eu un HDD 1TB de la electronica Direct si a facut 115$. Nu am platit nimic.


    Calculator de mafuri (TARIC)
    http://ec.europa.eu/taxation_customs...nDate=20100911

  9. #3309 SP
    Member Szergiu's Avatar

  10. #3310 SP
    Junior Member Rewbbellion994's Avatar
    As vrea sa-mi iau niste jocuri pentru gameboy. Stiti cumva daca vin la vama sau daca le primesc acasa ?
    Ca am mai comandat jocuri pentru PC si miau venit acasa inghesuite in cutia postala

  11. #3311 SP
    Junior Member hannibalflo's Avatar
    Quote Originally Posted by Rewbbellion994 View Post
    As vrea sa-mi iau niste jocuri pentru gameboy. Stiti cumva daca vin la vama sau daca le primesc acasa ?
    Ca am mai comandat jocuri pentru PC si miau venit acasa inghesuite in cutia postala
    Daca vin din Europa (daca au depozite pe aici) iti vin acasa. Eu mi-am luat vre-o doua carti de la sellerul Amazon si mi-au venit acasa, dar dupa o adresa din germania. Ma gandesc ca sunt si magazine care au depozite prin toata lumea, inclusiv in Europa, si le trimit si ei de unde e mai aproape.

  12. #3312 SP
    Junior Member Rewbbellion994's Avatar
    aha mersi mult !

  13. #3313 SP
    Junior Member cypry19's Avatar
    Mno tot eu is . Am gasit un site cu cineva din judet si el spune la fel de posta vamala (anuntul este vechi da asa mi-o spus si mie anul acesta):
    lamurire in legatura cu posta vamala [Archive] - Forum de acvaristica - Pesti de acvariu

    Gata am sunat si eu acum la posta vamala si ce sa vad, acum zice ca peste 10 euro platesc TVA, inainte o fost 12 euro .

  14. #3314 SP
    Junior Member ionutz1512's Avatar
    Puteti sa-mi spuneti si mie cum gasiti selleri care trimit produse in Romania? Ma intereseaza accesorii birotica, hartie, pixuri etc. Voi faceti atatia bani pentru ca lucrati noaptea?? ca eu am reusit sa fac vreo 5 $ in 4 zile si nu sunt foarte multumit.

  15. #3315 SP
    Member Szergiu's Avatar
    da de ce nu citesti dumneata cateva pagini in urma?
    pe pagina trecuta parca se vorbea de selleri cu transport ieftin...

  16. #3316 SP
    Member eecode's Avatar
    Quote Originally Posted by ionutz1512 View Post
    Puteti sa-mi spuneti si mie cum gasiti selleri care trimit produse in Romania? Ma intereseaza accesorii birotica, hartie, pixuri etc. Voi faceti atatia bani pentru ca lucrati noaptea?? ca eu am reusit sa fac vreo 5 $ in 4 zile si nu sunt foarte multumit.
    Cauta in bara de search de la Amazon ( De exemplu cuvintele "Hp office quickpack paper" ). Ai gasit cateva rezultate. Da click pe unul din produse si vei ajunge pe o alta pagina. Aici vei gasi un set de preturi:

    New, Used sau refurbished. New se refera la produse noi. Used se refera la produse folosite. Iar refurbished se refera la produse folosite si reinointe ulterior.

    Daca produsul este si New, atunci da click pe "New", aici vei gasi o lista de firme care trimit produsul mai ieftin,mai scump, mai rapid, mai greu,etc.
    Daca la una din firma scrie "International & domestic shipping rates:" insemana ca ar trebui sa trimita si in Europa, deci "si in Romania". Da click pe "International & domestic shipping rates:" si verifica sigur sa vezi daca apare Europa in lista, unele se limiteaza doar la Canada.

    Eu cel putin numai lucrez ca nu am cu ce. Cand am ocazia mai fac cate ceva. Astept... Dar nu ma sperii, mereu au aparut HIT-uri noi.

  17. #3317 SP
    Junior Member ionutz1512's Avatar
    Mersi mult

  18. #3318 SP
    ديجي الأمطار DeeJay-RainY's Avatar
    The last order.
    @Sergiu - in cat timp ti-a venit bricheta Zippo ?
    Attached Images Attached Images capture.jpg

  19. #3319 SP
    Junior Member cypry19's Avatar
    Pot comanda mai multe produse de la aceasi firma si sa platesc doar o data transportu, adica sa nu platesc transport pentru fiecare produs in parte?

  20. #3320 SP
    ديجي الأمطار DeeJay-RainY's Avatar
    Quote Originally Posted by cypry19 View Post
    Pot comanda mai multe produse de la aceasi firma si sa platesc doar o data transportu, adica sa nu platesc transport pentru fiecare produs in parte?
    depinde ce conditii are firma respectiva

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Plata Amazon.co.uk By SkeedzGamesHD in forum Offtopic
    Replies: 1 Last Post: 24-11-2013, 23:14
  2. Amazon hyperlink By RonanN1 in forum Help Desk
    Replies: 1 Last Post: 24-02-2009, 06:48

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts